Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Rachunek podatkowy po zamknięciu firmy - co się z nim dzieje?

2023-08-07

Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, każdy przedsiębiorca ma utworzony własny mikrorachunek podatkowy, na który musi przekazywać wszystkie swoje zobowiązania podatkowe. Numer tego rachunku otrzymuje po podaniu swojego numeru identyfikacji podatkowej podatnika lub płatnika. Ważne, by wpłata została przekazana za pośrednictwem rachunku, który pozwala zidentyfikować podatnika.

 

Identyfikator podatkowy

Otrzymanie numeru mikrorachunku podatkowego możliwe jest po wskazaniu przez podatnika identyfikatora podatkowego. Czym jest taki identyfikator? Zgodnie z obowiązującymi przepisami może to być numer PESEL, który jest nadawany indywidualnie każdemu obywatelowi Polski. PESEL jest numerem niepowtarzalnym i jedynym. Nie ma dwóch osób o tym samym numerze PESEL, co oznacza, że jest on dobrym sposobem identyfikowania.

Drugim identyfikatorem może być numer NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej. To również jednostkowy numer, który nadawany jest tylko jednej osobie. Oznacza to, że nie ma dwóch podatników o tym samym numerze NIP.

Jednocześnie są to numery, które zgodnie z założeniami ustawodawcy spełniają warunki identyfikacji podatkowej.

 

NIP a PESEL

Zgodnie z zapisami ustawy, która reguluje kwestie podatkowe PESEL nadawany jest z automatu w momencie rejestracji dziecka w urzędzie miasta. Po narodzinach dziecka jego rodzice zobowiązani są zgłosić narodziny, a tym samym zarejestrować dziecko w urzędzie miasta właściwym ze względu na miejsce urodzenia dziecka. Przy czym nie ma tu znaczenia, gdzie rodzice są zameldowani lub gdzie mieszkają w momencie narodzin. Znaczenie ma miejsce, w którym dziecko przyszło na świat. Jeżeli więc rodzice na stałe mieszkają w Warszawie, ale dziecko przyszło na świat w Gdańsku, to należy je zarejestrować właśnie w Gdańsku.

NIP nadawany jest na wniosek podatnika. Z reguły wiąże się on z rejestracją działalności gospodarczej, a więc wniosek wpływa za pośrednictwem CEIDG. Niekiedy podatnik potrzebuje numeru NIP wcześniej i wówczas jest zobowiązany do złożenia wniosku NIP - 7. Jest to formularz zgłoszeniowy.

Urząd skarbowy, do którego składany jest wniosek o nadanie numeru NIP jest zobowiązany do jego niezwłocznego nadania. Potwierdzenie nadania numeru NIP jest przekazywane do CEIDG najpóźniej następnego dnia po złożeniu wniosku. Natomiast do podatnika ta informacja musi zostać przekazana nie później niż 3 dni o dnia złożenia wniosku.

Podatnik, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jest zobowiązany do tego, by w swoich rozliczeniach z urzędem skarbowym, względnie innymi instytucjami, które mają uprawnienia do prowadzenia rozliczeń podatkowych (np. Urząd celny), posługiwać się swoim Numerem Identyfikacji Podatkowej.

Jednocześnie przepisy nie informują, co dzieje się z numerem NIP po zakończeniu działalności. Wskazuje się jedynie, że w swoich rozliczeniach jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności, powinien wykorzystywać PESEL. Natomiast w rozliczeniach prowadzonych jako przedsiębiorca, wykorzystywać NIP.

 

Mikrorachunek podatkowy po zakończeniu działalności

Dla uporządkowania rozliczeń, mikrorachunki podatkowe powiązane są z numerami NIP lub PESEL.

Co zatem dzieje się z mikrorachunkiem po zakończeniu prowadzenia działalności? Otóż, na stronie podatki.gov można znaleźć informację, w świetle której jasne się staje, że zamknięcie działalności gospodarczej powoduje również zmianę identyfikatora podatkowego. Od tego momentu podatnik nie posługuje się już numerem NIP jako swoim identyfikatorem, a zaczyna posługiwać się numerem PESEL.

To pociąga dalsze konsekwencje. Należy więc sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego powiązanego z numerem PESEL, a nie numerem NIP i na ten mikrorachunek wpłacać swoje zobowiązania podatkowe.

Ponowne rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej powoduje ponowną zmianę identyfikatora z PESEL na NIP i konieczność rozliczania się z urzędem za pośrednictwem mikrorachunku powiązanego z NIP.


Zespół Ekspertów ING Księgowość