Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Praca w święta a dodatkowe wynagrodzenie

2024-02-07

Praca w niedziele i święta wiąże się z obowiązkiem zapewnienia tzw. rekompensaty, o czym informuje sam Kodeks pracy. Wszystkich pracodawców obowiązują takie same reguły rekompensaty za pracę w dniach ustawowo wolnych – bez względu na charakter działalności. Co warto wiedzieć o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych w niedzielę, Boże Narodzenie czy Dzień Niepodległości?

 

Niedziele i święta – dni wolne od pracy

Zgodnie z ogólnie przyjętą zasadą w niedziele i święta pracownicy powinni odpoczywać od wykonywania pracy. Konkretne dni, w których nie powinni oni wykonywać obowiązków zawodowych, zostały wyszczególnione w Ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy:

  • Nowy Rok – 1 stycznia;
  • Święto Trzech Króli – 6 stycznia;
  • pierwszy i drugi dzień Wielkanocy;
  • Święto Pracy – 1 maja;
  • Święto Konstytucji Trzeciego Maja – 3 maja;
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek;
  • Boże Ciało;
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia;
  •  Wszystkich Świętych – 1 listopada;
  • Święto Niepodległości – 11 listopada;
  • pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia – 25 i 26 grudnia.

 

Praca w święta – kiedy jest dopuszczalna?

Wyróżniamy pewne wyjątki, w których praca w święta czy niedziele jest dopuszczalna przez przepisy prawa. W art. 151 Kodeksu pracy wymieniono m.in. pracę zmianową, pracę przy ochronie osób bądź pilnowaniu mienia, w hodowli i rolnictwie, w transporcie i w komunikacji czy przy niezbędnych remontach. Praca w dni ustawowo wolne możliwa jest ponadto w sytuacji, gdy konieczne jest prowadzenie akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia, a także w tzw. ruchu ciągłym. W ten sposób nazywana jest praca w zakładach, w których nie można jej przerwać – np. w hucie. Praca w święta możliwa jest też wówczas, gdy dane obowiązki są konieczne pod względem użyteczności społecznej. Mowa m.in. o działalności z zakresu hotelarstwa, gastronomii, opieki zdrowotnej czy kultury i turystyki.

 

Rekompensata za pracę w święta

Według przepisów praca w święto lub niedzielę to praca wykonywana pomiędzy godziną 6:00 w danym dniu a 6:00 w kolejnym dniu. Pracodawcy mogą jednak określać inne godziny w wewnętrznych regulaminach zakładu – zwłaszcza jeśli wykonuje się w nim pracę zmianową. Za pracę w niedzielę pracodawca musi zapewnić pracownikowi inny dzień wolny w okresie sześciu dni przed lub po tej niedzieli bądź do końca okresu rozliczeniowego. W przypadku pracy w święto w innym dniu tygodnia pracownikowi przysługuje dzień wolny, który można wykorzystać do końca okresu rozliczeniowego. Co ważne, już nawet dwie godziny pracy  w święto uprawniają do otrzymania całego dnia wolnego.

 

Praca w święta a wynagrodzenie

Za pracę w święto lub niedzielę pracownik otrzymuje dzień wolny i takie samo wynagrodzenie jak w standardowe dni pracy, czyli od poniedziałku do piątku. Jeśli jednak pracodawca nie przyzna pracownikowi dnia wolnego za pracę w ustawowo wolne dni, zatrudniony otrzymuje podwójną zapłatę – standardowe wynagrodzenie oraz wynagrodzenie dodatkowe w wysokości 100% normalnej stawki za każdą godzinę.

 

Praca w święta w godzinach nadliczbowych

Niekiedy w dni wolne od pracy pracownicy wykonują również nadgodziny. Jeżeli według rozkładu pracy w danej firmie święto lub niedziela jest dniem roboczym, za każdą dodatkową godzinę pracy otrzymują oni dodatek w wysokości 50% stawki. Jeśli natomiast praca w święto lub niedzielę nie wynika z grafiku, wówczas za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje dodatkowe 100% wynagrodzenia za nadprogramowe godziny.


Zespół Ekspertów ING Księgowość