Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Dodatek za wychowawstwo – poradnik dla nauczycieli

2024-10-14

Jednym ze składników płacowych bywa dodatek funkcyjny. Obowiązkowo przysługuje on tylko w sferze budżetowej – kiedy występują odpowiednie przesłanki do jego wypłaty. Dodatek za wychowawstwo to jeden z rodzajów dodatku funkcyjnego. Sprawdź, kiedy możesz na niego liczyć.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest i ile wynosi dodatek za wychowawstwo,
  • czym jest dodatek funkcyjny,
  • jakie kwoty dodatku funkcyjnego przysługują,
  • kto może otrzymać dodatek funkcyjny w budżetówce,
  • czy dodatek funkcyjny przysługuje w trakcie urlopu.

Dodatek za wychowawstwo – co to jest?

Dodatek za wychowawstwo to forma dodatku funkcyjnego spotykanego w placówkach edukacyjnych. Jest to swego rodzaju kompensata za sprawowanie dodatkowej funkcji i pełnienie większej ilości obowiązków. Przysługuje on nauczycielom, którzy pełnią w szkole dodatkowe funkcje takie jak:

  • dyrektor lub wicedyrektor szkoły oraz przedszkola,
  • wychowawca klasy,
  • doradca metodyczny,
  • nauczyciel opiekujący się oddziałem przedszkolnym,
  • opiekun stażu.

W takiej sytuacji dodatek jest przyznawany na okres pełnienia wyżej wymienionych obowiązków dodatkowych.

Dodatek za wychowawstwo przysługuje nauczycielowi zgodnie z art. 34a ust. 1 Karty Nauczyciela: „nauczycielowi, któremu powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy, przysługuje dodatek funkcyjny z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy”. W tej samej ustawie znalazła się także informacja o wysokości minimalnego dodatku za wychowawstwo. Jest to kwota 300 zł.

Każdy organ może więc sam zadecydować o wysokości dodatku za wychowawstwo, jednak nie może on być niższy niż 300 zł. Kwotę każda placówka ustala w drodze regulaminu wynagradzania nauczycieli, przyjętego przez organ prowadzący szkołę, będącego jednostką samorządu terytorialnego.

Dodatek funkcyjny – co to? Podstawy prawne

Dodatek funkcyjny to dodatek do wynagrodzenia za pełnioną przez pracownika dodatkową funkcję. Jest to forma rekompensaty za dodatkowe zadania wykonywane na konkretnym stanowisku. Dotyczy on określonej grupy pracowników na konkretnych stanowiskach.

W kodeksie pracy nie istnieją żadne zapisy dotyczące regulacji związanych z dodatkiem funkcyjnym. Jest on bowiem regulowany przez rozporządzenia poszczególnych ministrów w sprawie wynagradzania określonych grup zawodowych. W prywatnych firmach dodatek funkcyjny nie jest obowiązkowy, a co za tym idzie – decyzję o przyznaniu takiego dodatku podejmuje tylko i wyłącznie pracodawca.

Dodatek funkcyjny, w przeciwieństwie do premii, ma charakter stały. Oznacza to, że pracodawca ma obowiązek przekazywać dodatek funkcyjny raz w miesiącu w terminie wypłaty podstawowego wynagrodzenia. Jeśli otrzymywałeś taki dodatek w poprzednim miejscu zatrudnienia, to możesz postarać się o sprostowanie świadectwa pracy przez byłego pracodawcę.

Dodatek funkcyjny – jakie przysługują kwoty?

W rozporządzeniu ministra nie są podane konkretne kwoty, które przysługują na danych stanowiskach. Rozporządzenie określa bowiem tylko przedziały kwotowe, które należy uwzględnić przy ustalaniu wysokości dodatku funkcyjnego. O ostatecznej wysokości dodatku funkcyjnego w danej placówce, decyduje jej szef lub dyrektor. Kwota dodatku funkcyjnego za każdym razem jest więc ustalana indywidualnie.

Wysokość dodatku można wyliczyć na kilka różnych sposobów.

  • procentowo od wynagrodzenia zasadniczego,
  • procentowo od najniższego wynagrodzenia na stanowisku, którego obowiązku pracownik przejmuje dodatkowo,
  • kwotowo, na przykład określając konkretną kwotę, w regulaminie wynagrodzeń.

Dodatek funkcyjny powinien wliczać się także do nadgodzin. W takiej sytuacji pracodawca powinien proporcjonalnie obliczyć dodatek proporcjonalnie do ilości nadliczbowych godzin i wypłacić go pracodawcy. Warto także wiedzieć, że dodatek funkcyjny także podlega opodatkowaniu, a obowiązek zapłaty podatku należy do pracodawcy.

Dodatek funkcyjny w budżetówce – kto może otrzymać?

Dodatek funkcyjny jest obowiązkowy w:

  • urzędach państwowych i samorządowych,
  • jednostkach organizacyjnych,
  • jednostkach samorządu terytorialnego,
  • publicznych zakładach opieki zdrowotnej.

Dodatek ten mogą otrzymać nie tylko osoby pełniące funkcje kierownicze. Jest to dodatek za wykonywanie konkretnych, dodatkowych obowiązków. Dodatek funkcyjny mogą też otrzymywać osoby pracujące na niższych stanowiskach, na przykład takich jak brygadzista. Dodatek funkcyjny może przysługiwać także osobom, które wykonują w zastępstwie obowiązki za innego pracownika.

Dodatek funkcyjny zazwyczaj spotykany jest w budżetówce, jednak coraz częściej można spotkać się z nim w przedsiębiorstwach prywatnych. W tym przypadku dodatek funkcyjny powinien być ustalany w porozumieniu z pracownikiem, a także organizacjami pracowniczymi działającymi w zakładzie pracy. Jego wysokość jest bowiem ustalana indywidualnie i nie regulują jej żadne wytyczne ani przepisy.

Dodatek funkcyjny a urlop – jakie są zasady?

Pracownikowi, który przebywa na płatnym urlopie wypoczynkowym, przysługuje prawo do otrzymania dodatku funkcyjnego w takiej samej wysokości, jak zawsze. Inna sytuacja ma miejsce w przypadku urlopu bezpłatnego. Pracodawca może obniżyć lub zawiesić wypłacanie dodatku funkcyjnego w czasie nieobecności pracownika.

Dodatek funkcyjny zazwyczaj nie jest wypłacany także w sytuacji choroby pracownika. Jeżeli nieobecność związana ze zwolnieniem lekarskim jest krótsza niż miesiąc kalendarzowy, to pracownik może otrzymać dodatek, jednak pomniejszony proporcjonalnie o ilość dni nieobecności w pracy. Bardzo ważne jest w tej sytuacji odpowiednie rozliczenie godzin pracy na zwolnieniu lekarskim, celem prawidłowego obliczenia wynagrodzenia.


Zespół Ekspertów ING Księgowość