Nie jestem klientem ING
Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.
Zarejestruj się bez kontaJestem klientem ING
Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?
Jak założyć działalność gospodarczą? Krok po kroku
2024-11-25
Jednoosobowa działalność gospodarcza to niełatwe wyzwanie dla początkujących przedsiębiorców. Wiąże się z dużą niezależnością, ale też sporym ryzykiem. Przy podejmowaniu kluczowych decyzji związanych z firmą potrzebna jest zarówno odwaga, jak i duża wiedza. Sprawdź, jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku oraz na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę.
Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku – pełny przewodnik
Coraz więcej młodych ludzi zastanawia się, jak założyć działalność gospodarczą. Marząc o wolności finansowej i byciu własnymi szefami, zapominają jednak o podstawach związanych z prowadzeniem firmy. Zanim przejdziemy do procesu zakładania działalności gospodarczej, postaramy się wyjaśnić, na czym dokładnie polega.
Zgodnie z przepisami Ustawy Prawo Przedsiębiorców działalność gospodarcza to „zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły”. Wśród podstawowych cech działalności gospodarczej wymienić należy cel zarobkowy, czyli nastawienie działalności na zysk. Działalność ma też charakter zorganizowany – do wykonywania obowiązków może być wynajęte pomieszczenie czy prowadzony marketing.
Co jeszcze warto wiedzieć o działalności gospodarczej? Wykonywana powinna być w sposób ciągły, a związane z nią działania muszą mieć charakter powtarzalny, zmierzający do określonego celu. Działalność jednoosobowa nigdy nie jest zarządzana przez osobę zewnętrzną lub podmiot, a wykonywana w imieniu własnym. Kluczowe znaczenie w identyfikacji jednoosobowej działalności ma ponoszenie związanego z nią ryzyka bezpośredniego.
Kluczowym krokiem dla osób planujących pracę na własny rachunek jest założenie działalności gospodarczej. Mimo że proces wydaje się skomplikowany, w dobie Internetu i szeroko dostępnej wiedzy można przejść przez niego bez większych problemów. Jak założyć działalność gospodarczą? Sprawdź poniższe kroki:
- Rodzaj działalności – musisz przemyśleć, czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy może np. spółka cywilna lub inna firma prawna. W tym miejscu konieczne jest też ustalenie PKD (Polska Klasyfikacja Działalności).
- Nazwa firmy – powinna być unikalna i jak najlepiej oddająca charakter działalności.
- Rejestracja działalności – należy uzyskać wpis do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).
- Forma opodatkowania – trzeba wybrać, czy rozliczać się będziesz na podstawie skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu czy karty podatkowej.
- Zgłoszenie do ZUS-u – jest konieczne, aby określić obowiązki składkowe.
- Konto firmowe – należy je założyć, aby odseparować finanse prywatne od firmowych.
- Księgowość – możesz rozliczać się samodzielne lub korzystać z usług wybranego biura rachunkowego.
- Zgłoszenie do VAT – rejestracja jako podatnik VAT jest opcjonalna. Możesz to zrobić, jeśli wymaga tego charakter działalności.
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Formalności i dokumenty
Podstawowy dokument konieczny do założenia działalności gospodarczej to wniosek CEIDG-1. Potrzebny jest do rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej lub wykonywania usług w zakresie samozatrudnienia. Wniosek z załącznikami złożyć można osobiście lub przez pełnomocnika w wybranym urzędzie gminy albo miasta. Można złożyć go również listownie, choć w tym przypadku wymagane jest notarialne poświadczenie podpisu.
Możliwe jest też złożenie wniosku CEIDG-1 w formie elektronicznej z wykorzystaniem podpisu przez profil zaufany lub zakwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jakie informacje należy określić we wniosku CEIDG-1?
- Nazwa firmy i data rozpoczęcia działalności.
- Rodzaj działalności zgodny z PKD.
- Forma opodatkowania podatkiem dochodowym.
- Dane do ubezpieczenia.
- Informacje o prowadzeniu księgowości (samodzielnie lub z pomocą biura księgowego).
- Rachunek bankowy firmy.
Załóż firmę z księgowym ING
Bez wizyt w urzędach, bez wątpliwości, w pełni online i bez opłat
Nie masz nadanego numer NIP? Podczas rejestracji firmy zostanie on nadany automatycznie. Nie trzeba więc aktualizować danych w systemie CEIDG, aby się pojawił.
Zanim zaczniesz wypełniać dokumenty, sprawdź, czy możesz prowadzić działalność gospodarczą w Polsce. Aby móc to robić, trzeba być osobą pełnoletnią. Nie trzeba być jednak obywatelem Polski, a dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Jeśli spodziewasz się, że przychody z działalności gospodarczej będą raczej niewielkie, możesz prowadzić drobną działalność bez dodatkowych formalności. Nie musisz wówczas rejestrować się jako przedsiębiorca. Nie musisz zakładać rejestrowanej firmy, jeśli:
- Przychody z działalności w żadnym miesiącu nie przekraczają kwoty aktualnego minimalnego wynagrodzenia.
- Jesteś osobą fizyczną.
- Nie wykonujesz działalności wymagającej zezwoleń lub koncesji.
- Nie prowadzisz działalności w ramach spółki cywilnej.
- W ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywałeś działalności gospodarczej.
W rejestrze przedsiębiorców nie trzeba rejestrować również działalności agroturystycznej rolników, rolniczego handlu detalicznego i produkcji wina przez rolników.
Własna działalność gospodarcza – jak założyć firmę od podstaw?
Prowadzenie własnej firmy wymaga przemyślenia wielu kluczowych kwestii, zwłaszcza przed podjęciem formalnych kroków. Ważne są takie aspekty, jak:
- Pomysł na biznes – warto poszukać niszy rynkowej i przeanalizować potrzeby potencjalnych klientów.
- Formalności – kluczowa jest forma działalności gospodarczej i zarejestrowanie firmy w odpowiedniej instytucji.
- Biznesplan – taki dokument pomoże ci w zrozumieniu celów, ryzyka i przewidywanych zysków.
- Kapitał początkowy – warto określić, jakie środki finansowe potrzebne będą na start.
- Lokalizacja, wyposażenie – wiele zależy od charakteru działalności. Jedni potrzebują magazyn lub halę, inni biuro lub po prostu prywatne mieszkanie.
- Pozwolenia, licencje – niektóre działalności wymagają dodatkowych zezwoleń (np. transport, gastronomia).
Każda czynność zarobkowa wykonywana w imieniu własnym w sposób ciągły może zostać sklasyfikowana pod działalność gospodarczą. Poza wspomnianymi już wyjątkami (np. niskie zarobki), działalność powinna zostać zarejestrowana. Bez względu na jej charakter, musi zostać oficjalnie uwzględniona w rejestrze przedsiębiorców. Jeśli wykonywane czynności przynoszą stały przychód, należy je zalegalizować.
Po pomyślnym przejściu procesu rejestracji działalności gospodarczej kluczowe jest zdobycie wspomnianego numeru NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) oraz REGON. Jeśli NIP miałeś nadany wcześniej, nie ulegnie zmianie. Jeśli go nie miałeś, po rejestracji przyznany zostanie automatycznie.
NIP jest wymagany do celów podatkowych np. w przypadku płatnika VAT. REGON jest z kolei podstawą do komunikacji z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Jak założyć działalność gospodarczą przez Internet? Poradnik online
Większość formalności związanych z zakładaniem działalności gospodarczej załatwić dziś można online. W ten sposób można znacznie skrócić czas potrzebny na rozpoczęcie działalności. Możesz zarejestrować firmę na biznes.gov.pl, gdzie od razu złożysz wniosek o wpis działalności gospodarczej do CEIDG. Musisz w nim podać:
- Dane osobowe zgodne z dokumentem tożsamości.
- NIP i REGON (jeśli zostały wcześniej nadane).
- Miejsce zamieszkania / inne związane z zakładaną działalnością.
- Nazwę firmy i nazwę skróconą.
- Rodzaj działalności (odpowiednie PKD).
- Liczbę pracowników, których chcesz zatrudnić.
- Dzień rozpoczęcia działalności.
- Informacje o ubezpieczeniu w ZUS, KRUS lub za granicą.
- Dane urzędu skarbowego.
Za wpis do CEIDG lub jego zmianę nie ponosi się żadnych opłat.
Jeśli chcesz być czynnym podatnikiem VAT, powinieneś dodatkowo złożyć formularz VAT-R. Możesz złożyć go na biznes.gov.pl jako załącznik do wniosku o wpis lub zmianę wpisu CEIDG przez Portal Podatkowy.
Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku – najważniejsze aspekty
Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia własnego biznesu. Rejestracja firmy jest darmowa. W dodatku nie ma wymogu co do np. zgromadzenia konkretnego kapitału na start (choć oczywiście warto taki mieć). Istnieje duża elastyczność w otwieraniu, zawieszaniu i likwidacji działalności gospodarczej. Można wybrać dowolną formę opłacania podatków, a obowiązki sprawozdawcze są ograniczone.
Bez względu na rodzaj wykonywanej działalności, należy pamiętać o kluczowych aspektach, które wpłynąć mogą na sukces firmy:
- Warto określić priorytety działalności – zarówno cele krótkoterminowe, jak i długoterminowe. Łatwiej będzie pokierować działaniem firmy.
- Koniecznością jest wnikliwe monitorowane rynku i śledzenie zmieniających się trendów, aby dostosować ofertę pod aktualne potrzeby klientów.
- W niektórych przypadkach warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie działalności gospodarczej.
- Duże oszczędności przynieść może optymalizacja podatkowa. W tym celu warto nawiązać współpracę z dobrym biurem księgowym. Niektórzy przedsiębiorcy uważają, że dobra księgowość to połowa sukcesu firmy.
Niezależnie od profilu działalności, staraj się cały czas rozwijać swoją wiedzę. Doskonałą inwestycją zawsze są m.in. szkolenia i kursy z zakresu prowadzenia firmy.