NIP europejski
2022-12-19
Zgodnie z międzynarodowymi regulacjami prawnymi niektóre firmy muszą mieć nadany NIP europejski. Jest to związane z prowadzeniem handlu zagranicznego na terenie państw wspólnoty europejskiej i rozliczaniem się z międzynarodowych transakcji. Dla uporządkowania przepisów i ujednolicenia rozliczeń, państwa wspólnoty wymagają numeru identyfikacyjnego, który określa się jako NIP europejski. Kto dokładnie musi mieć ten numer? Jakie przedsiębiorstwa powinny się nim identyfikować?
Czym jest NIP europejski?
NIP europejski ma zastosowanie wyłącznie w transakcjach między podmiotami funkcjonującymi na terenie Unii Europejskiej.
Jest to numer identyfikacji podatkowej nadawany przedsiębiorcom, by mogli rozliczać swoje transakcje. NIP UE to numer, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Dla polskich przedsiębiorców wygląda dokładnie tak samo jak NIP zwykły, z tą różnicą, że poprzedzony jest przedrostkiem PL.
Liczby wchodzące w skład NIP polskiego i UE są dla danego przedsiębiorcy takie same.
Przedrostek PL jest konieczny dla zidentyfikowania kraju, z którego dany przedsiębiorca pochodzi.
Wszyscy przedsiębiorcy, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowej wymiany towarów lub usług zmuszeni są do złożenia wniosku o wydanie im NIP europejskiego.
Przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia z VAT mogą również wnioskować o zwolnienie ich z VAT - UE, a wtedy nie jest konieczne posiadanie NIP europejskiego. Wyjątkiem jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które wymaga do rozliczenia zgłoszenia do VAT UE, a co za tym idzie również posiadania NIP europejskiego.
Rozliczenia
Rozliczanie transakcji z wykorzystaniem NIP europejskiego wymaga wskazania kodu kraju, z którego pochodzi druga strona transakcji. Plik JPK VAT, który służy przedsiębiorcom do dokumentowania rozliczeń i przedkładania ich w urzędzie skarbowym został tak opracowany, by było w nim miejsce zarówno na transakcje lokalne, krajowe, jak i zagraniczne, z krajami wspólnoty europejskiej.
Jeżeli trzeba udokumentować transakcję z krajem wspólnoty, wówczas we wskazanym miejscu należy podać kod kraju kontrahenta.
Zgłoszenie do VAT UE
Rejestracja do VAT UE odbywa się na formularzu VAT - R, który wypełniony należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce prowadzonej działalności gospodarczej.
Wprowadzenie NIP europejskiego było koniecznością dla ujednolicenia rozliczeń i wprowadzenia szczelnego i uniwersalnego systemu podatkowego dla krajów Unii Europejskiej. Dzięki niemu znacznie łatwiej jest zidentyfikować kraj, z którego pochodzi kontrahent i jego samego.
Takie rozwiązanie było też koniecznym krokiem na drodze do uwspólnienia prowadzonych transakcji. Unia Europejska jest przede wszystkim wspólnotą gospodarczą, więc takie rozwiązanie było naturalną konsekwencją stopniowego jednoczenia gospodarczego Europy.
Zespół Ekspertów ING Księgowość