L4 a B2B – czy można skorzystać ze zwolnienia lekarskiego?
2024-11-26
Stajesz przed wyborem zatrudnienia na umowę o pracę lub kontraktem B2B? Zwolnienie lekarskie – czy będziesz mógł z niego skorzystać w czasie zatrudnienia na podstawie kontraktu B2B? L4 – oto co musisz na temat zwolnień lekarskich przy samozatrudnieniu.
B2B a L4 – jakie są możliwości korzystania ze zwolnienia lekarskiego?
B2B to współpraca między dwiema firmami, tak zwany kontrakt gospodarczy. Zamiast standardowego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, zlecenie czy o dzieło pracownik oferuje swoje usługi jako niezależny podmiot gospodarczy. Stronami mogą być jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki akcyjne, osobowe bądź z ograniczoną odpowiedzialnością.
B2B a zwolnienie lekarskie – wiele osób pracując na kontrakcie myśli, że nie może chorować. To fakt, że choroba, nie zwalnia przedsiębiorcy z wykonywania swoich zadań służbowych, jednak długa niedyspozycja to brak przychodów, a przecież trzeba opłacić składki ZUS czy biuro rachunkowe. Aby zabezpieczyć się przed taką właśnie sytuacją, możesz ubezpieczyć się na wypadek choroby i w razie jej wystąpienia otrzymać zwolnienie lekarskie. W dalszej części tekstu dowiesz się, jak to zrobić.
Zwolnienie lekarskie a umowa B2B – kluczowe informacje
Podstawowym warunkiem zawarcia umowy B2B jest to, aby dotychczasowy pracownik bądź zleceniobiorca założył własną działalność gospodarczą, czyli zarejestrował nowy podmiot gospodarczy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Oznacza to utratę przez samozatrudnionego różnych przywilejów pracowniczych jak i odbiór dnia wolnego za święto w sobotę, czy możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Zamiast tego może liczyć na wakacje od ZUS. A co z L4 na B2B? Czy jest możliwe? Odpowiedź brzmi: tak, ale to nie jest takie proste.
Jak wiadomo, choroba i prowadzenie działalności nie idą w parze, bo gdy przedsiębiorca choruje – nie zarabia. Czasem jednak trzeba wziąć zwolnienie lekarskie na B2B.
Przedsiębiorca, który opłaca składkę chorobową w ZUS może iść na L4 i za ten okres otrzyma zasiłek chorobowy. Składka jest dobrowolna, więc przedsiębiorca sam decyduje się, czy będzie ją opłacać, czy też nie. A co kiedy przedsiębiorca nie opłaca składek na ubezpieczenie chorobowe? Zwolnienie lekarskie B2B można traktować wtedy jak normalny okres działalności.
Czy umowa B2B uprawnia do zwolnienia lekarskiego?
B2B a L4 – czy ten rodzaj umowy uprawnia do zwolnienia lekarskiego? Tak, jeśli wykupisz ubezpieczenie na wypadek choroby. Możesz zacząć opłacać składki w ramach dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego lub znaleźć prywatnego ubezpieczyciela. W ramach pakietu będziesz mógł liczyć na wypłatę świadczenia w czasie niezdolności do pracy z powodu wypadku czy choroby.
Pamiętaj jednak, że wysokość zasiłku chorobowego w ZUS jest zależna od opłacanych składek, a ubezpieczenie chorobowe finansuje zasiłek chorobowy, który może być wypłacany przez maksymalnie 182 dni w roku kalendarzowym. I jeszcze jedna ważna kwestia – nawet jednodniowe opóźnienie w zapłacie składki ubezpieczenia chorobowego wiąże się z jej wygaśnięciem.
Zwolnienie lekarskie na B2B – kroki do uzyskania
B2B a zwolnienie lekarskie – jak go uzyskać? Zwolnienie lekarskie może wystawić choremu przedsiębiorcy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz specjalista, lekarz w szpitalu, a nawet stomatolog.
Lekarz wystawia zwolnienie na podstawie przeprowadzonych badań i według indywidualnej oceny stanu zdrowia. Od 1 stycznia 2016 roku proces wystawiania zwolnień lekarskich odbywa się elektronicznie na formularzu e-ZLA. Nie otrzymasz więc wersji papierowej, lecz E-zwolnienie lekarskie, z którym możesz się zapoznać logując się na PUE ZUS.
B2B a zwolnienie lekarskie – praktyczne aspekty i rozwiązania
Już wiesz, że umowa B2B a zwolnienie lekarskie mogą iść ze sobą w parze, o ile będziesz opłacać składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w ZUS. Pamiętaj, że aby zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego, musisz przekazać do ZUS-u formularz o nazwie ZUS ZUA. Wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy wynosi na chwilę obecną 2,45% podstawy wymiaru składki.
Zespół Ekspertów ING Księgowość