Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Pozyskaj praktykanta lub stażystę z Urzędu pracy – dowiedz się jak to zrobić

2023-10-30

Pracodawcy, którzy nie mają w danej chwili możliwości zatrudnienia dodatkowego pracownika, wnioskują niekiedy o stażystę z Urzędu pracy. Po owocnej współpracy przyjęte na staż osoby bezrobotne często otrzymują jednak zatrudnienie na stałe. Jakie warunki i kroki należy spełnić, aby pozyskać stażystę z UP do swojej firmy?
 

Kto może pozyskać stażystę z Urzędu pracy?

Aby można było pozyskać z Urzędu pracy stażystę do swojej firmy, podmiot musi spełniać kilka konkretnych warunków. Organizatorem stażu może zostać:

  • osoba fizyczna prowadząca własną działalność, która nie zatrudniała wcześniej innych pracowników;
  • pełnoletnia osoba fizyczna, która mieszka i prowadzi na terytorium RP działalność
    w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa
    w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników;
  • rolnicza spółdzielnia produkcyjna.

Co więcej, osoba wnioskująca o uzyskanie stażysty, nie może zalegać ani z wynagrodzeniami, ani ze składkami na ubezpieczenia. Wiąże się to z koniecznością wypłacania stażyście stypendium z Funduszu Pracy.
 

Wniosek i umowa ze starostą

Podstawowym krokiem na drodze do uzyskania stażysty z Urzędu pracy jest złożenie stosowanego wniosku. Wniosek ten jest skierowany do starosty i musi zawierać m.in. takie informacje jak:

  • nazwa firmy lub imię i nazwisko pracodawcy;
  • siedziba i miejsce prowadzenia działalności;
  • imię i nazwisko osoby, którą upoważniono do reprezentowania pracodawcy;
  • liczba zatrudnionych w danej firmie osób;
  • liczba przewidywanych miejsc pracy dla stażystów;
  • imię, nazwisko i stanowisko opiekuna stażysty;
  • przewidywana data rozpoczęcia i zakończenia stażu (co najmniej 3 miesiące);
  • wymagania związane z wykształceniem, kwalifikacjami oraz predyspozycjami zdrowotnymi i psychofizycznymi, jakich oczekuje się od osoby bezrobotnej na danym stanowisku;
  • opis obowiązków, zawodu bądź specjalności osoby wykonującej staż;
  • zakres zadań stażysty;
  • nazwa komórki organizacyjnej i stanowiska pracy, jakie ma objąć dany stażysta.

Wniosek pracodawcy rozpatrywany jest przez Urząd pracy w ciągu miesiąca. Jeżeli urząd posiada jeszcze w danym roku środki na finansowanie staży, a wnioskujący spełnia wszelkie niezbędne warunki, następuje zawarcie umowy między obiema stronami. Dopiero po podpisaniu tej umowy możliwe jest podpisanie jej z samym stażystą. Pracodawca ubiegający się o pozyskanie osoby bezrobotnej na staż musi ponadto zagwarantować jej odpowiednią realizację ustalonego programu.
 

Spotkania z potencjalnymi stażystami

Jeżeli wniosek pracodawcy zostanie pozytywnie rozpatrzony przez Urząd pracy, w wyniku czego dojdzie do podpisania umowy, ma on prawo wskazać konkretną osobę, która zostanie przyjęta na staż w jego firmie. Jeśli żaden bezrobotny kandydat zarejestrowany w urzędzie nie zostanie wskazany bezpośrednio, UP sam skieruje kilka osób na rozmowę. To właśnie dlatego niezbędne jest podanie we wniosku szczegółowych wymagań względem stażysty – ułatwiają one wybór konkretnej osoby spośród większej ilości kandydatów. W sytuacji, gdy potencjalny stażysta nie spełnia jednak oczekiwań, pracodawca może odmówić przyjęcia go na staż i dalej organizować spotkania z kolejnymi osobami.


Zespół Ekspertów ING Księgowość