Zaświadczenie o niezaleganiu w US – kiedy może być wymagane? Najważniejsze informacje
2024-12-09
Wiarygodność finansowa podmiotu jest bardzo istotna nie tylko z biznesowego punktu widzenia. Jest ona niezbędna podczas takich czynności jak starania o kredyt na mieszkanie lub wzięcie udziału w przetargu. Dowiedz się więc, czym jest zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach i kiedy możesz go potrzebować!
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym jest zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach,
- jakie informacje zawiera zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach,
- kiedy jest wymagane zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach,
- w jaki sposób aplikować o zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach,
- jakie konsekwencje ma zaleganie w podatkach.
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach – jakie informacje zawiera?
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach wystawiane jest przez właściwy urząd skarbowy na wniosek podatnika. Takie zaświadczenie jest potwierdzeniem, że dana osoba fizyczna lub też osoba prawna nie posiada żadnych zaległości w opłacaniu podatków. Dzięki zaświadczeniu można dowiedzieć się, czy podatnik nie zalega z podatkami:
- PIT,
- CIT,
- VAT,
- akcyza.
Na żądanie wnioskodawcy, w zaświadczeniu mogą też zostać zawarte dodatkowe informacje. Mogą one dotyczyć:
- prowadzenia postępowania egzekucyjnego w administracji – także w zakresie innym niż podatkowe,
- rat i odroczeń,
- okresów, z których pochodzą zaległości podatkowe i ich tytułów,
- prowadzonych postępowań dotyczących ujawnienia zaległości podatkowych i określenia ich wysokości.
W przypadku stwierdzenia zadłużenia względem urzędu skarbowego można także złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o stanie zaległości podatkowych. Na podstawie takiego zaświadczenia możesz dowiedzieć się, jakie jest Twoje obecne zadłużenie względem urzędu skarbowego w zakresie wyżej wymienionych podatków. To z pewnością ułatwi uregulowanie konkretnych kwot związanych z zadłużeniem.
Zaświadczenie o niezaleganiu US – kiedy jest wymagane?
Wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach może także dotyczyć innego podmiotu – na przykład przedsiębiorcy lub członka najbliższej rodziny. W takiej sytuacji jednak niezbędna jest jego zgoda. Może być ona wydana zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej.
Urząd skarbowy może wydać zaświadczenie o stanie zaległości podatkowych:
- instytucjom, które udzielają kredytów,
- kontrahentom firmy,
- wspólnikom spółki,
- małżonkowi oraz członkom rodziny (dzieciom, wnukom, rodzicom, dziadkom, rodzeństwu).
Uzyskanie takiego zaświadczenia może być niezbędne w najróżniejszych sytuacjach. Z pewnością będzie wymagane celem wzięcia kredytu bankowego. W takiej sytuacji należy przedstawić zaświadczenie w placówce banku. Warto wiedzieć, że także leasingodawcy mogą żądać potwierdzenia braku zaległości. Niektóre sklepy specjalizujące się w sprzedaży na raty mogą też żądać okazania tego typu zaświadczenia.
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach dotyczy w bardzo dużej mierze przedsiębiorców. Może ono być przydatne podczas profesjonalnych spotkań – takich jak konsultacje księgowe. Taki dokument z pewnością będzie też niezbędny w najróżniejszych procedurach przetargowych.
Urząd skarbowy ma obowiązek wydania zaświadczenia o niezaleganiu w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich ma miejsce wtedy, gdy przepisy prawa wymagają urzędowego potwierdzenia braku zaległości lub stanu zaległości podatkowych. Drugim przypadkiem jest potwierdzenie sytuacji podatkowej przez podatnika we własnym interesie prawnym.
Zaświadczenie z US o niezaleganiu – proces aplikacji
Aplikować o zaświadczenie o niezaleganiu możesz na trzy różne sposoby. Wniosek możesz dostarczyć osobiście do właściwego urzędu skarbowego. Możesz także wysłać go do fiskusa za pomocą listu poleconego. Najwygodniejszą formą jednak jest możliwość złożenia takiego wniosku przez internet. W takim wypadku zaświadczenie również przekazywane jest podatnikowi w formie elektronicznej.
Wniosek internetowy możesz złożyć poprzez dwie platformy:
- e-Urząd Skarbowy,
- portal internetowy biznes.gov.pl.
Najwygodniejszym rozwiązaniem dla osób fizycznych jest e-Urząd Skarbowy, który można znaleźć pod adresem podatki.gov.pl i zalogować się do niego za pomocą Profilu Zaufanego. Należy wiedzieć jednak o tym, że w przypadku osób prawnych obowiązuje tylko druga możliwość.
Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika. W przypadku działania przez pełnomocnika należy wybrać odpowiednią formę pełnomocnictwa:
- pełnomocnictwo ogólne – czyli pełnomocnictwo, które upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych, które zgłasza się wyłącznie elektronicznie,
- pełnomocnictwo szczególne – które uprawnia pełnomocnika do działania w konkretnej sprawie. Takie pełnomocnictwo należy złożyć w urzędzie skarbowym na piśmie lub elektronicznie na druku PPS-1.
US zaświadczenie o niezaleganiu – jakie dokumenty są potrzebne?
Najważniejszym dokumentem podczas aplikowania o zaświadczenie jest wniosek. W przypadku składania wniosku papierowego warto skorzystać ze wzoru dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów. Wniosek ten zawiera:
- informację, w czyim imieniu składany jest wniosek,
- dane pełnomocnika (jeśli taki występuje),
- dane podatnika,
- dane kontaktowe wnioskodawcy,
- rodzaj zaświadczenia oraz informacje dodatkowe,
- cel wydania zaświadczenia i opłatę skarbową,
- informację o załącznikach,
- sposób odbioru zaświadczenia,
- datę i podpis osoby składającej wniosek.
Należy pamiętać o tym, że wniosek papierowy należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla swojego miejsca zamieszkania lub siedziby firmy.
W przypadku aplikowania przez e-Urząd Skarbowy należy się zalogować, a następnie przejść do części „Złóż dokument”. Kolejnym krokiem jest wybór opcji „Zaświadczenie o niezaleganiu lub stanie zaległości w podatkach”. W następnej sekcji należy wskazać, czego dotyczy zaświadczenie i określić dodatkowe informacje, które powinny znaleźć się w zaświadczeniu.
Dalej należy zaznaczyć, kogo wniosek dotyczy i zweryfikować, czy dane wnioskodawcy są poprawne. Niezbędne jest też wskazanie celu wydania zaświadczenia. W ostatnim kroku należy potwierdzić dane kontaktowe i wysłać wniosek. Forma elektroniczna jest więc dużo bardziej uproszczona niż forma papierowa.
Warto wiedzieć, że uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu przez e-Urząd Skarbowy jest darmowe. W przypadku złożenia wniosku na piśmie w urzędzie skarbowym, zarówno osobiście, jak i listownie, naliczana jest opłata skarbowa w wysokości 21 złotych. Taka sama kwota dotyczy wniosków złożonych przez portal biznes.gov.pl. Jeżeli zdecydujesz się na ustanowienie pełnomocnika, musisz doliczyć opłatę w wysokości 17 złotych za ustanowienie pełnomocnictwa.
Zaświadczenie o niezaleganiu wydaje się w terminie do 7 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia. Jeżeli występują przesłanki do niewystawienia takiego zaświadczenia, to otrzymasz postanowienie, na przykład o odmowie wydania tego konkretnego zaświadczenia.
Niezaleganie US – konsekwencje dla podatników
Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach zostanie wystawione tylko wtedy, kiedy sytuacja faktyczna na to wskazuje. Aby więc otrzymać takie zaświadczenie, nie możesz mieć żadnych zaległości związanych z płaceniem podatków. A co powoduje powstanie zaległości podatkowej? Brak zapłaty podatku w terminie, czyli między innymi PIT po terminie.
Jeżeli nie wiesz, czy masz jakieś zadłużenia względem urzędu skarbowego lub ile one wynoszą, możesz właśnie skorzystać z możliwości złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. W tym zaświadczeniu znajdziesz właśnie wszystkie informacje o ewentualnych zaległościach w podatkach. Tym sposobem będziesz mógł je z łatwością uregulować w urzędzie skarbowym.
Niezależnie od rodzaju podatku i jego pochodzenia, należy pamiętać o dokonywaniu płatności w terminie. Może to być zarówno podatek dochodowy, podatek od nieruchomości, podatek od spadków jak i darowizn, podatek od wygranej, a także wszystkie inne podatki, z którymi spotykamy się na co dzień. Opóźnienia związane z brakiem terminowych płatności mogą przede wszystkim wiązać się z odsetkami, a w dalszej perspektywie – nawet z działaniami windykacyjnymi.
Zespół Ekspertów ING Księgowość