Cesja samochodu w leasingu – prawo i podatki
2024-01-15
Leasing samochodu to jedna z najczęściej wybieranych form finansowania pojazdów – zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców. Na czym polega to rozwiązanie, czym jest cesja pojazdu w leasingu i jakie ma ona konsekwencje podatkowe?
Leasing samochodu – na czym polega?
Leasing to usługa finansowania umożliwiająca klientowi użytkowanie wybranego samochodu w ramach spłacanej co miesiąc raty leasingowej. Umowa leasingu zawierana w formie pisemnej trwa zazwyczaj 12-48 miesięcy i uprawnia do korzystania z pojazdu w dowolny sposób i według osobistych potrzeb leasingobiorcy. W momencie zakończenia okresu umowy klient może przedłużyć ją z tym samym autem, wymienić je na inny model i kontynuować leasing lub zwrócić samochód do firmy leasingowej. Niektórzy decydują się także na wykup pojazdu na własność.
Cesja pojazdu w leasingu – co to takiego?
Cesją w leasingu nazywamy przeniesienie praw z umowy leasingowej z jednego podmiotu na drugi, czyli z obecnego leasingobiorcy na innego. Klienta firmy leasingowej, który podpisał umowę, zastępuje wówczas inna osoba bądź przedsiębiorstwo, nazywane cesjonariuszem bądź nabywcą wierzytelności. Cesjonariusz kontynuuje umowę leasingu na warunkach z pierwotnej umowy – wysokość rat oraz terminy ich spłacania pozostają zatem bez zmian. Przedsiębiorcy rezygnują z umowy leasingowej z różnych powodów – m.in. problemów finansowych i redukcji kosztów, zmian w firmie czy braku potrzeby dalszego korzystania z leasingowanego pojazdu. Muszą oni w takiej sytuacji złożyć do leasingodawcy stosowny wniosek o cesję, zawierający dane nowego leasingobiorcy. Na ważność cesji ma wpływ sama umowa leasingu. Jeżeli jej postanowienia nie dopuszczają możliwości cesji, jest ona możliwa wyłącznie z woli firmy leasingującej. Dokonuje się jej wówczas na mocy porozumienia stron za zgodą leasingodawcy.
Cesja leasingu a kwestie podatkowe
Zgodnie z zapisami ustawy o PIT ustalone w umowie leasingu opłaty są przychodem leasingobiorcy, a także kosztem uzyskania tych przychodów. W przypadku leasingu pojazdu spalinowego lub hybrydowego o wartości niższej niż 150 tysięcy złotych przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów całość kwoty przeznaczonej na ratę leasingową. Ta sama zasada dotyczy pojazdów elektrycznych wartych mniej niż 225 tysięcy złotych. A co w przypadku samej cesji? Jeśli w jej wyniku postanowienia umowy leasingowej nie ulegają żadnym zmianom,
w rozumieniu PIT również nic się nie zmienia. Podczas rozliczania kosztów podatkowych z tytułu przejętej umowy nowy leasingobiorca powinien stosować limit zgodnie art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Określa się go w odniesieniu do wartości samochodu z leasingu. Po dokonaniu cesji nie ulega zmianie również podstawa opodatkowania ani należny podatek VAT, które są określone na fakturach dla pierwotnego leasingobiorcy. Cesjonariusz ma możliwość dokonywania odliczeń od podatku kosztów, które są związane z samochodem i opłatami leasingowymi.
Odstępne z tytułu cesji a prawo i podatki
Osoba przejmująca umowę leasingu wypłaca poprzedniemu leasingobiorcy pewną kwotę, nazywaną odstępnym z tytułu cesji. Dzięki temu dotychczasowy klient firmy leasingowej odzyskuje pewną ilość środków, które przeznaczył wcześniej na leasing i, przykładowo, paliwo do samochodu. Wysokość odstępnego to pewnego rodzaju wyrównanie do rynkowej wartości pojazdu w leasingu – zwłaszcza wówczas, gdy raty, które pozostały do zakończenia umowy, są niższe niż ona. Odstępne stanowi przychód dla przedsiębiorcy dokonującego cesji oraz koszt podatkowy dla przedsiębiorcy, który przejmuje umowę leasingu.
Zespół Ekspertów ING Księgowość