Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej – jakie są konsekwencje?

2024-01-01

Niektórzy przedsiębiorcy mają obowiązek rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej – wynika to z art. 111 ustawy o VAT. Z jakimi konsekwencjami dla właściciela firmy wiąże się pominięcie kasy podczas transakcji i czy można uniknąć kary za tego typu wykroczenie?

 

Kto ma obowiązek prowadzenia kasy fiskalnej?

Kasa fiskalna umożliwia zapis towarów i usług z asortymentu firmy oraz prowadzenie ewidencji sprzedaży. Urządzenia te dzielą się na kasy online, wirtualne, z zapisem kopii elektronicznym oraz papierowym. Właściciele niektórych firm są zobowiązani do posiadania i prowadzenia kasy fiskalnej – mowa m.in. o osobach, które sprzedają towary i usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym. Prowadzenie kasy fiskalnej to obowiązek przedsiębiorców świadczących usługi z zakresu:

  • sprzedaży komputerów i wyrobów elektronicznych lub optycznych;
  • sprzedaży wyrobów tytoniowych i alkoholowych o zawartości alkoholu większej niż 1,2%, a także mieszanin piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5% (oprócz produktów dostarczanych na pokładzie samolotu);
  • przewozu pasażerskiego i usług taxi;
  • sprzedaży perfum oraz wód toaletowych (z wyjątkiem tej w samolotach);
  • sprzedaży gazu płynnego;
  • sprzedaży silników do napędu pojazdów i motocykli;
  • dostawy wyrobów wykorzystywanych jako paliwa silnikowe, dodatki lub domieszki do tych paliw;
  • sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych;
  • sprzedaży sprzętu fotograficznego (oprócz części i akcesoriów do urządzeń i wyposażenia fotograficznego);
  • sprzedaży nośników danych cyfrowych i analogowych;


Kasę fiskalną powinny posiadać również firmy wykonujące pracę związaną z fryzjerstwem, cateringiem, kulturą oraz rozrywką czy naprawą i czyszczeniem pojazdów.

 

Konsekwencje sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej

Wymienione wyżej podmioty mają obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej jeszcze zanim dokonają pierwszej sprzedaży. Już samo opóźnienie jej zakupu wiąże się z konsekwencjami karno-skarbowymi. Kupując kasę online, można skorzystać z ulgi wysokości 90% ceny netto urządzenia – kwota ta nie może być jednak wyższa niż 700 złotych. Od 2022 roku przedsiębiorcy muszą ponadto umożliwiać płatności bezgotówkowe bez względu na miejsce wykonywania działalności. Jeżeli podatnik zobowiązany do posiadania i prowadzenia kasy fiskalnej pominie ją podczas sprzedaży, grozi mu kara grzywny w wysokości do 240 stawek dziennych. Sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej wiąże się również z brakiem paragonu lub faktury dla klienta – a to oznacza niedopełnienie kolejnego obowiązku, związane z grzywną do 180 stawek dziennych.

 

Czy można uniknąć kary za nieprowadzenie kasy fiskalnej?

Chcąc uniknąć sankcji za nieposiadanie i nieprowadzenie kasy fiskalnej pomimo obowiązku, przedsiębiorca może skorzystać z tzw. instytucji czynnego żalu, przyznając się do tego, że naruszył przepisy. Powinien on wówczas powiadomić o popełnionym wykroczeniu organ powołany do ścigania. Samo powiadomienie jednak nie wystarczy – aby uniknąć kary, należy także ujawnić istotne okoliczności czynu, zwłaszcza związane z osobami współdziałającymi. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w Kodeksie karno-skarbowym. Ze względu na konsekwencje sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej należy pamiętać o natychmiastowej naprawie błędu. Przedsiębiorca musi również brać pod uwagę potrzebę wykazania przychodu, o ile nie księgowano go wcześniej w żaden inny sposób.


Zespół Ekspertów ING Księgowość