Nie jestem klientem ING
Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować
Zarejestruj się bez kontaJestem klientem ING
Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?
Emerytura a działalność gospodarcza – 8 rzeczy, które warto wiedzieć
2024-06-03
Jesteś na emeryturze, ale nie chcesz rezygnować z działalności gospodarczej? Pobieranie tego świadczenia nie dyskwalifikuje Cię w kwestii wykonywania pracy. Jest jednak kilka elementów, o których warto pamiętać, prowadząc działalność gospodarczą na emeryturze.
W artykule znajdziesz informacje między innymi o:
- sposobach na legalny dodatkowy dochód na emeryturze,
- zasadach działalności gospodarczej na emeryturze,
- ulgach i składkach,
- formach opodatkowania działalności.
Czy emeryt może prowadzić działalność gospodarczą?
Chciałbyś zapewnić sobie dodatkowy zarobek, pobierając jednocześnie emeryturę i zastanawiasz się, czy jest to możliwe? Jest to wykonalne, jednak, aby zrobić to legalnie, w pierwszej kolejności założyć będziesz musiał własną firmę. Czy emeryt może prowadzić działalność gospodarczą? Zdecydowanie tak. Nawet będzie to konieczne, bo wtedy pobieranie świadczenia od państwa i jednoczesny zarobek będą możliwe.
Przy rejestrowaniu swojej firmy, dokonać będziesz mógł wyboru formy opodatkowania i zgłoszenia do ZUS i VAT. Chciałbyś dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu działalności gospodarczej na emeryturze i zasad jej działania? Skorzystać możesz z takich usług, jak konsultacja księgowa, która pomóc może Ci znaleźć odpowiedź na pytania czy rozwiać wątpliwości. Może też pomóc Ci zrozumieć zasady opodatkowania, rozliczeń i elementów finansowych firmy, które będą istotne podczas zarządzania swoją działalnością gospodarczą.
Emerytura a działalność gospodarcza
Drugą istotną rzeczą podczas kontynuowania pracy na emeryturze są ewentualne ograniczenia zarobków. Jeśli korzystasz z tzw. wcześniejszej emerytury, przed osiągnięciem określonego wiek emerytalnego, wielkość Twoich przychodów wpływać może wtedy na wysokość otrzymywanych od państwa świadczeń emerytalnych. Dlatego zastanawiając się nad zależnościami w układzie emerytura a działalność gospodarcza, warto pamiętać o limitach, które obowiązują w takiej sytuacji. Pamiętaj jednak, że nie dotyczą one osób, które przechodzą na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego:
- dla kobiet 60 lat,
- dla mężczyzn 65 lat.
Wcześniej natomiast, jeżeli przychody z Twojej działalności gospodarczej wynoszą ponad 70% przeciętnej miesięcznej wypłaty, to dostaniesz zmniejszone świadczenie emerytalne. Drugim ograniczeniem jest to, że jeśli przychody te wynoszą ponad 130% tej kwoty, to nie dostaniesz w ogóle wypłaty emerytury.
Innymi elementami, o których warto pamiętać, planując założenie własnej firmy, są sposoby wystawiania dokumentów za różnorodne przeprowadzane transakcje. Faktury czy rachunki uproszczone, będą częścią Twojej działalności, jeśli będziesz przeprowadzać transakcje z innymi przedsiębiorcami.
Połączenie emerytury z działalnością gospodarczą — podstawowe zasady
Co ze składkami na emeryturze? Posiadając własną działalność gospodarczą na emeryturze, możesz skorzystać z różnych zwolnień czy ulg, dotyczących składek. Nie musisz bowiem w takiej sytuacji opłacać składek na ubezpieczenie społeczne – emerytalnej, wypadkowej i rentowej.
Jeśli jednak nadal chcesz odprowadzać składki – masz możliwość dobrowolnej decyzji o zgłoszeniu się do ubezpieczenia emerytalnego czy rentowego. Jeśli będziesz spełniać odpowiednie warunki, korzystać możesz z niższych składek społecznych lub być zwolnionym od jedynej obowiązkowej dla każdego przedsiębiorcy (również emeryta) składki zdrowotnej.
Formy i zasady opodatkowania działalności
Emerytura a działalność gospodarcza – co z podatkami w takiej sytuacji? Niezależnie od tego czy jesteś emerytem, czy zwykłym przedsiębiorcą, wybrać będziesz musiał jedną z trzech możliwych form opodatkowania działalności. Zdecydować możesz się na:
- ogólne zasady opodatkowania,
- podatek liniowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Wybór odpowiedniej formy rozliczenia powinien odpowiadać Twojej działalności i decyzjom związanym z opłacaniem składki zdrowotnej. Dodatkowo należy pamiętać, że przy ogólnym opodatkowaniu będziesz mógł korzystać ze wspólnego rozliczenia małżonków. Warto udać się do specjalistycznego doradcy, który pomoże Ci podjąć praktyczne i efektywne rozwiązanie, a do tego rozwieje wszelkie wątpliwości związane z podatkami i ewentualnymi ulgami, które będą Cię dotyczyć.
PIT-0 dla seniora – jakie warunki trzeba spełnić?
Kolejnym elementem związanym z działalnością gospodarczą na emeryturze jest zwolnienie z podatku dochodowego, czyli PIT-0 dla seniora, pod warunkiem że spełniasz odpowiednie wymagania. Jeśli jesteś aktywny zawodowo mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, korzystać możesz z różnorodnych dostępnych ulg. Nie zapłacisz więc m.in. podatku dochodowego jeśli:
- nie korzystasz z wcześniejszej emerytury,
- nie pobierasz z ZUS świadczenia emerytalnego,
- twój przychód roczny z prowadzonej działalności gospodarczej nie przekracza kwoty 85 528 zł.
Działalność gospodarcza na emeryturze może okazać się całkowicie nieopodatkowana dla Ciebie jeśli dodatkowo Twój dochód jest kwotą wolną od podatku – 30 000 zł. Warto więc być świadomym ulg i możliwości, które mogą Cię dotyczyć na emeryturze. Może postanowisz założyć działalność gospodarczą i rozwijać siebie oraz swój biznes także i na emeryturze. Sprawdzaj nowości i informacje podatkowe, ponieważ sytuacja może się zmieniać i pojawiać mogą się inne opłacalne ulgi.
Rozliczenia roczne działalności
Na emeryturze, tak jak każdy inny przedsiębiorca, będziesz musiał złożyć roczne zeznanie podatkowe z prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej, a także z pobieranych świadczeń emerytalnych. Po zakończeniu roku podatkowego będziesz musiał wybrać formularz odpowiedni do formy opodatkowania Twojej działalności gospodarczej. Analogicznie do trzech możliwości opodatkowania działalności:
- przy ogólnych zasadach skali podatkowej złożyć będziesz musiał jedno zeznanie roczne PIT-36. Wykażesz w nim wszelkie przychody, koszty działalności gospodarczej, a także przychody uzyskiwane ze świadczeń emerytalnych;
- jeśli rozliczasz się z podatku liniowego, musisz złożyć formularz PIT-36L dla Twojej działalności, a także PIT-37 dla dochodów ze świadczeń emerytalnych;
- trzecim typem rozliczenia jest ryczałt, dla którego złożyć będziesz musiał dla przychodów PIT-28, natomiast PIT-37 dla dochodów z emerytury.
O czym jeszcze warto pamiętać — własna działalność a emerytura
Zakładając własną działalność, niezależnie, w jakim wieku, należy pamiętać o wielu elementach i składowych takiej sytuacji. Różne, często skomplikowane czynniki sprawiają, że trudno jest odnaleźć się w świecie gospodarczym. Na szczęście powstaje wiele przydatnych działań i ułatwień dla przedsiębiorców, jak chociażby krajowy system e-faktur, dzięki którym prowadzenie własnej działalności staje się dużo prostsze.
Własna działalność a emerytura nie zawsze będzie prostą rzeczą, dlatego warto konsultować swoje obawy i wątpliwości ze specjalistami, aby mieć pewność, że nie popełnia się błędu.
Co jeszcze może dotyczyć seniora, który rozpoczyna swoją własną działalność? Ostatnimi aspektami, o których pamiętać warto, jest to, że wszelki biznes i praca to także wiele sytuacji stresujących i niespodziewanych, które mogą negatywnie wpłynąć na spokojne życie i Twoje zdrowie. Warto rozważyć, czy kolejna praca i przedsiębiorstwo jest warte różnego ryzyka biznesowego, a może warto skupić się na sobie i swoich zainteresowaniach, które wciąż możesz na emeryturze rozwijać.
Działalność gospodarcza na emeryturze
Decydując się na samozatrudnienie i rozwijanie swojego biznesu na emeryturze, pamiętaj o istotnych aspektach takiego działania – rodzaju podatków, ewentualnych limitach w zarobkach, ulgach podatkowych, jak i na różne składki ZUS. Nie zapomnij także o rozliczeniach rocznych, które dotyczą każdej działalności gospodarczej w kraju. W każdym przypadku warto skonsultować się ze specjalistami – księgowymi, doradcami czy prawnikami, którzy pomogą Ci wszystko skutecznie doprowadzić do skutku.
Prowadzenie firmy wpłynąć może także na Twoje samopoczucie. Chociaż rozwój i prowadzenie przedsiębiorstwa to niezwykle ciekawe zajęcie dla wielu osób, nie zapomnij także zadbać o siebie i swoje zdrowie, niezależnie od wieku.
Zespół Ekspertów ING Księgowość