Należności przeterminowane – jak tego uniknąć. Windykacja należności w ING Księgowość
2024-01-10
Zaległe należności czy płatności otrzymywane na długo po terminie spędzają sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. To niezwykle ważne, aby zapobiegać tego typu sytuacjom – choćby ze względu na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa. W jaki więc sposób unikać zaległości ze strony kontrahentów i jak ING Księgowość razem z Kaczmarski Inkasso może pomóc w razie takiego problemu?
Czym są przeterminowane należności?
Należności przeterminowane mają miejsce, gdy dłużnik opóźnia się ze spłatą zobowiązania w określonym przez obie strony terminie. Zazwyczaj jest on ustalony w fakturze lub w warunkach umowy, do których sprzedający może się odwołać. Od dnia, w którym upłynął termin zapłaty, liczy się upływ czasu na dochodzenie zaległej należności. W ustawie jest on nazwany terminem przedawnienia. W wyniku opóźnień w płatności należności od dnia następującego po terminie płatności dłużnikowi zaczynają naliczać się odsetki. Wierzyciel ma prawo żądać ich zgodnie z art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego.
Windykacja należności w ING Księgowość
Przekaż ją ekspertom i odzyskaj środki już dziś
Dokładna weryfikacja kontrahentów
Aby uniknąć problemów z zalegającymi w płatnościach kontrahentami, warto zabezpieczyć się odpowiednio wcześniej. Pomóc może w tym dokładna weryfikacja osób, z którymi planujemy nawiązać współprace. W tym celu można skorzystać m.in. z białej listy podatników VAT czy rejestru dłużników. Już same recenzje wystawiane w Internecie przez klientów danej firmy są w stanie ustrzec nas przed współpracą z przedsiębiorcą, który często zapomina o terminowych płatnościach.
Kontrolowanie płatności
Od początku współpracy z danym kontrahentem warto kontrolować terminy płatności za wystawiane faktury. Jeśli spóźnia się on z wykonaniem należnego przelewu, najlepiej od razu postawić na przypomnienie o konieczności dokonania płatności. Taką funkcję umożliwiają niektóre programy do samodzielnej księgowości online – w razie nawet jednodniowego opóźnienia generują one przypomnienie o przelewie lub wezwanie do zapłaty i wysyłają je bezpośrednio do kontrahenta w wersji elektronicznej.
Windykacja należności
Jeżeli przypomnienia o płatnościach i wezwania do zapłaty nie działają, kolejnym krokiem jest często windykacja należności. Nazywamy w ten sposób procedurę odzyskiwania długów – w niektórych przypadkach to jedyny możliwy sposób, aby wyegzekwować od kontrahenta płatność za wykonaną usługę. W tym przypadku na czas prowadzenia postępowania klient przekazuje prawa do wierzytelności na firmę windykacyjną. Windykacja powinna opierać się na mediacji oraz dialogu. W sytuacji, w której kontrahent w dalszym ciągu nie wywiązuje się z obowiązku zapłaty, kierowany jest pozew do sądu. Brak efektu w tym przypadku skutkuje natomiast wszczęciem egzekucji do komornika.
Windykacja w ING Księgowość
W aplikacji ING Księgowość dostępna jest wspomniana już wcześniej opcja windykacji zaległych faktur. Co więcej, specjaliści Kaczmarski Inkasso przejmują cały proces odzyskiwania środków – od wysyłania przypomnień o zaległych płatnościach aż po zgłoszenie faktury do windykacji. Całość procesu trwa zazwyczaj do trzech miesięcy. W usłudze windykacji użytkownik ma możliwość zlecić każdą fakturę, której termin płatności już upłynął. To szybki i przede wszystkim skuteczny sposób na odzyskanie zaległych należności – a żeby ją zlecić, wystarczy zaledwie jedno kliknięcie. Co najważniejsze, proces odbywa się w taki sposób, aby zostały zachowane dobre relacje pomiędzy stronami. Wszystko odbywa się bez żadnych kosztów – opłatę wnosisz tylko za sukces. Ponadto, aby skorzystać z windykacji z ING, nie trzeba posiadać w banku rachunku firmowego.