Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Paczki świąteczne z ZFŚS i środków obrotowych

2023-12-25

Grudzień to miesiąc, który kojarzy się nam głównie ze świąteczną atmosferą. W wielu polskich przedsiębiorstwach odbywają się w tym czasie firmowe wigilie, a pracownicy i ich dzieci otrzymują bożonarodzeniowe paczki. Skąd pochodzą środki, które pracodawca przeznacza na upominki?

 

Świąteczne paczki dla pracowników – zwyczaj w wielu polskich firmach

Świąteczny okres to czas, w którym wielu pracodawców obdarowuje pracowników i/lub ich pociechy paczkami „od Mikołaja”. Zasady ich przyznawania oraz opodatkowania zależą od tego, skąd firma pozyskała środki na stworzenie upominków. Jeżeli w danym przedsiębiorstwie pracuje zarówno matka, jak i ojciec dziecka, otrzymuje ono jedną paczkę. Ponadto jeśli pracownik-rodzic wychowuje kilkoro dzieci w wieku określonym w regulaminie zakładu, paczkę otrzymuje każde z nich.

 

Paczki świąteczne a Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Podstawowym źródłem pieniędzy na paczki świąteczne jest Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Pracodawca gromadzi na odrębnym koncie bankowym środki przeznaczone właśnie na cele socjalne dla osób zatrudnionych. Konkretne wydatki, jakie można pokryć środkami z funduszu określa ustawa o ZFŚS. Niewykorzystane pieniądze przechodzą na kolejny rok i nie podlegają egzekucji. Konto działa aż do momentu, w którym zabraknie na nim środków. Warto jednak podkreślić, że paczki świąteczne mogą zostać sfinansowane z ZFŚS wyłącznie w przypadku uprawnionych do tego pracowników. Z funduszu mają prawo korzystać:

  • obecni oraz byli pracownicy danego przedsiębiorstwa;
  • członkowie rodzin pracowników;
  • zatrudnieni przebywający w danym momencie na urlopie wychowawczym;
  • członkowie rodzin po byłych i zmarłych pracownikach (o ile byli oni przez nich utrzymywani).

Możliwość otrzymania świadczenia zależna jest ponadto od sytuacji materialnej, rodzinnej i zdrowotnej danej osoby. Podczas oceny pracodawca zwraca uwagę m.in. na wysokość dochodu przypadającego na każdego członka rodziny. Co jednak istotne, aby pracownicy i ich dzieci mogły otrzymać paczki z okazji Świąt, taki zapis musi znaleźć się w regulaminie ZFŚS. Upominek stanowi bowiem pomoc rzeczową – w regulaminie powinny widnieć informacje na temat paczek w okresie świątecznym.

 

Środki obrotowe na paczki z okazji Świąt

Paczki świąteczne dla pracowników finansowane są nie tylko z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, ale również ze środków obrotowych przedsiębiorstwa. Zazwyczaj ma to miejsce w firmach, w których nie funkcjonuje ZFŚS. W takiej sytuacji pracodawca sam określa, które osoby otrzymają paczki z okazji Bożego Narodzenia. Nie mają w tym przypadku zastosowania żadne kryteria socjalne – sytuacja materialna czy rodzinna nie wpływa zatem na decyzję przełożonego.

 

Paczki świąteczne a kwestie podatkowe

Jeśli paczki z okazji świąt zostały sfinansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, pracodawca może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego – podlega im wartość świadczeń dla pracowników. Ważne jednak, aby wszystkie środki na paczkę pochodziły wyłącznie z ZFŚS, a ich wysokość nie była wyższa niż 1000 złotych. Paczki finansowane z ZFŚS są bowiem zwolnione z podatku do kwoty 1000 złotych w danym roku kalendarzowym. Co więcej, nie podlegają one również składom ZUS. A co w sytuacji, gdy zawartość paczek zakupiono za środki obrotowe? Tego rodzaju świadczenia podlegają opodatkowaniu i co do zasady powinny zostać wliczone do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia.


Zespół Ekspertów ING Księgowość