Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Praca na etacie i rozwój własnej firmy? Czy da się to pogodzić?

2023-08-30

Jednoczesna praca na etacie i prowadzenie firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami, jednak jest jak najbardziej możliwe. W wielu przypadkach jest to znacznie bezpieczniejsza opcja niż rezygnacja z etatu i przejście wyłącznie na działalność gospodarczą. Jak pogodzić rozwój własnej firmy z zatrudnieniem u innego pracodawcy?
 

Dlaczego warto łączyć własną firmę z pracą na etacie?

Praca na etacie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest oszczędność kosztów – to pracodawca, z którym zawarto umowę o pracę, odprowadza za Ciebie składki na ubezpieczenia społeczne, o ile zarabiasz co najmniej wynagrodzenie minimalne. Wyjątek stanowi składka na ubezpieczenie zdrowotne, którą należy płacić w takim wypadku podwójnie. Połączenie prowadzenia firmy i pracy na umowie o pracę pozwala także znacząco zwiększyć dochody. Co więcej, w razie ewentualnego kryzysu lub konieczności zamknięcia firmy, nie pozostajesz bez źródła dochodu – takie rozwiązanie zapewnia więc także poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli utrzymujesz rodzinę. Pracując na etacie i jednocześnie prowadząc własną działalność, masz również lepszy dostęp do potencjalnych klientów. Należy jednak pamiętać, że połączenie własnej firmy z etatem może

z czasem prowadzić do wyczerpania i wypalenia. Decydując się na bycie przedsiębiorcą oraz etatowym pracownikiem w jednym, warto więc zadbać o to, aby w życiu znalazło się miejsce

i czas na odpoczynek. Planowanie, dobra organizacja czasu i delegowanie części firmowych obowiązków zewnętrznym podmiotom to zdecydowanie podstawa.
 

W zgodzie z pracodawcą

Jeśli jeszcze nie masz swojej firmy, lecz planujesz jej założenie bez rezygnacji z etatu, weź pod uwagę zapis w swojej umowie dot. zakazu konkurencji. Jeśli znajduje się on w dokumencie, który podpisałeś ze swoim pracodawcą, nie będziesz mógł prowadzić firmy o takim samym ani podobnym profilu. Jeżeli jednak planujesz działalność o zupełnie innym charakterze, możesz śmiało decydować się na jej rejestrację. Staraj się mimo wszystko brać pod uwagę tzw. dobro zakładu pracy – prowadzenie własnej firmy nie powinno skutkować zaniedbywaniem obowiązków określonych w umowie o pracę.
 

Planowanie i organizacja

Prowadzenie własnej firmy i jednoczesna praca na etacie wymaga bardzo dobrej organizacji oraz szczegółowego planowania wielu działań. Kalendarz lub planer to w tym przypadku absolutny niezbędnik, który pomoże Ci zapamiętać zarówno spotkania i projekty w firmie na etacie, jak i deadline’y związane z działalnością. Pomocne może się okazać dzielenie pracy na bloki, tworzenie priorytetowych list zadań i skreślanie wykonanych w danym dniu obowiązków. Planowanie dnia pracy z wyprzedzeniem – zwłaszcza jeśli nie działasz wyłącznie zdalnie i musisz uwzględnić także dojazdy – powinno stać się Twoją codziennością. Wówczas znacznie łatwiej będzie Ci rozwijać firmę, jednocześnie realizując zadania od swojego szefa.
 

Zlecenie pewnych obowiązków podmiotom zewnętrznym

Chcąc z powodzeniem godzić prowadzenie własnej firmy z codzienną pracą na etacie, warto oddać pewne firmowe obowiązki w ręce zewnętrznych podmiotów. Mowa m.in. o księgowości przedsiębiorstwa czy sprawach związanych z zarządzaniem firmową stroną internetową

i firmowymi social mediami. Taka pomoc znacząco Cię odciąży, a Ty zyskasz czas zarówno na zarządzanie własną działalnością, jak i na skupienie się na pracy etatowej czy sprawy prywatne. Co więcej, powierzając istotne zadania doświadczonym specjalistom, możesz liczyć na wiele cennych wskazówek pomocnych w rozwoju firmy.


Zespół Ekspertów ING Księgowość