Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Ustalanie stawek VAT w 2023

2023-06-26

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkiem odprowadzania podatku od towarów i usług, potocznie zwanego podatkiem VAT. Jest to podatek odprowadzany od sprzedaży, a jednocześnie podczas dokonywania zakupów firmowych przedsiębiorca może go sobie odliczyć, ponieważ odprowadza go w formie transakcji.

Samo odprowadzanie i rozliczanie podatku VAT to jednak tylko część związanego z tym obowiązku. Bardzo ważną kwestią jest prawidłowe ustalenie stawek podatku, by odprowadzić poprawną kwotę należną.

Stawki VAT, obowiązujące w roku 2023

Wysokość stawek VAT oraz zasady opodatkowania reguluje ustawa o VAT oraz jej załączniki. Zgodnie z zawartymi tam przepisami podstawową stawką podatku VAT jest 23%, ale w określonych, wyjątkowych sytuacjach, przedsiębiorcy mogą skorzystać z obniżonych stawek VAT. Biorąc to pod uwagę, ustawodawca udostępnił przedsiębiorcom następujące stawki podatkowe:

  • 23% podstawowa stawka;
  • 8% stawka dla wybranych produktów, które zostały skatalogowane w załączniku nr 3;
  • 5% stawka głównie dla produktów spożywczych i niemowlęcych (załącznik nr 10);
  • 0% dla wewnątrz wspólnotowej dostawy towarów;
  • Zw - jako określenie przedmiotowego zwolnienia z obowiązku odprowadzania podatku VAT.

Jak zatem widać, wybór stawki podatku nie leży w gestii przedsiębiorcy. Musi on wiedzieć przede wszystkim, do której grupy produktów lub usług należy to, co oferuje i zgodnie z załącznikami oraz wytycznymi ustawodawcy, zastosować właściwą stawkę podatku VAT.

Szczególne stawki podatkowe w 2023 roku

Ustawodawca określił również kogo dotyczą szczególne stawki podatku VAT. Co to takiego? To osobno zdefiniowane stawki podatku VAT, które mogą zastosować wybrane grupy przedsiębiorców. Należą do nich między innymi drobni przedsiębiorcy oraz rolnicy ryczałtowi. Zobacz, jak w ich przypadku to wygląda.

Drobni przedsiębiorcy

W tej grupie znajdują się usługi taksówek osobowych, ale z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą. W przypadku usługi taksówek istnieje możliwość opłacania podatku VAT ryczałtem o wartości 4%. Jest to nowa stawka podatku VAT, wyższa. Zasadniczo bowiem do ryczałtu stosuje się podatek o wartości 3%.

Rolnicy ryczałtowi

Ta grupa otrzymała nieco inne możliwości. Mianowicie, rolnicy ryczałtowi mogą otrzymać od nabywcy zwrot 7% zryczałtowanego podatku. To również wartość wyższa niż zazwyczaj. W tym przypadku bowiem podatek ryczałtowy standardowo wynosi 6,5%.

Zwolnienie przedmiotowe od podatku VAT w 2023

Istnieje też grupa czynności, których wykonywanie nie pociąga za sobą konieczności odprowadzania podatku VAT. Co do zasady, odprowadzanie podatku VAT jest obowiązkiem wszystkich przedsiębiorców, ale ustawodawca wyróżnił dwie możliwości zwolnienia z tego obowiązku. Jest to zwolnienie przedmiotowe i podmiotowe.

Zwolnienie podmiotowe dotyczy przedsiębiorstw, które w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 200 000 złotych zysku ze sprzedaży. W przypadku nowych firm również można skorzystać ze zwolnienia. Wówczas uzyskuje się je od razu, ale trzeba przewidzieć przy zgłoszeniu, że firma nie przekroczy 200 000 zł ze sprzedaży lub proporcjonalnie mniejszej wartości, zależnie od tego, kiedy - w jakim momencie roku - firma jest zakładana.

Zwolnienie przedmiotowe dotyczy katalogu produktów i usług, które mogą być zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca sprzedaje towary lub usługi objęte prawem do zwolnienia, może z tego prawa skorzystać.

Wśród czynności objętych zwolnieniem przedmiotowym znajdują się na przykład usługi pocztowe, usługi finansowe i ubezpieczeniowe, edukacyjne czy medyczne. Nie jest to pełna lista. Warto odwołać się tu artykułu 43. ustawy o VAT i sprawdzić, jakie jeszcze usługi (lub towary) mogą podlegać przedmiotowemu zwolnieniu z podatku VAT.

Na ten moment stawki podatku VAT są stabilne i na razie nie ma żadnych informacji na temat tego, by miały być zmieniane. Warto jednak być na bieżąco. Trudno bowiem przewidzieć, czy w najbliższych miesiącach nie dojdzie do zmian. Jeżeli taki się stanie, to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek zaktualizowania swojej wiedzy i stosowania aktualnie obowiązujących stawek.


Zespół Ekspertów ING Księgowość