Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Dni wolne na poszukiwanie pracy – kiedy przysługują?

2024-10-28

Otrzymałeś wypowiedzenie od swojego pracodawcy? Czy wiesz, że możesz starać się o urlop na poszukiwanie pracy? Kiedy przysługuje, ile trwa oraz czy jest płatny – tego dowiesz się, czytając ten tekst.

Dni wolne na poszukiwanie pracy – kiedy można skorzystać?

Dni wolne na poszukiwanie pracy nie przysługują każdemu pracownikowi. Czeka Cię zwolnienie po urlopie rodzicielskim, a może zakład, w którym pracujesz, jest w stanie likwidacji, bądź upadłości? Oto jakie warunki musisz spełnić, aby móc wnioskować o dni wolne na poszukiwanie pracy.

Aby złożyć wniosek o dni wolne na poszukiwanie pracy, musisz otrzymać wypowiedzenie, z którego wynika, że umowa o pracę została wypowiedziana przez pracodawcę. To nie wszystko – konieczne jest, aby okres wypowiedzenia umowy wynosił co najmniej dwa tygodnie. Nie ma przy tym znaczenia, w jakim wymiarze godzin świadczyłeś pracę – czy na pełen etat, czy na pół etatu.

Dni wolne na poszukiwanie pracy to rozwiązanie przewidziane w Kodeksie Pracy po to, aby pracownicy nie stracili zatrudnienia z dnia na dzień. Te kilka dni wolnego możesz przeznaczyć na poszukiwanie nowego zajęcia – umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne, czy też przeglądać oferty pracy zamieszczone w internetowych serwisach, czy gazetach.

Urlop na poszukiwanie pracy – jak uzyskać?

Wielu pracowników wciąż nie wie, jakie mają prawa z tytułu umowy o pracę – komu i kiedy przysługuje odprawa czy urlop na poszukiwanie pracy. Przez brak tych informacji tracą cenne dni, które mogliby przeznaczyć na poszukiwanie nowego etatu. Zanim dowiesz się, jak uzyskać wolne na szukanie pracy, musisz wiedzieć, z ilu dni wolnych możesz skorzystać.

Liczba dni wolnych przysługujących na poszukiwanie nowej pracy uzależniona jest od długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Dla umów z dwu tygodniowym i miesięcznym okresem wypowiedzenia przeznaczone są dwa dni wolne na szukanie pracy. Trzy dni robocze to z kolei urlop dla osób, które otrzymały trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Trzy dni robocze na poszukiwanie pracy przysługują także w przypadku skrócenia trzymiesięcznego wypowiedzenia na podstawie art. 361 Kodeksu Pracy z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Niestety nie wszyscy mogą skorzystać z przywileju, jakimi są dni wolne na poszukiwanie pracy. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umów zawartych na okres próbny na krócej, niż trzy miesiące nie będą mogli wnioskować o wolne. Osoby zatrudnione na podstawie umów o dzieło bądź zlecenia również nie są objęci prawem do urlopu. Decydując się na pracę na podstawie umowy o dzieło, nie możesz również liczyć na odbiór dnia wolnego za święto w sobotę.

Wolne na poszukiwanie pracy – procedura i wymagane dokumenty

Już wiesz, komu przysługuje i ile maksymalnie trwa wolne na poszukiwanie pracy. Wniosek o dwa bądź trzy dni wolnego należy złożyć w trakcie trwania wypowiedzenia o pracę. Jak to zrobić? Można dowolnie, bowiem przepisy nie regulują, w jaki sposób należy przedstawić pracodawcy chęć skorzystania z tego typu urlopu. My proponujemy złożenie pisemnego wniosku, który pracodawca ma obowiązek przyjąć i rozpatrzyć.

Wniosek o urlop na poszukiwanie pracy możesz złożyć w formie elektronicznej bądź papierowej, o ile w przepisach wewnątrzzakładowych nie ustalono inaczej. Wzór takiego dokumentu możesz znaleźć w internecie, bądź sporządzić go własnoręcznie. Wystarczy, że wpiszesz datę i miejsce, swoje dane oraz dane pracodawcy.

Treść wniosku może brzmieć następująco:

„Na podstawie art. 37 kodeksu pracy, w związku z wypowiedzeniem mi w dniu .................. r. umowy o pracę, wnoszę o udzielenie ..... dnia/dni* zwolnienia na poszukiwanie pracy”. Oczywiście na samym końcu należy złożyć własnoręczny podpis.

Kiedy złożyć wniosek o dni wolne na poszukiwanie pracy? Najlepiej przynajmniej jeden dzień roboczy przed planowaną nieobecnością w pracy, po to by pracodawca mógł znaleźć kogoś na zastępstwo.

Pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu na poszukiwanie nowej pracy, o ile pracownik spełnia wymogi narzucone przez Kodeks Pracy. Może jednak nie zgodzić się na udzielenie dni wolnych w terminie wnioskowanym przez pracownika. Jeśli tak się stanie, pracodawca musi zaproponować inny termin. Istnieją jednak pewne wyjątki, ale o tym w dalszej części artykułu.

Jakie są prawa pracowników dotyczące dni wolnych na szukanie pracy?

Dni wolne na poszukiwanie pracy są dobrowolne – jeśli nie chcesz, nie musisz korzystać z urlopu. Niewykorzystane dni wolne na poszukiwanie pracy przepadają, co oznacza, że nie rekompensaty w formie ekwiwalentu pieniężnego.

Oczywiście za wykorzystany czas na poszukiwanie pracy przysługuje Ci wynagrodzenie. Jego wysokość również uregulowana jest przepisami, a dokładnie rozporządzeniem MPiPS z dnia 29 maja 1996 roku. Brzmi ono tak:

„(…) przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się  z miesiąca, w którym przypadało zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.”

Obliczenie wynagrodzenia za dni wolne na szukanie pracy wcale nie jest trudne. Musisz jedynie podzielić składniki stałe wynagrodzenia przez liczbę godzin do przepracowania w danym miesiącu. Następnie podziel składniki zmienne wynagrodzenia przez liczbę przepracowanych godzin w danym miesiącu. Suma powyższych wyników pomnożona przez liczbę godzin zwolnienia od pracy daje wartość wynagrodzenia za dni na poszukiwanie pracy.

Dni wolne na poszukiwanie pracy – praktyczne porady i wskazówki

Dni wolne na poszukiwanie pracy to świetna okazja do tego, aby rozejrzeć się za nowym etatem. Aby jednak można było z niego skorzystać, pracodawca musi zwolnić pracownika. W przeciwnym razie wolne na szukanie pracy nie przysługuje. Jest też kilka sytuacji, w których pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na poszukiwanie pracy. Pierwsza z nich to gdy pracownik znalazł już pracę, druga to gdy pracownik otrzymał wypowiedzenie, ale dostał propozycję zatrudnienia na nowych warunkach, lecz ich nie przyjął.


Zespół Ekspertów ING Księgowość