Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Ulgi podatkowe dla powodzian – dowiedz się, co jest Twoim prawem

2024-09-26

Rząd podjął działania związane z pomocą dla osób, które ucierpiały w trakcie powodzi. Wsparcie finansowe dla poszkodowanych wypłacone zostanie z funduszu pomocy. Dowiedz się, jakie kroki musisz podjąć, aby otrzymać dofinansowanie i skorzystać z innych dostępnych ulg dla powodzian.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest pomoc doraźna dla powodzian,
  • jak wnioskować o środki na remont lub odbudowę budynków,
  • jakie ulgi podatkowe Ci przysługują,
  • jakie obowiązują terminy płatności najważniejszych podatków i składek,
  • jak skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców,
  • czym jest 0% VAT od darowizn przekazanych powodzianom.

Ulgi dla powodzian – formy wsparcia finansowego

Wszystkie rodziny, które zostały poszkodowane podczas powodzi, mogą uzyskać bezzwrotne wsparcie finansowe w wysokości do 10 tysięcy złotych. W skład tej kwoty wchodzą 2 tysiące złotych z zasiłku powodziowego oraz maksymalnie 8 tysięcy złotych ze środków pomocy społecznej. Wnioski o dofinansowanie w ramach pomocy doraźnej należy składać we właściwym dla miejsca zamieszkania ośrodku pomocy społecznej albo w urzędzie gminy lub miasta. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wniosek złożyć nie później niż 30 dni po powodzi.

Dodatkowym świadczeniem dla powodzian są środki na remont lub odbudowę budynków. Każdy może wnioskować o bezzwrotne dofinansowanie w kwocie:

  • maksymalnie 200 tysięcy złotych na remont lub odbudowę budynku mieszkalnego,
  • maksymalnie 100 tysięcy złotych na remont lub odbudowę budynków gospodarczych.

Procedura i terminy związane ze składaniem wniosków są analogiczne, jak w przypadku finansowej pomocy doraźnej – wniosek należy złożyć w ciągu 30 dni od powodzi we właściwym urzędzie lub ośrodku pomocy społecznej. Zasiłek na remont lub odbudowę budynku mieszkalnego może zostać przyznany, jeśli stopień uszkodzeń został oszacowany na minimum 5%.

Ulgi podatkowe dla powodzian – jakie ulgi Ci przysługują? Praktyczny przewodnik

Zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, mogą wystąpić do właściwego urzędu skarbowego o ulgi w spłacie podatków. Podatnikom przysługują bowiem takie preferencje jak rozłożenie na raty, odroczenie terminu płatności, a w niektórych przypadkach nawet umorzenie zapłaty należności podatkowych. Należy jednak pamiętać o tym, że są one przyznawane tylko i wyłącznie na wniosek podatnika. Wnioski można składać zarówno stacjonarnie w urzędzie skarbowym, jak i przez konto elektroniczne w e-Urzędzie Skarbowym.

Każdy wnioskodawca musi jednak opisać swoją sytuację i uzasadnić potrzebę skorzystania z takiej pomocy. Naczelnik właściwego urzędu skarbowego będzie rozpatrywał każdy wniosek indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno interes podatnika, jak i interes publiczny. Wynika to wprost z artykułu 67a ordynacji podatkowej.

Ulgi podatkowe dla powodzian. Dowiedz się, jak skorzystać z ulg podatkowych i wsparcia

Przedsiębiorcy, których dotknęła powódź, mogą skorzystać z wydłużonych terminów płatności najważniejszych podatków, czyli VAT oraz PIT i CIT. Czas na uregulowanie podatku VAT, który przypada na okres od 19 września do końca grudnia 2024 roku, został przesunięty do 25 stycznia 2025 roku. Dla przedsiębiorców jest to odroczenie płatności aż o cztery miesiące.

Podobne zasady obowiązują w przypadku zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych. Tutaj termin został wydłużony do terminu składania rocznego rozliczenia podatkowego. Dla PIT jest to więc 30 kwietnia 2025 roku, a dla CIT – 31 marca 2025 roku. Odroczenie to dotyczy zaliczek na podatek i podatków należnych za okres sierpień-grudzień 2024 roku.

Firmy poszkodowane w powodzi mają najwięcej czasu na opłacenie zaległych składek ZUS. Termin zapłaty składek ZUS za okres od sierpnia do grudnia 2024 roku to aż 15 września 2025 roku. Przesunięcie to obejmuje zarówno składki samych przedsiębiorców, jak i składki pracowników.

Ulgi podatkowe dla powodzian – wsparcie finansowe w trudnych chwilach

W ramach wsparcia rządowego przesunięty został także termin płatności podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych musi liczyć się każda osoba fizyczna i prawna, która dokonuje transakcji lub czynności prawnych, nieobjętych podatkiem VAT. Obowiązek zapłaty podatku naliczonego w terminie od 19 września do 31 grudnia 2024 został przedłużony do dnia 31 stycznia 2025 roku.

Rozporządzenie rządu wprowadziło także zmiany w zakresie podatku od spadków i darowizn. W tym przypadku wydłużony do 31 stycznia 2025 roku został termin na złożenie zeznania podatkowego. Dotyczy on deklaracji wymaganych w okresie od 19 września do 31 października 2024 roku. Należy jednak pamiętać, że wydłużenie terminu w tym przypadku nie dotyczy samej zapłaty podatku.

Osoby poszkodowane przez powódź, które posiadają kredyt mieszkaniowy i nawet czasowo utraciły możliwość korzystania ze swojej nieruchomości, będą mogły skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Kredytem mieszkaniowym jest kredyt hipoteczny wzięty na nabycie, budowę, przebudowę lub remont nieruchomości. Aby skorzystać ze wsparcia FWK, kredytobiorca musi złożyć wniosek do swojego kredytodawcy w formie papierowej lub elektronicznej. Ta forma wsparcia jest bezzwrotna i obejmuje okres 12 miesięcy, niezależnie od wysokości raty kredytu.

0% VAT od darowizn przekazanych powodzianom

Rząd objął ulgą także darowizny towarów i usług przekazywanych na rzecz osób poszkodowanych w powodzi. Jest to stawka 0% VAT, która stosowana jest od 12 września 2024 roku na darowizny takie jak żywność, koce, śpiwory czy też ubrania, a także usługi związane na przykład z zakwaterowaniem lub wynajmem agregatów prądotwórczych, niezbędnych do złagodzenia skutków kataklizmu.

Z tej ulgi mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na przekazanie darowizn za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych oraz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.


Zespół Ekspertów ING Księgowość