Podanie o podwyżkę – jak poprawnie je przygotować?
2024-08-26
W pracy dajesz z siebie wszystko, masz wyniki, a firma się rozwija. Jednak Twoje wynagrodzenie zostaje na tym samym poziomie już od dłuższego czasu. Może to być czas na napisanie i przedstawienie przełożonemu podania o podwyżkę. Poniżej podpowiemy Ci, jak to zrobić.
Z tego artykułu dowiesz się:
- kiedy warto składać wniosek o podwyżkę wynagrodzenia,
- jak powinien taki wniosek wyglądać,
- jakich argumentów użyć, by przekonać szefa,
- jak przygotować się do rozmowy o podwyżkę.
Podanie o podwyżkę – wprowadzenie i cel
Jeśli pracujesz w jednej firmie przez dłuższy czas, może się okazać, że zarabiasz mniej niż nowo przyjęci pracownicy. Rynek pracy się zmienia, stawki idą w górę. Pracodawca nie zawsze dba tak samo o osoby zatrudnione jakiś czas temu, jak o nowych pracowników. Możesz także czuć się niedoceniony, a może otrzymałeś atrakcyjną ofertę od innego pracodawcy? W takich wypadkach, zanim zaczniesz zastanawiać się, kiedy przysługuje odprawa, warto porozmawiać z przełożonym o możliwości uzyskania podwyżki.
Jest to wyzwanie, przed którym każdy z nas stanął choć raz. Wiele osób zastanawia się jak przeprowadzić taką rozmowę, by uzyskać oczekiwany efekt. Może Twój szef jest twardym negocjatorem, a może nie wiesz po prostu jak się do tego zabrać. Nie zapominaj, jaki jest cel takiej rozmowy. Chodzi nie tylko o zwiększenie wynagrodzenia, ale także o uznanie Twojego wkładu w rozwój firmy.
Bardzo ważne jest właściwe przygotowanie do tej rozmowy. Musisz umieć wskazać swoje zalety, wartość dla firmy oraz konkretne sukcesy, dzięki którym Twoim zdaniem zasługujesz na podwyżkę. Takie wcześniejsze przygotowanie sprawi, że pewny swojej wartości będziesz w stanie negocjować twarde, ale uczciwe warunki podwyżki.
Wzór podania o podwyżkę wynagrodzenia – jakie elementy powinno zawierać?
W przeciwieństwie do druków takich jak zaświadczenie o zatrudnieniu, czy świadectwo pracy, nie ma czegoś takiego jak jeden oficjalny wzór podania o podwyżkę. Jednak jest to formalne pismo kierowane przez pracownika do przełożonego, dlatego powinno ono mieć oficjalny charakter. A to oznacza, że powinno zawierać, takie elementy jak:
- miejscowość i datę złożenia dokumentu,
- dane osobowe pracownika,
- dane pracodawcy i firmy,
- tytuł – podanie o podwyżkę wynagrodzenia lub Wniosek o podwyżkę wynagrodzenia,
- prośba o podwyżkę – kwotowa lub procentowa wartość wzrostu wynagrodzenia, o jaką wnioskujesz,
- uzasadnienie Twojego żądania – konkretne argumenty, jakie mają przekonać szefa,
- lista Twoich sukcesów i osiągnięć – wskaż, jaki zysk Twoja praca przynosi firmie,
- kwalifikacje zawodowe i ukończone szkolenia – pokaż szefowi, że inwestujesz w siebie i rozwijasz się jako pracownik.
Warto pamiętać, że w wielu firmach podwyżki przyznawane są w konkretnym okresie, na przykład dwa razy do roku, po ocenie pracownika. W takim przypadku powinieneś podanie o podwyżkę zgłosić odpowiednio wcześniej, by pracodawca mógł się z nim zapoznać i do niego ustosunkować. Znaczenie ma także sytuacja ekonomiczna firmy. O wiele większe szanse masz na uzyskanie podwyżki, gdy firma notuje zyski, a jej kondycja jest dobra.
Podania o podwyżkę – argumenty (wzór)
Sama chęć uzyskania podwyżki to za mało. Powinieneś uzmysłowić szefowi, dlaczego ona Ci się należy. Pomogą Ci w tym rzeczowe argumenty. Oto kilka przykładów, z których możesz skorzystać:
- Osiągnięcia zawodowe – pochwal się tym, co udało Ci się osiągnąć. Pozyskałeś nowych klientów? Może zamknąłeś duże zlecenie, lub kontrakt? To bardzo dobra karta przetargowa! Jeżeli zajmujesz stanowisko w innych działach niż sprzedaż, może udało Ci się rozwiązać istotne problemy, lub wdrożyć innowacyjne rozwiązania? Przypomnij o nich szefowi.
- Rozwój osobisty i zawodowy – opowiedz o uczestnictwie w kursach, szkoleniach związanych z Twoim stanowiskiem pracy. Pochwal się zdobyciem nowych umiejętności, które mają bezpośredni wpływ na lepsze wyniki w pracy.
- Zwiększone obowiązki i odpowiedzialności: – przejąłeś obowiązki innych pracowników, a może zwiększono Twoje bez finansowej rekompensaty? Jeśli tak to uzasadnij, że szerszy zakres odpowiedzialności powinien przekładać się na wyższe wynagrodzenie.
- Przewaga kompetencyjna nad kolegami z zespołu – jeśli zarabiasz tyle samo lub mniej, niż mniej doświadczeni koledzy z pracy, a Twoje umiejętności wykraczają poza standardy na danym stanowisku, możesz o tym wspomnieć.
- Istotne znaczenie dla funkcjonowania firmy – jeśli uważasz, że bez Ciebie firma sobie nie poradzi, ponieważ jesteś ważnym ogniwem, możesz użyć tego argumentu w czasie negocjacji, jaki w podaniu o podwyżkę. Powinieneś mieć jednak twarde dowody na poparcie takiej tezy.
- Brak wcześniejszych podwyżek – jeśli przez długi czas nie otrzymałeś podwyżki, a Twoje osiągnięcia są wysoko oceniane przez przełożonych, to jest to ważny argument za przeglądem Twojego wynagrodzenia.
Jak przygotować skuteczne podanie o podwyżkę?
Do tego, by uzyskać wymarzoną podwyżkę, niestety nie wystarczy sam wniosek, czy też podanie. Jest ono tylko zaproszeniem do rozmowy. A ta musi odbyć się w odpowiednim dla Ciebie momencie. Z prośbą taką zwróć się, gdy jesteś na fali, zakończył się ważny projekt, lub nadszedł czas okresowej oceny pracowników. Takie wyczucie czasu zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie Twojego wniosku.
Gdy pracodawca zaprosi Cię na rozmowę, bądź spokojny, pewny siebie i przygotowany. Miej gotowe argumenty, dlaczego powinieneś otrzymać podwyżek. Zbierz konkretne dane, takie jak wzrost wydajności czy zysków dzięki Twoim działaniom, które można łatwo zilustrować i obronić. Przygotuj sobie także odpowiedzi na konkretne pytania przełożonego.
Zastanów się, czy jesteś w stanie zgodzić się na kompromis, na przykład na niższą kwotę podwyżki, ale wraz z dodatkowymi benefitami lub kilka mniejszych podwyżek w ciągu roku. Bez względu na to, jak przebiegać będzie sama rozmowa, pozostań spokojny i kulturalny. Nie daj ponieść się emocjom. Jeżeli nie uda Ci się otrzymać podwyżki teraz, to może następnym razem.
Jakie są oczekiwania pracodawcy wobec podania o podwyżkę?
Pracodawcy oczekują konkretów, twardych danych i kwot. Wynika to z tego, że każda podwyżka wpływa na finanse firmy. I to nie tylko w małych firmach, ale także dużych korporacjach. Im więcej klarownych danych i konkretów tym łatwiej jest im podjąć decyzję o podwyżce, oraz przekonać o jej słuszności swoich przełożonych. Konieczna może być konsultacja księgowa, by sprawdzić opłacalność takiego rozwiązania. Konkretne dane, znacznie ją ułatwią.
Twoje żądania powinny być także realne, nie możesz przecież zarabiać więcej niż Twój przełożony czy też prezes firmy. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zaproponowanie kwoty od 10 do 20% większej niż dotychczasowe wynagrodzenie. Pamiętaj, by nie stosować szantażu na zasadzie: jak nie dostanę podwyżki, to się zwolnię. Jest to nieprofesjonalne i z pewnością przyniesie rezultat przeciwny do oczekiwanego.
Podanie o podwyżkę. Podsumowanie
Skuteczne podanie o podwyżkę wymaga odpowiedniego przygotowania, zarówno pod względem merytorycznym, jak i strategicznym. Odpowiednio dobrane argumenty najlepiej przemawiają do pracodawcy, a wybór odpowiedniego momentu na przedstawienie swojego wniosku, może przesądzić o pozytywnym rozpatrzeniu Twojej prośby.
Pamiętaj, aby przedstawić konkretne dowody na swoją wartość dla firmy, a także być gotowym na otwartą i konstruktywną rozmowę o swoich oczekiwaniach. Nawet jeśli w pierwszej próbie nie uda się osiągnąć zamierzonego celu, nie zniechęcaj się. Każda rozmowa to cenna lekcja i przygotowanie na przyszłe negocjacje. Trzymaj się swoich argumentów i nie zapominaj o strategicznym podejściu do tematu podwyżki, a Twoje szanse na sukces znacznie wzrosną.
Zespół Ekspertów ING Księgowość