Kto musi wystawiać paragony fiskalne?
2023-09-01
Zakładasz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, w jaki sposób ewidencjonować sprzedaż? Będziesz wystawiać paragony? Upewnij się, czy masz obowiązek wystawienia i przekazania paragonu swojemu klientowi!
Paragon fiskalny – co to jest?
Paragon fiskalny do dokument potwierdzający sprzedaż, który generuje kasa fiskalna lub drukarka fiskalna. Paragon może mieć formę papierową lub elektroniczną. Dokument ten bezwzględnie należy przekazać klientowi. Więcej o obowiązku ewidencji sprzedaży za pomocą kas rejestrujących mówi Ustawa o VAT.
Paragon fiskalny – kto musi go wystawiać?
Paragon fiskalny wystawia przedsiębiorca, który sprzedaje towar lub usługę osobie fizycznej (nieprowadzącej działalności gospodarczej) lub rolnikowi ryczałtowemu. Paragon można wystawić także przedsiębiorcy. Taki paragon zawiera numer NIP i jest tzw. „fakturą uproszczoną”. Co ważne, paragony z numerem NIP można wystawiać tylko, jeśli dokument dotyczy kwoty nie wyższej niż 450 zł lub 100 euro.
Paragon fiskalny – kiedy należy go wystawić?
Paragon należy przekazać kontrahentowi po dokonaniu sprzedaży, ale najpóźniej w momencie przyjęcia od kontrahenta zapłaty. Co ważne, paragon należy wręczyć klientowi bez względu na to, czy ten chce go otrzymać oraz bez względu na wybraną przez kontrahenta formę płatności.
Paragon a płatność elektroniczna
W przypadku płatności elektronicznych paragon należy wystawić niezwłocznie po otrzymaniu wpływu na konto. Nie później niż do końca miesiąca, w którym nastąpił wpływ środków na konto.
Jednakże, jeśli zapłatę otrzymasz, np. pocztą lub przelewem bankowym i jednocześnie prowadzisz ewidencję sprzedaży, z której jasno wynika, czego dotyczy dana płatność, obowiązek wystawiania paragonu Ciebie nie dotyczy.
Wyjątek stanowi sprzedaż pewnych towarów i usług, które nie są objęte tymże zwolnieniem. Należą do nich:
- usługi gastronomiczne
- usługi kosmetyczne, kosmetologiczne oraz fryzjerskie
- naprawa pojazdów silnikowych i motorowerów
- przewóz osób taksówkami
- doradztwo podatkowe
- sprzedaż perfum i wody toaletowej
- sprzedaż sprzętu telekomunikacyjnego, radiowego i telewizyjnego
- części do silników spalinowych i nadwozia do pojazdów silnikowych.
W przypadku tych rodzajów towarów i usług nie ma mowy o zwolnieniu z obowiązku wystawiania paragonów fiskalnych.
Paragon fiskalny a płatność za pobraniem
Jeśli klient podczas zakupów wybierze płatność „za pobraniem”, paragon powinien być wystawiony w momencie dostarczenia towaru. Praktycznie jest to trudne organizacyjnie zadanie, dlatego też taka sprzedaż najczęściej jest dokumentowana fakturą VAT. Paragon fiskalny zostaje w ewidencji sprzedawcy – jako dokument powiązany z fakturą.
Paragon fiskalny a sprzedaż przez internet
Bez względu na to, czy prowadzisz sprzedaż stacjonarną, czy internetową, jeśli jesteś objęty obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie rejestrującej, musisz wystawiać paragony. Zasady są takie same jak w przypadku sprzedaży stacjonarnej.
Zintegruj swoją drukarkę fiskalną z ING Księgowość - trzymaj całą firmową sprzedaż w jednym miejscu
e-paragon – paragon w wersji elektronicznej
Od września 2021 paragony mogą mieć formę elektroniczną. Jeśli nabywca wyrazi zgodę, sprzedawca może wygenerować mu tzw. e-paragon. To paragon w postaci elektronicznej, wysłany na wskazany przez nabywcę adres e-mail, numer telefonu lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
e-paragon wystawisz, jeśli używasz kasy wirtualnej (kasy fiskalnej w formie oprogramowania) lub kasy fiskalnej on-line, która obsługuje e-paragony.
Chcesz wdrożyć e-paragony w swojej firmie? Czytaj więcej!
Co zyskasz z e-paragonami?
- Unikniesz konieczności przekazywania klientowi wydruków – koniec z tradycyjną wysyłką dokumentów
- Twój klient nie musi martwić się, że zgubi lub zniszczy paragon
- E-paragony łatwiej przechowywać, dodatkowo są trwalsze – tusz nie blednie, papier nie gnie się i nie można ich wyprać
- E-paragony są łatwo dostępne dla klienta i ten szybko odnajdzie ja np. na potrzeby reklamacji
- Twoja firma jest nowoczesna i ekologiczna – nie zużywa tuszu ani papieru do drukarek fiskalnych
Paragon niefiskalny – co to takiego?
Paragon niefiskalny to dokument wygenerowany przez kasę fiskalną na etapie testów urządzenia, zanim kasa zostanie zafiskalizowana.
Pamiętaj, wystawiane przez Ciebie dokumenty handlowe dowodzą, że Twoja firma się rozwija.
Materiał przygotowany we współpracy z BinSoft - producentem bsxPrinter