Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Wypowiedzenie umowy o pracę po powrocie z urlopu rodzicielskiego - kiedy jest możliwe?

2023-07-31

W momencie, gdy pracownik przebywa na urlopie, bez względu na to, jakiego rodzaju jest to urlop, pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć mu umowę o pracę. Sytuacja ta zmienia się w sytuacji, gdy pracownik po urlopie wraca do pracy i wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Czy w przypadku urlopu rodzicielskiego jest tak samo? Czy po powrocie z urlopu rodzicielskiego można wręczyć pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę?

 

Urlop rodzicielski

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego. Urlop rodzicielski można otrzymać w wymiarze 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka podczas jednego porodu lub 34 tygodni w przypadku urodzenia co najmniej dwójki dzieci podczas jednego porodu.

Z urlopu rodzicielskiego może skorzystać zarówno ojciec jak i matka. Mogą wykorzystać go osobno, po 16/17 tygodni na każdego lub też jednocześnie w tym samym czasie. Wówczas łączny czas przebywania na urlopie rodzicielskim obojga rodziców nie może przekroczyć wspomnianego wyżej wymiaru.

Celem wprowadzenia urlopu rodzicielskiego jest umożliwienie rodzicom spędzenia więcej, niż to było dotychczas, czasu z nowonarodzonym dzieckiem. W czasie przebywania pracownika na urlopie rodzicielskim nie może on otrzymać wypowiedzenia umowy o pracę. Wyjątkiem jest sytuacja, w której likwidacji podlega cały zakład i w związku z tym likwidowane są również stanowiska pracy. Drugi wyjątek stanowi sytuacja, gdy pojawia się przyczyna, która uzasadnia zwolnienie pracownika w trybie dyscyplinarnym.
 

Wypowiedzenie umowy o pracę po powrocie z urlopu rodzicielskiego

Zgodnie z regulacjami do urlopu rodzicielskiego mają zastosowanie przepisy, które odnoszą się również do urlopu macierzyńskiego. W praktyce oznacza to, że pracownik jest chroniony przez 12 miesięcy od momentu powrotu do pracy z urlopu rodzicielskiego.

Nie wolno wręczyć mu wypowiedzenia o pracę od momentu, w którym składa wniosek o urlop rodzicielski, a może to zrobić nawet 21 dni wcześniej, przed planowanym rozpoczęciem urlopu.

W tym momencie możliwe jest jedynie wypowiedzenie umowy o pracę w związku z likwidacją zakładu pracy lub w związku z wystąpieniem przyczyn, które uprawniają do dyscyplinarnego zwolnienia z pracy.

Ponadto warto wiedzieć, że po powrocie z urlopu rodzicielskiego pracownik powinien niezwłocznie wykorzystać swój zaległy urlop wypoczynkowy, a to również stanowi formę ochrony przed otrzymaniem wypowiedzenia. W trakcie pobytu pracownika na urlopie wypoczynkowym również nie wolno zwolnić go z pracy (poza likwidacją zakładu lub zwolnieniem dyscyplinarnym).
 

Sytuacje szczególne

W przypadku likwidacji zakładu pracy pracodawca może zaproponować pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę lub porozumienie stron bez okresu wypowiedzenia. W tym przypadku na wybór jednego z tych dwóch rozwiązań muszą się zgodzić obydwie strony. Wobec tego pracownik powinien przeanalizować, co jest dla niego w tej sytuacji korzystniejsze.

W przypadku likwidacji tylko części zakładu pracodawca nie może zwolnić pracownika powracającego z urlopu rodzicielskiego. Nawet jeżeli likwidowane jest stanowisko, które do tej pory ów pracownik zajmował. W takiej sytuacji pracodawca jest zobowiązany do przeniesienia pracownika do innego działu, ale nie może wypłacać mu pensji mniejszej niż dotychczas wypłacana.

Innymi słowy jedyną podstawą do zwolnienia pracownika, który wraca z urlopu rodzicielskiego jest zwolnienie dyscyplinarne lub całkowita likwidacja zakładu pracy. Likwidacja nawet części zakładu już na to nie pozwala, ponieważ pracownik jest chroniony przez okres dwunastu miesięcy od momentu powrotu do pracy. Jednocześnie w sytuacji likwidacji tylko części zakładu pracy, pracodawca ma obowiązek znaleźć inne stanowisko dla pracownika powracającego z urlopu rodzicielskiego, ale nie może mu obniżyć pensji.


Zespół Ekspertów ING Księgowość