Formalności związane z wykupem samochodu po zakończeniu umowy leasingu
2023-06-07
Leasing jest jedną z korzystniejszych dla przedsiębiorców form użytkowania samochodu. Nie tylko raty leasingowe można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, ale dodatkowo można również po zakończeniu umowy wykupić pojazd za wartość znacznie niższą niż rynkowa. Oczywiście nie ma takiego obowiązku. Można spłacone auto zwrócić i zawrzeć nową umowę leasingu. Możliwość wykupienia jednak dobrego i sprawdzonego pojazdu za wcześniej ustaloną wartość rezydualną jest kusząca. Co trzeba zrobić, by móc wykupić pojazd i jakie warunki należy spełnić? Jakich formalności trzeba dopełnić? Oto najważniejsze informacje.
Ogólne zasady związane z wykupem pojazdu
Wszystkie informacje dotyczące zasad wykupu pojazdu powinny zostać opisane w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu lub w samej umowie. To tam leasingodawca określa, co zainteresowany musi zrobić, by móc skorzystać z przysługującego mu prawa wykupu i jakie obowiązują go terminy.
Dla przykładu: niektóre firmy leasingowe ustalają, że wykup samochodu jest możliwy jedynie wtedy, gdy leasingobiorca wpłaci wartość wykupu wraz z ostatnią ratą. Inne firmy natomiast dają określony czas do namysłu. Oznacza to, że po wpłaceniu ostatniej raty klient ma jeszcze np. 14 dni do namysłu.
Dalej, różnice można znaleźć również w kwestiach czysto formalnych. Co to oznacza? Niektóre firmy traktują wpłatę jako jednoznaczne wyrażenie chęci dokonania wykupu. Inne natomiast wymagają złożenia stosownego wniosku o wykup i dopiero po jego zaakceptowaniu można wpłacać pozostałą kwotę.
Wszystkie te kwestie należy sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji, by spełnić warunki stawiane przez firmę udzielającą leasingu.
Warto jednak dodać, że są i takie firmy, które pod koniec okresu leasingu same wysyłają informację do klienta, w której znajdują się kolejne kroki, które należy wykonać, by móc wykupić pojazd.
Czy opóźnienie może stanowić podstawę do utraty prawa do wykupu?
W teorii tak, w praktyce bywa z tym jednak różnie. Firmy udzielające leasingu wyznaczają określone terminy, by procedury i proces podejmowania decyzji przez klienta nie trwały w nieskończoność.
Jeżeli jednak klient kilka dni, czy nawet kilka tygodni, po wskazanym terminie podejmie decyzję o wykupie, z reguły (z reguły, ale nie można tego traktować jako zasadę czy pewnik) może jeszcze ów pojazd wykupić.
Niektóre firmy podchodzą do tego bardzo elastycznie i luźno, ale są też i takie, które za przekroczenie terminu wymagają wniesienia dodatkowej opłaty manipulacyjnej.
Jeżeli więc myślisz o wykupieniu pojazdu, to nie zwlekaj z tym do ostatniej chwili, tylko zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem, by nie było niespodzianek.
Czy można utracić prawo do wykupu pojazdu?
Oczywiście, leasingobiorca może utracić prawo do wykupu pojazdu. Przede wszystkim może się to zdarzyć, gdy przekroczy termin na podjęcie decyzji i nie wpłaci wartości wykupu. Jak jednak wspomniano wyżej - firmy często podchodzą do tego elastycznie.
Prawo do wykupu auta można też utracić, jeżeli umowa dobiega końca, a w rozliczeniu są zaległości lub wszystkie wcześniejsze raty opłacane były z opóźnieniem lub nierzetelnie.
Opóźnienie czy zaległości to niedotrzymanie warunków umowy. Skoro więc leasingobiorca nie dotrzymuje umowy, to leasingodawca również nie musi dotrzymywać jej ze swojej strony. Może też ją zerwać i rozpocząć procedurę windykacyjną wraz z odebraniem pojazdu klientowi.
Czy wartość wykupu trzeba wpłacić jednorazowo, czy można ją rozłożyć na raty?
Wartość wykupu z reguły jest symboliczna. To kilka lub kilkadziesiąt procent wartości rynkowej pojazdu. Mimo tego jednakże, może to być kwota, którą przedsiębiorcy będzie trudno wyłożyć w dacie wykupu.
I na to są sposoby, trzeba jednak pewne kroki podjąć przed wygaśnięciem umowy. Przedsiębiorca, który jest zdecydowany na wykup auta, ale wie, że nie będzie miał w tym czasie środków, może złożyć do leasingodawcy wniosek o wykupienie pojazdu i rozłożenie płatności na raty. Firmy z reguły przychylnie ustosunkowują się do takiej prośby i przygotowują plan ratalny dla wartości wykupu.
Podsumowując: jeżeli chcesz wykupić pojazd po zakończeniu leasingu, zainteresuj się tym tematem wcześniej. Sprawdź jego wartość wykupu i przygotuj gotówkę lub wniosek o program ratalny. Ureguluj też wszystkie zaległości i spłać raty leasingowe w terminie. Zapoznaj się też z wymaganiami formalnymi. Zweryfikuj, czy trzeba złożyć wniosek o wykup pojazdu i jaki jest czas na przekazanie decyzji o wykupie.
Zespół Ekspertów ING Księgowość