Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Benefity pracownicze – kiedy i kto może skorzystać? Poznaj korzyści dla właściciela i pracowników

2025-03-31

Pracownicy zawsze mają istotny wkład w rozwój całokształtu przedsiębiorstwa. Głównie z tego względu benefity pracownicze przygotowywane przez pracodawców są tak istotne w kontekście rozwoju firmy. Podstawowe wynagrodzenie często nie wystarcza, aby w 100% zadowolić pracownika i zachęcić go do długofalowej współpracy. Jeśli chcesz utrzymywać korzystne relacje z zatrudnionymi osobami, koniecznie spróbuj wdrożyć do życia firmy benefity pracownicze.

Każdy pracodawca powinien dbać o relacje z zatrudnionymi osobami. Dzięki temu możesz skutecznie zwiększać zaangażowanie pracowników w życie firmy. Dla przedsiębiorstwa to szansa na wyegzekwowanie efektywnej pracy każdego dnia, a także łatwiejszy onboarding, czyli wprowadzenie nowych pracowników do struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa.

Z poniższego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie systemy motywacyjne korzystnie wpływają na nastroje pracownicze?
  • Jakie są zalety wdrożenia benefitów dla pracowników?
  • Jak skutecznie wprowadzić do firmy benefity pracownicze?
  • Dlaczego pozapłacowe benefity powinny być dopasowane do potrzeb pracowników?

Benefity dla pracowników - jakie są benefity pozapłacowe? Rodzaje

Dofinansowanie posiłków

Oferowanie dofinansowania do posiłków pomaga pracownikom obniżyć codzienne wydatki na jedzenie, a jednocześnie wspiera zdrowe nawyki żywieniowe. Dla pracodawcy jest to sposób na zwiększenie koncentracji i energii w zespole, co przekłada się na lepszą efektywność.

Prywatna opieka medyczna

Zapewnia pracownikom szybki dostęp do lekarzy specjalistów, badań diagnostycznych i leczenia, eliminując konieczność długiego oczekiwania w publicznej służbie zdrowia. Regularne badania profilaktyczne zmniejszają ryzyko poważnych chorób i długotrwałych absencji.  Lepsza kondycja fizyczna  i psychiczna wpływa na atmosferę w pracy i efektywność zespołu.

Ubezpieczenie grupowe

Grupowe ubezpieczenie na życie oferuje pracownikom i ich rodzinom ochronę finansową w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń. Dla pracodawcy to sposób na pokazanie troski o dobrostan pracowników, co buduje lojalność i zwiększa atrakcyjność firmy.

Dodatkowo grupowe ubezpieczenie jest tańsze niż indywidualne, ponieważ obejmuje większą liczbę osób. Dzięki temu pracodawca może negocjować lepsze warunki z ubezpieczycielem, a cały proces obsługi polisy jest prostszy, ponieważ odbywa się zbiorczo przez firmę. Szkolenia

Dostęp do szkoleń umożliwia pracownikom rozwój umiejętności i zdobywanie nowych kompetencji zawodowych. Pracodawca zyskuje lepiej wykwalifikowany zespół, który przyczynia się do wzrostu innowacyjności i jakości pracy, a przede wszystkim mniejszej rotacji. Szkolenia pomagają firmie nadążać za zmianami rynkowymi i technologicznymi. Zadowoleni pracownicy są bardziej zaangażowani i lojalni wobec firmy.

Dofinansowanie urlopów i wakacji dla dzieci pracowników

Wsparcie finansowe na wakacje dla dzieci pracowników pozwala odciążyć budżet rodzinny i umożliwić najmłodszym aktywny wypoczynek. Dla pracodawcy jest to okazja, by zbudować pozytywny wizerunek firmy troszczącej się o całą rodzinę pracownika. Możliwość spędzenia czasu z rodziną na wspólnym wyjeździe lub zapewnienia dzieciom aktywnego wypoczynku bez nadmiernego obciążenia finansowego lepiej wpływa na work-life balance. Rodzice mogą skupić się na pracy, wiedząc, że ich dzieci spędzają czas w bezpieczny i atrakcyjny sposób.

Karty sportowe

Umożliwiają pracownikom dostęp do obiektów sportowych, takich jak siłownie, baseny czy kluby fitness, co sprzyja dbaniu o zdrowie i kondycję fizyczną. Dla pracodawcy oznacza to zdrowszy i bardziej zmotywowany zespół, a także mniejsze ryzyko chorób związanych z siedzącym trybem życia.

Czy wiesz, że...? Badania pokazują, że nawet 69% osób zatrudnionych w Polsce deklaruje, że benefity pracownicze są ważnym elementem wpływającym na atmosferę i poziom zadowolenia z pracy.

Dodatkowe świadczenia pozapłacowe, czyli prosty benefit pracowniczy pozwala na poprawę lojalności pracowników, a także usprawnia działania realizowane w ramach ideologii employer branding. Zacznij spełniać potrzeby pracowników, a Ci zaczną skrupulatniej podchodzić do swoich obowiązków zawodowych w Twojej firmie.

Przykładowe benefity pracownicze pomogą Ci też w łatwiejszym znajdywaniu kandydatów na rynku pracy. Świetnym uzupełnieniem benefitów dla pracowników biurowych i nie tylko są indywidualne plany emerytalne, vouchery na zakupy (świetne z okazji świąt), a także dodatkowe dni urlopu w ciągu roku.

Czy właściciel firmy może korzystać z benefitów pracowniczych?

Właściciel firmy, będący jednocześnie jej pracownikiem, może korzystać z benefitów pracowniczych na takich samych zasadach jak pozostali zatrudnieni. Oznacza to, że jeśli właściciel zawarł z własną firmą umowę o pracę i pełni w niej określoną rolę pracowniczą, przysługują mu świadczenia pozapłacowe oferowane przez przedsiębiorstwo.

Wartość otrzymanych świadczeń stanowi przychód ze stosunku pracy, co oznacza, że podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz oskładkowaniu na zasadach ogólnych.

Przykład! Jeśli właściciel korzysta z prywatnej opieki medycznej finansowanej przez firmę, wartość tego świadczenia powinna zostać doliczona do jego przychodu i uwzględniona przy obliczaniu zaliczki na podatek oraz składek ZUS.

Kiedy pracownik nabywa prawo do benefitów w firmie?

Zasady przyznawania benefitów pracowniczych są ustalane najczęściej w układach zbiorowych i regulaminach pracy. To oznacza, że każda osoba zatrudniona w firmie może korzystać ze wszystkich pozapłacowych udogodnień zapewnianych przez pracodawcę.

To oznacza, że po podpisaniu umowy o pracę, zlecenie pracownik od razu zyskuje możliwość korzystania z benefitów.

Które benefity dla pracowników są zwolnione z podatku?

Ustawa o PIT przewiduje pewne wyłączenia od odpowiedzialności podatkowej w kontekście stosowania benefitów pracowniczych w firmie. Benefity pracownicze pozapłacowe zwolnione z opodatkowania to:

l ubiór służbowy przyznawany przez pracodawcę;

l świadczenia rzeczowe i ekwiwalent za dane świadczenie w związku z przepisami BHP;

l świadczenia z tytułu organizowanych przewozów autokarowych;

l pozapłacowe benefity związane z pokryciem kosztów pobytu dzieci w żłobkach i przedszkolach.

Dodatkowo świadczenia przyznane na podnoszenie kwalifikacji zawodowych także są zwolnione z opodatkowania. A zatem nawet niskobudżetowe benefity pracownicze mogą przynieść wiele korzyści zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i pracowników.

Benefity pracownicze - jakie są korzyści dla firmy, a jakie dla pracowników?

Benefity pracownicze odgrywają kluczową rolę w nowoczesnych strategiach zarządzania zasobami ludzkimi. Stanowią one istotny element motywacyjny, wpływając zarówno na satysfakcję pracowników, jak i na efektywność funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Poprawa jakości życia i równowagi między pracą a życiem prywatnym

Oferowanie atrakcyjnych benefitów przyciąga utalentowanych kandydatów, co ułatwia proces rekrutacji.

Dostęp do dodatkowych świadczeń podnosi komfort życia i ułatwia godzenie obowiązków zawodowych z prywatnymi.

Zwiększenie zaangażowania i lojalności pracowników

Dostęp do dodatkowych świadczeń

Pracownicy korzystający z benefitów są bardziej zmotywowani i mniej skłonni do zmiany miejsca pracy.

Benefity takie jak opieka medyczna czy karty sportowe poprawiają samopoczucie i zdrowie.

Redukcja absencji i zwiększenie produktywności

Możliwość rozwoju zawodowego

Świadczenia zdrowotne i programy wellness przyczyniają się do lepszego zdrowia pracowników, co zmniejsza liczbę dni chorobowych.

Dofinansowanie szkoleń i kursów umożliwia podnoszenie kwalifikacji i rozwój kariery.

Budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy

Poczucie docenienia i satysfakcji z pracy

Firma oferująca atrakcyjne benefity jest postrzegana jako dbająca o swoich pracowników, co wzmacnia jej reputację.

Otrzymywanie benefitów zwiększa zadowolenie z pracy i poczucie bycia wartościowym członkiem zespołu.

Dlaczego kluczowe jest dokonanie właściwego wyboru benefitów? Zobacz, jak je wdrożyć!

Aby wprowadzić benefity pozapłacowe w firmie, należy rozpocząć od analizy potrzeb pracowników. Kluczowe jest przeprowadzenie ankiety lub rozmów, aby zrozumieć, jakie świadczenia będą dla nich wartościowe. Na tej podstawie można stworzyć listę opcji, które będą zgodne zarówno z oczekiwaniami zespołu, jak i budżetem firmy.

Pamiętaj! Jasno przedstaw pracownikom, jak korzystać z benefitów i jakie korzyści z nich płyną.

Podsumowując: benefity dla pracowników to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz rozwijać działalność, utrzymać zatrudnione osoby na dłużej i poprawić ogólny poziom zadowolenia pracowników z warunków pracy.


Zespół Ekspertów ING Księgowość