Upadłość a restrukturyzacja
2023-03-15
Firma, która nie jest w stanie na bieżąco regulować swoich zobowiązań lub już zalega z należnościami może ogłosić upadłość lub zdecydować się na wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego. Jedno i drugie stanowi częściowe rozwiązanie problemów finansowych. Jednak każda z tych opcji niesie ze sobą określone konsekwencje. Jakie? Dowiesz się o tym z poniższego poradnika.
Restrukturyzacja czy upadłość?
Na pytanie: co wybrać - restrukturyzację czy upadłość - nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, z jakich przyczyn wzięła się niewypłacalność przedsiębiorstwa, czy jest ona okresowa, jakie czynniki na nią wpłynęły, ale też, jaki to jest rodzaj przedsiębiorstwa. Okazuje się bowiem, że na ogłoszenie upadłości częściej decydują się spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niż jednoosobowe działalności. Te natomiast częściej wybierają restrukturyzację.
Czym jest restrukturyzacja firmy?
Skoro więc o restrukturyzacji mowa - warto się zastanowić, czym ona w ogóle jest.
To procedura, której celem jest uniknięcie bankructwa i upadłości. Polega ona na zawarciu porozumienia z wierzycielami. Dotyczy ono między innymi takiej zmiany organizacyjnej, która pozwoli uniknąć niewypłacalności. Układ powinien zostać zatwierdzony sądownie - dopiero taki ma moc obowiązywania. Jest to procedura, która podejmowana jest zwykle na początku problemów, gdy zadłużenie nie jest jeszcze duże, a przywrócenie płynności finansowej możliwe.
W ramach procesu restrukturyzacji dostępne są cztery rodzaje postępowań.
Jest to postępowanie układowe. Ma miejsce wtedy, gdy przedsiębiorca jest na skraju niewypłacalności i prezentuje swoje propozycje w sądzie. Zarząd spółki, która podlega restrukturyzacji układowej - mimo własności przedsiębiorcy - znajduje się pod nadzorem wierzycieli i sądu.
Drugi typ to postępowanie sanacyjne. Wprowadza się takie rozwiązania prawne, które pozwalają na restrukturyzację zadłużenia. Nadzór nad firmą sprawuje komisarz, sąd i wierzyciele. Sam przedsiębiorca ma niewielkie pole manewru i nie może w pełni samodzielnie zarządzać. Jest to rozwiązanie, które wdraża się dla firm, które warto ratować przed upadłością.
Trzecią opcją jest przyspieszone postępowanie układowe. Sąd zwołuje wierzycieli i dochodzi do zabezpieczenia majątku dłużnika. Egzekucja wierzytelności zostaje tymczasowo zawieszona. Zostaje zawarta umowa z wierzycielami, a dłużnik ma obowiązek stopniowego spłacania swoich zobowiązań.
Czwarty rodzaj postępowania to postępowanie o zatwierdzenie układu. Przedsiębiorca - dłużnik, rozmawia ze swoimi wierzycielami i zbiera ich opinie na temat zaproponowanego układu. Gdy uzyska większość głosów za przyjęciem układu, składa wniosek do sądu o jego zatwierdzenie. Sąd ma dwa tygodnie na przyjęcie układu. W tym rozwiązaniu konieczna jest obecność doradcy restrukturyzacyjnego. Jego zadaniem jest zweryfikowanie czy układ jest zgodny z prawem oraz czy respektuje interesy wszystkich wierzycieli.
Postępowanie restrukturyzacyjne, niezależnie od wybranego rodzaju, stosuje się zwykle na początku problemów, gdy firma jest zagrożona niewypłacalnością i warto jest ją ratować. Wdrożenie postępowania restrukturyzacyjnego może uchronić firmę przed bankructwem i upadłością. Proces rozpoczyna się na wniosek przedsiębiorcy dłużnika.
Czym jest upadłość?
Upadłość jest zupełnie innym rozwiązaniem prawnym i jego celem jest przede wszystkim zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Po zakończeniu procesu upadłości firma z reguły przestaje istnieć, a przedsiębiorca zamyka działalność. Prowadzi się ją, by zgodnie zabezpieczyć majątek dłużnika. Gdy podjęcie działań restrukturyzacyjnych nie jest możliwe, przedsiębiorca musi zgłosić upadłość. Wniosek o rozpoczęciu procesu mogą również złożyć wierzyciele.
Upadłość może ogłosić osoba fizyczna, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, spółka z ograniczona odpowiedzialnością, spółka akcyjna bez działalności gospodarczej oraz osoba prawna, która prowadzi interes we własnym imieniu. Jest to procedura przeznaczona również spółek: partnerskich, komandytowych, komandytowo - akcyjnych i jawnych. Zgodnie z przepisami prawa, upadłość ogłosić może również wspólnik osobowych spółek handlowych, który ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki i wspólnik w spółce partnerskiej.
Podobieństwa i różnice w upadłości i restrukturyzacji
Główną różnicą tych dwóch postępowań jest ich cel. Restrukturyzację prowadzi się w celu uratowania firmy i rozliczenia jej zobowiązań. Natomiast upadłość służy jedynie zaspokojeniu roszczeń wierzycieli.
Podobieństwem natomiast jest sposób prowadzenia tych postępowań. W obu przypadkach musi być zaangażowany sąd oraz sędzia - komisarz, który nadzoruje jego przebieg.
Zespół Ekspertów ING Księgowość