Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego – koniec z podatkiem!

2024-01-08

W związku z nowelizacją ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nastąpiły zmiany dotyczące odprowadzania PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Kupujący może teraz zostać zwolniony z podatku lub… zapłacić jeszcze wyższą stawkę. W jakiej sytuacji odprowadzanie podatku nie jest już konieczne?

 

Podatek PCC – czym właściwie jest?

Podatek od czynności cywilnoprawnych – czyli właśnie podatek PCC – dotyczy konkretnych czynności określonych w ustawie, m.in. umów sprzedaży rzeczy i praw majątkowych, umów dożywocia, umów darowizn i pożyczek czy ustanowienia hipoteki. Podlegają one opodatkowaniu, gdy ich przedmiot zlokalizowany jest w Polsce lub za granicą, lecz miejsce zamieszkania nabywcy to teren RP. Co więcej, opodatkowane są także zmiany następujące w wymienionych umowach – o ile w ich wyniku wzrasta podstawa opodatkowania. Podstawa ta określana jest osobno dla każdej czynności cywilnoprawnej, a same stawki podatku również zależą od ich rodzaju.

 

Kto jest zobowiązany płacić podatek PCC?

Obowiązek opłacania podatku PCC dotyczy:

  • osób prawnych;
  • osób fizycznych;
  • jednostek organizacyjnych, które nie posiadają osobowości prawnej,

należących do stron czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu.
W przypadku umowy darowizny podatek odprowadza osoba obdarowana, przy umowie sprzedaży – kupujący, z kolei w przypadku umowy zamiany – obie strony czynności.

 

Zwolnienie z podatku PCC – kiedy jest możliwe?

W niektórych sytuacjach opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych nie jest konieczne – wynika to z nowelizacji ustawy o podatku PCC. Dotyczy to zakupu pierwszego mieszkania
lub domu z rynku wtórnego – w tym przypadku nie ma potrzeby zapłaty 2% podatku od wartości nieruchomości. Ma to na celu m.in. zwiększenie zainteresowania używanymi mieszkaniami
i domami oraz oszczędność dla kupujących pierwszą nieruchomość. Mieszkania z rynku wtórnego kupują dziś często młodzi ludzie – zwłaszcza nowożeńcy, single lub rodziny 2+1. Dzięki zwolnieniu z obowiązku opłacania podatku PCC mogą oni odłożyć dodatkowe fundusze m.in. na remont czy zakup wyposażenia. Aby móc skorzystać ze zwolnienia, kupujący będący osobą fizyczną nie może jednak posiadać żadnych praw do mieszkania – ani w dniu jego zakupu, ani wcześniej.

 

Zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego a udziały nabywcy

Osoby kupujące pierwsze mieszkanie z rynku wtórnego nie muszą odprowadzać podatku od czynności cywilnoprawnych. Dotyczy to każdej sprzedaży takiej nieruchomości, która odbyła się po 31 sierpnia 2023 roku. Przepisy nie mają więc zastosowania do transakcji dokonanych przed tą datą. Z tego obowiązku zwolnieni są również kupujący posiadający w danej nieruchomości do 50% udziału nabytego w związku z dziedziczeniem. Zwolnienie z podatku PCC obejmuje:

  • lokale mieszkalne, które stanowią osobną nieruchomość;
  • jednorodzinne budynki mieszkalne;
  • spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu bądź budynku mieszkalnego;

Od 2024 roku przy zakupie szóstej lub kolejnej nieruchomości, kupujący będzie natomiast musiał zapłacić nie 2%, aż 6% podatku. Wszystkie wymienione regulacje – dotyczące zarówno zwolnienia z podatku, jak i zwiększenia jego stawki – znajdują się w Ustawie z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw.


Zespół Ekspertów ING Księgowość