Zawieszenie działalności gospodarczej jako sposób na niższy ZUS?
2022-10-17
Każdy przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą może ją okresowo zawiesić. Jest to sytuacja, w której nie może wykonywać pracy związanej ze swoją działalnością gospodarczą, ale również nie musi opłacać składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli ma jakieś kredyty, leasingi lub inne umowy ratalne – może je nadal opłacać, a poniesione koszty księgować w swoich zestawieniach księgowych. Nie może natomiast wystawiać faktur i zawierać nowych umów jako przedsiębiorca. Dla niektórych, takie zawieszenie działalności może być dobrym sposobem na optymalizację kosztów związanych ze składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na jakich zasadach? Informujemy!
Zasady dotyczące zawieszenia działalności gospodarczej
Działalność gospodarczą można zawiesić na jeden z dwóch sposobów. Po pierwsze, może to być zawieszenie na czas określony – we wniosku o zawieszenie działalności należy podać daty, od kiedy i do kiedy działalność ma być zawieszona. Wówczas, po upływie terminu, w którym zawieszenie ma wygasnąć, działalność automatycznie się wznawia. Nie trzeba składać dodatkowych wniosków ani dokumentów. Tu jedynie ustawodawca zastrzegł, że okres zawieszenia nie może być krótszy niż trzydzieści dni.
Druga forma zawieszenia – na czas nieokreślony. Wówczas we wniosku podaje się jedynie datę rozpoczęcia zawieszenia. W tej sytuacji działalność jest zawieszona bezterminowo. Jej wznowienie wymaga złożenia odrębnego wniosku, a jeżeli przedsiębiorca nie złoży wniosku o jej wznowienie, wówczas, po upływie dwóch lat, działalność zostaje automatycznie zamknięta.
Dodać należy, że możliwość zawieszenia działalności przysługuje tylko tym przedsiębiorcom, którzy samodzielnie prowadzą swoją działalność i nie zatrudniają pracowników. W wyjątkowych sytuacjach, przedsiębiorca, który zatrudnia pracowników może wstrzymać działalność. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
Prawa i obowiązki związane z zawieszeniem działalności gospodarczej
Jak wspomniano we wstępie, przedsiębiorca nie może generować przychodów z działalności gospodarczej, która jest zawieszona. Może jednak podejmować wszelkie działania, które mają na celu zachowanie źródła przychodów, jego zabezpieczenie lub utrzymanie.
Mimo tego, że nie może generować przychodów, może przyjmować należności, które przysługują mu z tytułu zobowiązań, które powstały przed datą zawieszenia. Jednocześnie nadal może regulować swoje zobowiązania wobec innych podmiotów.
Przedsiębiorca, który zawiesił swoją działalność gospodarczą może również zbywać środki trwałe i wyposażenie swojego przedsiębiorstwa.
Jeżeli wobec niego toczą się postępowania sądowe lub administracyjne, w związku z prowadzoną działalnością, to przedsiębiorca może/musi uczestniczyć w postępowaniach i reprezentować swoje przedsiębiorstwo.
Przedsiębiorca ma prawo osiągać przychody, choć nie z prowadzenia działalności, chyba że są to zobowiązania, które wystąpiły przed okresem zawieszenia.
I na koniec, należy dodać, że nie jest zwolniony w tym czasie z kontroli, która odbyć się może w dowolnym momencie, a przedsiębiorca jest wówczas zobowiązany do udostępnienia organom kontrolującym wszystkich niezbędnych do jej przeprowadzenia dokumentów.
Zawieszenie działalności a ZUS
W przypadku zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca zwolniony jest z opłacania składek społecznych od momentu zawieszenia, a po pełnym miesiącu zawieszenia również składek zdrowotnych. Oznacza to, że może oszczędzić w pewnym stopniu na koniecznych do poniesienia opłatach.
Z uwagi na to, warto dobrze przemyśleć moment zawieszenia.
W przypadku działalności sezonowych, których prowadzenie ma sens wyłącznie w określonym momencie roku kalendarzowego (lodziarnie, gofry czy sztuczne ognie i choinki), zawieszenia najlepiej dokonać ostatniego dnia miesiąca, w którym działalność jest jeszcze prowadzona. W kolejnym miesiącu będzie więc w całości zwolniony z konieczności odprowadzania składek zdrowotnych i społecznych. Rozliczenia może bowiem dokonać przed zawieszeniem działalności i z ostatnim dniem zawiesić firmę.
Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze. Można też zawiesić firmę z pierwszym dniem nowego miesiąca, ale trzeba tutaj skonsultować z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy nie będzie konieczne odprowadzenie jeszcze wtedy składki zdrowotnej. Różnie bowiem jest to interpretowane – dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest się więc upewnić.
Zespół Ekspertów ING Księgowość