Pracownik na urlopie a zwolnienie lekarskie – czy L4 przerywa urlop i jak wypłaca się wtedy zasiłek?
2023-12-18
Urlop wypoczynkowy oraz zwolnienie lekarskie to dwa podstawowe prawa przysługujące pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Co jednak w sytuacji, gdy L4 spowodowane chorobą zdarzy się właśnie w trakcie urlopu?
Nieprzerwany urlop wypoczynkowy – prawo każdego pracownika z UoP
Prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego w określonym wymiarze czasu przysługuje każdemu pracownikowi pozostającemu w stosunku pracy. Jego długość zależy od stażu pracy danej osoby – to 20 dni w przypadku zatrudnienia krócej niż przez 10 lat lub 26 dni w przypadku osób pracujących ponad 10 lat. Staż pracy obejmuje też naukę w szkole średniej, wyższej lub zawodowej, okres stażu z Powiatowego Urzędu Pracy, okres pobierania zasiłku dla osób bezrobotnych, odbywanie służby wojskowej czy prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego.
W przypadku pierwszej pracy zatrudniony może skorzystać z urlopu po przepracowaniu pierwszego miesiąca w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanych godzin. Trwającego urlopu wypoczynkowego co do zasady nie można przerwać – wyjątek stanowi sytuacja, w której w miejscu pracy zachodzą okoliczności nieznane i niemożliwe do przewidzenia w chwili rozpoczęcia urlopu.
Co ważne, w przypadku takiego obrotu spraw pracodawca powinien pokryć koszty, jakie pracownik poniósł z powodu odwołania z urlopu. Pozostałą część dni urlopowych wykorzystuje on wówczas w innym terminie.
Choroba a urlop wypoczynkowy
Zdarza się, że pracownik zachoruje w trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym.
W takiej sytuacji nie powinien być on kontynuowany. Zwolnienie lekarskie zawsze wiąże się z koniecznością przerwania urlopu, a za czas choroby – w zależności od czasu jej trwania – zatrudniony otrzymuje wynagrodzenie chorobowe bądź zasiłek chorobowy. Przerwanie urlopu może nastąpić nie tylko z powodu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika, ale i w przypadku:
- odosobnienia związanego z chorobą zakaźną;
- urlopu macierzyńskiego;
- odbywania ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego przez okres do trzech miesięcy.
Dni urlopu wypoczynkowego, które w związku z zachorowaniem nie zostały wykorzystane, pracownik może wykorzystać w późniejszym terminie. Zazwyczaj jest on ustalany za porozumieniem stron – pracodawcy oraz zatrudnionego. Chcąc skorzystać z pozostałych dni urlopu po L4, pracownik musi jednak jeszcze raz złożyć wniosek o ich udzielenie i poczekać na decyzję przełożonego. Urlop nigdy nie zostaje wznowiony w sposób automatyczny tuż po zakończeniu zwolnienia lekarskiego.
Wysokość wynagrodzenia – urlop wypoczynkowy a L4
Przebywając na urlopie wypoczynkowym, pracownik otrzymuje pełne wynagrodzenie – kwota ta nie różni się niczym od pensji otrzymywanej co miesiąc przed urlopem. Warto jednak pamiętać, że w przypadku zwolnienia lekarskiego pracownik ma prawo nie do 100, lecz do 80% wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy trwającej do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego.
Kiedy choroba nie może przerwać urlopu?
Przerwanie urlopu wypoczynkowego i wypłata wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego jest możliwa wyłącznie w sytuacji, gdy zachoruje sam pracownik. Jeżeli choroba dotyczy dziecka bądź innego członka rodziny osoby zatrudnionej, urlop nie jest przerywany. W takiej sytuacji pracownik-rodzic nie może liczyć na zasiłek opiekuńczy. Zdarzają się wyjątki, w których przełożony przesuwa urlop na prośbę pracownika – nie jest to jednak wcale jego obowiązek.
Zespół Ekspertów ING Księgowość