Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Opłata prolongacyjna – na czym polega?

2024-06-12

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma wzlotami i upadkami. Opłata prolongacyjna okazuje się pomocna dla przedsiębiorców, którzy borykają się z tymczasowymi problemami finansowymi. Na co mogą liczyć? Czym właściwie jest opłata prolongacyjna?

W artykule dowiesz się m.in.:

  • z jakimi następstwami wiąże się odroczenie terminu spłaty podatków,
  • jak obliczyć wysokość opłaty prolongacyjnej,
  • na jaki okres przypada ulga,
  • jakie są zalety opłaty prolongacyjnej,
  • o kilku wskazówkach prowadzenia budżetu firmy.

Opłata prolongacyjna – definicja i zasady

Twoja sytuacja finansowa nie umożliwia opłacenia podatków w wyznaczonym terminie? Masz zaległości podatkowe? Możesz skorzystać z możliwości odroczenia płatności.

Natomiast warto przy tym pamiętać, że złożenie wniosku o przesunięcie terminu uregulowania podatku wiąże się z tzw. opłatą prolongacyjną. Uznawana jest ona za formę pomocy publicznej dla przedsiębiorcy.

Co to jest opłata prolongacyjna? Najprościej można powiedzieć, że stanowi kwotę, do której zapłaty zobowiązana jest osoba składająca wniosek o odroczenie terminu płatności lub zaległości podatkowej. Uzyskanie pozytywnego rozpatrzenia wniosku i terminowe opłacenie wyznaczonej sumy umożliwia uniknąć poważnych konsekwencji związanych z opóźnieniami w zapłacie podatków.

Opłata prolongacyjna może dotyczyć wniesienia ulgi dla przedsiębiorcy przez organ podatkowy w trzech formach:

  1. przedłużenie terminu lub rozłożenie na raty zaległości podatkowej – przy czym uwzględniane są naliczone odsetki za zwłokę,
  2. odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty na raty,
  3. anulowanie zaległości, opłaty prolongacyjnej lub odsetek – może do tego dojść częściowo, ale też w całości.

Warto wspomnieć też o możliwości rozłożenia opłaty prolongacyjnej na raty. To kluczowe rozwiązanie szczególnie dla przedsiębiorców borykających się z poważnymi problemami finansowymi. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części artykułu.

Czy opłata prolongacyjna stanowi koszt podatkowy?

Z uwagi na charakter ulgi i to, że jest formą pomocy publicznej, uznaje się ją za koszt podatkowy. W końcu opłata prolongacyjna nie stanowi przykładu sankcji czy kary narzucanej na przedsiębiorcę przez fiskus. To dodatkowy wydatek – łącznie z odsetkami za zwłokę łączącymi się z sumą powiązaną z prolongatą.

Należy przy tym wiedzieć, że koszt podatkowy związany z opłatą prolongacyjną powstaje dopiero w chwili uregulowania należności. Błędnym założeniem jest to, że stanowi go już w momencie wydania decyzji określającej jej wysokość i termin płatności.

Różnice między opłatą prolongacyjną a odsetkami

Jeśli nie uregulowałeś zaległości podatkowych terminowo, to możesz spodziewać się dodatkowych sum do zapłacenia, czyli odsetek za zwłokę. Im dłużej trwa opóźnienie w spłacie, tym będą wyższe. Co więcej, zależą też od wysokości zaległości.

Choć opłata prolongacyjna i odsetki wydają się dosyć podobne, to jednak istnieją między nimi istotne różnice. Dotyczą one:

  • charakteru i celu spłacenia zobowiązania – są więc naliczane w innych sytuacjach,
  • sposobu obliczania,
  • warunków ustalenia zobowiązania, np. brak uiszczenia opłaty prolongacyjnej wiąże się z prawdopodobnym odebraniem zgody na przyznanie ulgi od urzędu.

Natomiast oba te rodzaje zobowiązań są należnościami naliczanymi i pobieranymi przez organy podatkowe (tzw. fiskus). Warto przypomnieć, że opłata prolongacyjna może obejmować także odsetki za zwłokę.

Opłata prolongacyjna jest korzystniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy niż naliczanie się kolejnych odsetek, które należy dodatkowo dopłacić do zobowiązania.

Opłata prolongacyjna ZUS – kiedy należy ją uiścić?

Opłata prolongacyjna działa również w sytuacjach, kiedy masz zaległości finansowe wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pandemia i wprowadzane na jej czas przepisy prawne spowodowały zawieszenie tej należności. Jednak od 1 sierpnia 2023 roku ponownie obowiązuje opłata prolongacyjna, ZUS „odmroził” możliwość składania wniosków.

Wysokość opłaty prolongacyjnej – od czego zależy? Jak ją obliczyć?

Opłata prolongacyjna nie jest stała. Z tego powodu na jej wysokość wpływają konkretne czynniki zależne od Twojej indywidualnej sytuacji. Opłata zostanie obliczona na podstawie wzoru: OP = (KG x St x DP)/365. Zależy więc od:

  • KG – kwoty głównej zobowiązania,
  • St – stawki prolongaty, która odpowiada obniżonej stawce odsetek za zwłokę,
  • DP – liczby dni obejmujących prolongatę.

Stawka opłaty prolongacyjnej zależy od dnia, w którym wydano decyzję.

Kiedy dowiesz się o ustalonej przez organ kwocie, którą będziesz mieć do zapłaty? Taka informacja zostaje podana razem z decyzją dotyczącą przyznania ulgi w postaci prolongaty.

Chcesz się przekonać przed złożeniem wniosku, ile będzie wynosić opłata prolongacyjna? Możesz skorzystać przykładowo z internetowych kalkulatorów. A jeśli nie chcesz popełnić błędu przy wypełnianiu wniosku, przydatna może okazać się dodatkowa konsultacja księgowa online. Uzyskane informacje pomogą Ci zdecydować, czy odroczenie terminu płatności podatkowych jest jedynym słusznym rozwiązaniem w Twoim przypadku.

Warto pamiętać, że brak uiszczenia opłaty prolongacyjnej w wyznaczonym terminie wiąże się z nieważnością przyznania ulgi przez urząd.

Od kiedy liczyć opłatę prolongacyjną?

Istnieją różne sposoby naliczania opłaty prolongacyjnej:

  • w przypadku sprawy dotyczącej podatku – od następnego dnia po ustalonym terminie płatności podatku do daty odroczenia terminu płatności tego podatku,
  • w przypadku sprawy dotyczącej zaległości podatkowej – od następnego dnia po złożeniu wniosku o odroczenie spłaty do daty odroczenia tego podatku.

A zatem wiele zależy od tego, czy Twoje zobowiązanie jest już przeterminowane, czy nie. W przypadku składania wniosku o ulgę dla zaległej należności jesteś zobowiązany uiścić standardowe odsetki za okres od terminu płatności do daty złożenia wniosku.

Kiedy nie nalicza się opłaty prolongacyjnej?

Warto wiedzieć, że nie zawsze uzyskanie ulgi odraczającej termin płatności podatku lub zaległości podatkowej wiąże się z opłaceniem kwoty prolongaty. W sytuacjach, kiedy przyczyną złożenia wniosku były klęska żywiołowa lub wypadek losowy, opłata prolongacyjna nie zostanie naliczona.

Opłata prolongacyjna – rozłożenie na raty

Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że zarządzanie budżetem firmy wymaga staranności i optymalizacji działań w taki sposób, aby przyczynić się do stabilizacji sytuacji finansowej. A co należy zrobić, kiedy problemy się nawarstwiają?

Jeśli opłacenie zobowiązań podatkowych w całości stanowi kłopot, możesz wnioskować o rozłożenie ich na raty. Dotyczy to odroczenia terminu płatności zarówno podatku, jak i zaległości. Jednocześnie należy wiedzieć, że opłata prolongacyjna będzie naliczana indywidualnie dla każdej wyznaczonej raty.

Rozłożenie opłaty prolongacyjnej na raty

W niektórych sytuacjach wysokość opłaty prolongacyjnej okazuje się nadal zbyt dużym obciążeniem finansowym. Wówczas można spróbować rozłożyć ją na raty, choć to zależy od indywidualnej sytuacji wnioskującego.

Zarządzanie budżetem firmy może szybko zacząć wiązać się z coraz większymi problemami. Jeśli chcesz ustabilizować sytuację finansową, dowiedz się więcej o sposobach optymalizacji podatkowej. Sprawdź przykładowo, kiedy pomocne okazują się środki trwałe niskocenne. Lepsze zarządzanie finansami przełoży się na uniknięcie kłopotów w opłacaniu kolejnych należności.

Zmiany w opłacie prolongacyjnej w 2024 roku

Jak zmieniła się opłata prolongacyjna? 2024 rok nie wprowadził jeszcze znaczących modyfikacji w działaniu ulgi czy formie składania wniosków. Natomiast wysokość odsetek podatkowych zmienia się dosyć często, dlatego dobrze jest orientować się w

Warto wiedzieć, że na ten moment opłata prolongacyjna 2024 za odroczenie terminu płatności równa się 7,50% (stawka roczna). Jednak może się to zmniejszać lub zwiększać, dlatego należy śledzić wszelkie zmiany. Jeśli potrzebujesz porady, skorzystaj z pomocy bardziej doświadczonej osoby lub specjalisty.

Postaraj się być na bieżąco z obowiązującymi przepisami. Już teraz warto zapoznać się z planami na niedaleką przyszłość, np. z wprowadzeniem KSeF. W ten sposób lepiej zaplanujesz finanse swojej firmy, a w razie potrzeby adekwatnie dostosujesz się do ewentualnych zmian w opłacie prolongacyjnej.

Opłata prolongacyjna jest powiązana ze złożeniem wniosku o przesunięcie terminu uregulowania należności podatkowych. Taka ulga wiąże się z niższą należnością do zapłaty niż odsetki za zwłokę i zdobyciem czasu na zgromadzenie potrzebnych środków.


Zespół Ekspertów ING Księgowość