Nie jestem klientem ING
Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować
Zarejestruj się bez kontaJestem klientem ING
Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?
Zasiłek pielęgnacyjny 2024 – ile wynosi i komu przysługuje?
2024-03-04
Zasiłek pielęgnacyjny to jedno ze świadczeń przysługujących osobom z niepełnosprawnościami. Dodatek pielęgnacyjny a zasiłek pielęgnacyjny znacznie się od siebie różnią. To prawda, że na wysokość zasiłku wpływa orzeczenie o niepełnosprawności? Czy zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku ulegnie zmianie? Jak złożyć wniosek? Przeczytaj.
W artykule znajdziesz informacje o:
- aktualnych stawkach zasiłku pielęgnacyjnego w 2024 roku,
- prawie do zasiłku pielęgnacyjnego przy orzeczeniu o niepełnosprawności,
- różnicach między dodatkiem a zasiłkiem pielęgnacyjnym,
- procedurze składania wniosku o zasiłek pielęgnacyjny.
Zasiłek pielęgnacyjny 2024 – aktualne stawki
Zasiłek pielęgnacyjny to jedno ze świadczeń rodzinnych, które przyznawane jest w celu częściowego pokrycia opieki nad osobą z niepełnosprawnościami. Mowa głównie o zakupie leków, niezbędnych akcesoriów i żywności. Przyznawaniem praw w tym konkretnym przypadku zajmuje się, w zależności od miejsca zamieszkania, MOPS lub GOPS. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny? Jego wysokość ustala się na podstawie cen towarów i usług, biorąc pod uwagę jednocześnie poziom wydatków gospodarstw domowych.
Czy zwiększy się zasiłek pielęgnacyjny w 2024? Podwyżka będzie możliwa. Na razie jednak od 2019 roku stawka nie zmieniła się i wynosi 215,84 zł. Dlaczego w ostatnich latach zasiłek się nie podniósł? W odróżnieniu od m.in. świadczenia pielęgnacyjnego, które co roku podlega waloryzacji, zasiłek pielęgnacyjny wciąż się nie zwiększył. W świetle obecnych przepisów prawnych najbliższa weryfikacja stawki zasiłku przypada na bieżący rok 2024. Rada Ministrów powinna w tym roku podjąć decyzję o jej zakresie. Dokładna data nie jest znana.
Obecna kwota zasiłku pielęgnacyjnego wynika z art. 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz.U.2018.1497).
Orzeczenie o niepełnosprawności a prawo do zasiłku pielęgnacyjnego
Zasiłek pielęgnacyjny – dla kogo jest przyznawany? Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego otrzymać mogą osoby z niepełnosprawnościami, a dokładnie:
- niepełnosprawne dziecko;
- osoba powyżej 16 lat z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli niepełnosprawność powstała do ukończenia 21. roku życia;
- osoba z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- każda osoba powyżej 75 lat.
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom uprawnionym do dodatku pielęgnacyjnego oraz osobom umieszczonym w instytucjach, które zapewniają im nieodpłatne utrzymanie całodobowe. Zasiłek nie należy się również, gdy członkowi rodziny przysługuje zagraniczne świadczenie na pokrycie kosztów związanych z opieką nad osobą z niepełnosprawnościami. Wyjątkiem w ostatnim przypadku jest, gdy przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, albo dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Jeśli danej osobie przyznano dodatek pielęgnacyjny za okres, kiedy wypłacony został jej zasiłek pielęgnacyjny, ZUS (lub inny organ emerytalny / rentowy), który przyznał dodatek, powinien wypłacić rentę / emeryturę pomniejszoną o kwotę zasiłku pielęgnacyjnego. Kwota zostanie przekazana na rachunek bankowy organu właściwego. Starając się o zasiłek pielęgnacyjny lub go pobierając, warto również zwrócić uwagę na kartę parkingową. Może się należeć, jeśli ma się wskazania w orzeczeniu o niepełnosprawności.
Różnice między dodatkiem a zasiłkiem pielęgnacyjnym
Dodatek pielęgnacyjny a zasiłek pielęgnacyjny to dwa zupełnie inne pojęcia. Różnice między nimi są ważne z uwagi na to, że zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest przez Gminę, a dodatek pielęgnacyjny przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kiedyś tylko ZUS wypłacał zarówno zasiłek, jak i dodatek pielęgnacyjny. Później wypłatą zasiłków pielęgnacyjnych zajęły się urzędy właściwe dla miejsca zamieszkania osób, które dostają zasiłek.
Jeśli ktoś ma przyznany zasiłek pielęgnacyjny od gminy, znajduje się w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż 14 dni w miesiącu, nie otrzyma dodatku pielęgnacyjnego. Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie, która jest uprawniona do emerytury lub renty, jednak wyłącznie w dwóch przypadkach:
- jeśli osoba została uznana za całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji;
- jeśli osoba ukończyła 75. rok życia.
Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza. Aby go dostać, należy wystąpić z wnioskiem o wypłatę dodatku. Do wniosku, który składa się w ZUS-ie osobiście lub wysyła pocztą, należy załączyć zaświadczenie o stanie zdrowia osoby ubiegającej się o dodatek. Musi być wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie. Wniosek złożyć może również opiekun lub osoba upoważniona. Sprawdź, czy zmianę nazwiska trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym, aby nie popełnić błędu podczas składania wniosku o dodatek pielęgnacyjny.
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny – procedura składania
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje osobie z niepełnosprawnościami niezależnie od dochodu rodziny. Za jego przyznanie i wypłatę odpowiada administracja samorządowa. Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Wniosek trzeba złożyć we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie gminy albo miasta. Można składać go również w ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce organizacyjnej gminy, jeśli taka została im przekazana w celu realizacji świadczeń rodzinnych.
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego przyznaje się na czas nieokreślony. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, np. sytuacja, gdy orzeczenie o niepełnosprawności wydano na czas określony. Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku, aby ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny?
- Skrócony odpis aktu urodzenia lub inny dokument potwierdzający wiek.
- Orzeczenie o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem daty jej powstania lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Wyżej opisane wymogi nie dotyczą seniorów, którzy starają się o zasiłek pielęgnacyjny. Od osób, które skończyły 75 lat, takie dokumenty nie są wymagane.
Zespół Ekspertów ING Księgowość