Umowa na zastępstwo – czy nowemu pracownikowi przysługuje ta sama wysokość wynagrodzenia?
2024-01-03
Jeżeli pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy chorobowym, jest w pełni chroniony przed zwolnieniem. Pracodawca ma jednak pełne prawo zatrudnić na ten czas inną osobę – wówczas zawierana jest między nimi tzw. umowa na zastępstwo. Jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na jej podstawie?
Umowa na zastępstwo – na czym polega?
Umowa na zastępstwo to wariant umowy terminowej, uznawany za typ umowy o pracę na czas określony. Wynika to z przepisów prawa pracy, które obowiązują od 2016 roku. Dokument daje pracownikowi podobne prawa jak w przypadku umowy o pracę na czas określony. Osoba zatrudniona na zastępstwo może skorzystać z urlopu wypoczynkowego i płatnego zwolnienia chorobowego. Ma ona również prawo do takiego samego okresu wypowiedzenia, a pracodawca powinien odprowadzać za nią składki na ubezpieczenia. Dni urlopu nalicza się w sposób proporcjonalny, z kolei czas okresu wypowiedzenia zależy od długości pracy w danej firmie i ogólnego stażu pracy. Co ważne, umowa na zastępstwo również wlicza się do stażu. Jej treść jest bardzo podobna do treści umowy o pracę na czas określony. Powinna ona zawierać m.in. takie elementy jak:
- rodzaj umowy oraz jej strony;
- miejsce wykonywania pracy;
- wymiar czasu pracy;
- termin rozpoczęcia pracy na zastępstwo;
- wysokość wynagrodzenia za pracę.
Powinno znaleźć się w niej również stwierdzenie, że umowa zostaje zawarta na okres nieobecności pracownika w trakcie jego usprawiedliwionej nieobecności
– nawet jeśli termin jego powrotu do pracy nie jest do końca znany. Informacja na temat dokładnej przyczyny nieobecności zastępowanego pracownika nie jest jednak obowiązkowa. Umowę na zastępstwo rozwiązuje się w sposób automatyczny w momencie powrotu nieobecnego pracownika.
W razie potrzeby można ją przedłużyć – w tym celu tworzy się aneks.
Czy pracownika na zastępstwo obowiązują takie same prawa?
Ustalając warunki zatrudnienia pracownika przyjętego na zastępstwo, pracodawca może zastosować zupełnie inne postanowienia niż w umowie o pracę zawartej z nieobecnym pracownikiem. Mimo że umowa na zastępstwo dotyczy tego samego rodzaju pracy, który wykonywała zastępowana osoba, warunki współpracy mogą się różnić. Umowa o pracę z pracownikiem nieobecnym to zupełnie inny dokument niż umowa na zastępstwo. Pracodawca może poprosić pracownika na zastępstwo do wykonywania obowiązków innego typu oraz w innym wymiarze.
Czy nowy pracownik otrzymuje tę samą wysokość wynagrodzenia?
Osoba zatrudniona na zastępstwo może otrzymać zarówno niższe, jak i wyższe wynagrodzenie za pracę niż osoba, którą zastępuje. W sytuacji, gdy pracownik zastępujący ma większy staż niż pracownik nieobecny, również może on uzyskać wyższą pensję. Analogicznie, jeśli staż pracy pracownika na zastępstwo jest krótszy, jego wynagrodzenie może być mniejsze. Ta sama zasada dotyczy kwalifikacji zawodowych pracowników. Wysokość wynagrodzenia ustala się na ogólnych zasadach. Należy wówczas brać pod uwagę kwalifikacje zastępcy, a także ilość oraz jakość świadczonej przez niego pracy. Wynika to z art. 78 § 1 kodeksu pracy. Jeśli natomiast w firmie obowiązują specjalne przepisy związane z wysokością oraz systemem wynagrodzenia na konkretnych stanowiskach, zastępca musi otrzymać co najmniej taką pensję, jaka została określona w przepisach wewnątrzzakładowych.
Zespół Ekspertów ING Księgowość