Zawieszenie działalności wstecz – czy można?
2024-05-20
Podczas prowadzenia działalności ciąży na Tobie wiele obowiązków. Jeśli nad Twoim biznesem zbierają się czarne chmury, jednym z rozwiązań może być zawieszenie działalności. Czy jednak da się to zrobić, wpisując we wniosek wsteczną datę?
W artykule znajdziesz takie informacje jak:
- czym jest zawieszenie działalności,
- od kiedy jest możliwe zawieszenie działalności wstecz,
- ile dni wstecz można zawiesić działalność,
- co można i czego nie można robić podczas zawieszenia działalności,
- jak wygląda kwestia księgowości w tym okresie.
Co oznacza zawieszenie działalności?
Zawieszenie działalności jest jednoznaczne z przerwą w jej prowadzeniu. Nie możesz więc czerpać w tym czasie bieżących korzyści finansowych związanych ze swoim biznesem. Warto wiedzieć, że:
- Działalność możesz zawiesić dowolną ilość razy, gdy uznasz, że zaszła taka potrzeba;
- Zawieszenie może trwać bezterminowo, jednak nie może być krótsze niż 30 dni;
- Wniosek o zawieszenie działalności możesz złożyć z dowolnego powodu. Na przykład z powodu niskiego dochodu, przyczyn osobistych lub zbyt małych nakładów czasu na zajęcie się firmą.
Czy możliwe jest zawieszenie działalności wstecz?
Zawieszenie działalności gospodarczej wstecz jest możliwe od 6 marca 2018 roku. Wówczas weszła w życie ustawa, z której wynika, że Przedsiębiorca, który został wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, ma prawo do zawieszenia swojej działalności gospodarczej na czas nieokreślony, jednak nie krótszy niż okres 30 dni.
Aby mogło dojść do zawieszenia działalności wstecz, należy podczas składania wniosku wskazać dokładny okres, w którym nie będziesz prowadzić swojej działalności. Możesz podać więc datę późniejszą niż dzień złożenia pisma. Co istotne, w takim wypadku to od wskazanej przez Ciebie daty, przestaną być naliczane składki ZUS. Musisz podać jednak prawdziwe informacje, to znaczy w podanym przez Ciebie przedziale czasowym nie możesz prowadzić swojej działalności. Tyczy się to braku zarobkowego charakteru, ciągłości i zorganizowania.
Ile wstecz można zawiesić działalność – przepisy
Zastanawiasz się, ile dni wstecz można zawiesić działalność? Otóż przepisy nie podają maksymalnego terminu daty wstecznej. Ważne jest jedynie to, aby termin podany we wniosku pokrywał się z rzeczywistym stanem faktycznym. Przykładowo, jeśli przestałeś prowadzić działalność gospodarczą czternaście dni temu, ale dopiero teraz składasz wniosek, to powinieneś podać termin sprzed dwóch tygodni w piśmie.
Dlaczego zawieszenie działalności wstecz jest tak istotne? Przede wszystkim wiąże się to ze zniesieniem obowiązku opłacania składek ZUS. Jeśli podałbyś aktualną datę, zamiast daty formalnego zawieszenia działalności, to ZUS mógłby na podstawie Twojego wniosku do CEiDG uznać, że prowadziłeś swoją firmę dłużej, niż w rzeczywistości. Jeśli masz w tej kwestii wątpliwości, pomocna może okazać się konsultacja księgowa.
Z tego powodu we wniosku podaj termin rzeczywistego zawieszenia prowadzenia swojej działalności i upewnij się, że od tamtego czasu nie podejmowałeś żadnych działań, które mogłyby zostać uznane za jej prowadzenie.
CEIDG – jak zawiesić działalność wstecz?
Sposób zawieszenia działalności zależy od tego, jaką jej formę prowadzisz:
Jak zawiesić działalność jednoosobową?
W przypadku działalności jednoosobowej konieczne będzie powiadomienie CEiDG za pośrednictwem stosownego wniosku. Co istotne, to ten podmiot przekaże informację dalej do ZUS/KRUS, GUS oraz do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Wniosek znajdziesz na stronie internetowej CEiDG. Chcąc zawiesić działalność wstecz, wystarczy podać rzeczywisty termin zaprzestania prowadzenia działalności. Jeśli szukasz oszczędności, mogą Cię również zainteresować wakacje kredytowe 2024.
Jak zawiesić spółkę cywilną?
W tym wypadku zawieszenie działalności jest nieco bardziej skomplikowane. Na samym początku powinieneś zgłosić zawieszenie do GUS oraz do rejestru REGON. Powinno się to odbyć w terminie nie dłuższym niż 7 dni od zawieszenia spółki cywilnej. Następnym etapem jest zgłoszenie zawieszenia do urzędu skarbowego za pośrednictwem formularza NIP-2. W tym wypadku również masz na to 7 dni. Teraz powinieneś potwierdzić zawieszenie w CEiDG.
Istotne jest to, że aby zawieszenie spółki było skuteczne, powinni dokonać go wszyscy wspólnicy. Pod wnioskiem GUS muszą znaleźć się podpisy każdej osoby, które są prawnie związane ze spółką. Oprócz tego każdy wspólnik musi zgłosić chęć zawieszenia spółki do urzędu skarbowego oraz CEiDG. Pamiętaj, że chcąc zawiesić większą liczbę spółek, należy wypełnić formularz CEIDG-SC.
Zawieszenie działalności gospodarczej – obowiązki pracodawcy wobec pracowników
Zawieszenie działalności może zostać zastosowane jedynie w sytuacji, gdy nie zatrudniasz pracowników (nie zaliczają się jednak umowy zlecenie oraz o dzieło). Z tego powodu przed rozpoczęciem procedury zawieszenia działalności, musisz najpierw rozwiązać wszystkie umowy o pracę.
Co jednak istotne, zawieszenia działalności możesz dokonać, jeśli Twoi pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach macierzyńskiego, urlopie wychowawczym/rodzicielskim. Każdego zwolnionego pracownika musisz wyrejestrować z ubezpieczeń, na co masz 7 dni od momentu ustania stosunku pracy.
Co można, a czego nie można robić w trakcie zawieszenia działalności?
CEiDG zawieszenie działalności wstecz wiąże się z kilkoma istotnymi następstwami. Przede wszystkim w trakcie trwania zawieszenia nie możesz prowadzić działalności gospodarczej, ani osiągać bieżących dochodów. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją czynności, które masz prawo wykonywać. Możesz robić takie rzeczy, jak:
- Przyjmować należności, które wygenerowałeś jeszcze przed zawieszeniem;
- Zabezpieczać swoje źródła przychodów;
- Regulować zobowiązania, które powstały przed zawieszeniem;
- Zbywać środki trwałe i wyposażenie;
- Powołać lub odwołać zarządcę sukcesyjnego.
Dodatkowo jest również lista, rzeczy, których masz obowiązek przestrzegać. Należą do nich takie kwestie, jak:
- Prowadzenie księgowości;
- Opłacanie należności publiczno-prawnych;
- Uczestniczenie w kontrolach;
- Składanie corocznych sprawozdań finansowych;
- Uczestniczenie we wszystkich obowiązkowych postępowaniach: administracyjnych, podatkowych czy sądowych, związanych z prowadzoną przez Ciebie działalnością;
- Wykonywanie obowiązków nakazanych przepisami.
Księgowość a zawieszenie działalności wstecz
Wiesz już, ile wstecz możesz zawiesić działalność oraz z jakimi następstwami się to wiąże. Zostają jeszcze kwestie księgowe. Musisz mieć świadomość tego, że jeżeli przed zawieszeniem działalności byłeś zobligowany do prowadzenia księgowości, to ten obowiązek nadal na Tobie spoczywa. Te kwestie prezentują się wówczas następująco:
Podatki dochodowe
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą na zasadach ogólnych lub wedle zasad stawki liniowej, to nie musisz płacić zaliczek za okres zawieszenia. Podobnie sytuacja wygląda w momencie, gdy jesteś na ryczałcie. Zwolnienie z zapłaty dotyczy zaliczek na podatek dochodowy oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Co jednak istotne, jeśli przed okresem zawieszenia powstanie obowiązek zapłaty w ramach podatku dochodowego/ryczałtu/ to jesteś zobligowany do jego zapłacenia, nawet w sytuacji, gdyby termin zapłaty przypadł na okres zawieszenia działalności.
Rozliczenia roczne
Nawet jeśli Twoja działalność zostanie zawieszona, to i tak jesteś zobligowany do złożenia zeznania rocznego. Tyczy się to nawet sytuacji, w której Twoja działalność była zawieszona przez cały rok. W zeznaniu musisz zawrzeć wszystkie uzyskane przychody, a także poniesione koszty. Termin złożenia stosownych dokumentów zależy od tego, jaką formę działalności prowadzisz:
- PIT-36 (rozliczenie według skali podatkowej) – termin do 30 kwietnia;
- PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) – termin do 28 lutego;
- W przypadku podatku w formie karty podatkowej nie trzeba składać zeznania rocznego. Natomiast konieczne będzie złożenie formularza PIT-16A do 31 stycznia. Zawiera on zestawienie miesięcznych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Co zrobić z kasą fiskalną?
Jeśli Twoja działalność wymagała kasy fiskalnej, to po jej zawieszeniu nie musisz podejmować żadnych dodatkowych działań. Kasy fiskalnej nie trzeba wyrejestrowywać. Oznacza to, że możesz nadal ją posiadać i używać jej dalej, gdy zdecydujesz się na wznowienie działalności. Dodatkowo, póki działalność będzie zawieszona, nie musisz dokonywać terminowych przeglądów technicznych (o ile nie prowadzisz w tym okresie ewidencji).
VAT a zawieszenie działalności gospodarczej
Gdy Twoja działalność jest zawieszona, to nie masz obowiązku składania deklaracji JPK_V7M/JPK_V7K. Jednak istnieje od tego kilka wyjątków. Deklarację będziesz musiał złożyć, jeśli:
- Wykonasz czynność, z tytułu której będziesz zobligowany do rozliczenia podatku;
- Dokonasz korekty proporcji VAT;
- Dokonasz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importujesz usługi lub jesteś nabywcą towarów i w związku z tymi nabyciami staniesz się podatnikiem VAT;
- Zechcesz skorzystać z prawa do odliczenia podatku. Złożenie deklaracji warunkuje bowiem uzyskanie takiej możliwości.
Jeśli jesteś podatnikiem VAT EU, ale w momencie zawieszenia nie dokonałeś transakcji wewnątrzwspólnotowych, to nie jesteś zobligowany do składania deklaracji VAT UE.
Gdzie i w jaki sposób zawiesić działalność wstecz?
Istnieją cztery sposoby na zawieszenie działalności wstecz. Wniosek możesz złożyć:
- Osobiście w Urzędzie Miasta lub Gminy;
- Za pośrednictwem poczty. Wówczas należy potwierdzić notarialnie podpis i załączyć dokument poświadczający do wniosku;
- Drogą online. Wniosek elektroniczny poświadczysz za pomocą podpisu elektronicznego, podpisem zgodnym z e-PUAP, podpisem zgodnym z dowodem osobistym lub innym dokumentem, poprzez który zweryfikowałeś się w systemie CEiDG;
- Poprzez pełnomocnika. Jeśli jest nim osoba, która nie jest Twoim małżonkiem, rodzicem, dziadkiem, dzieckiem lub wnukiem, to należy dodatkowo uiścić opłatę za pełnomocnictwo, która wynosi 17 zł.
Wiesz już, czy można zawiesić działalność wstecz. Mamy nadzieję, że nasz artykuł był dla Ciebie pomocny i wyjaśnił wszystkie nurtujące Cię kwestie! Sprawdź również, jak wygląda urlop dla przedsiębiorcy, jeśli nie jesteś pewien, czy na pewno potrzebujesz zawieszenia swojej firmy.
Zespół Ekspertów ING Księgowość