Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Bony świąteczne - kwestie podatkowe i prawne

2023-01-16

Coraz częściej pracodawcy decydują się na wsparcie pracowników w okresie świątecznym. Wsparcie to przyjmuje różne formy - mogą to być paczki świąteczne, premia czy bony. Zależnie od tego, jaka forma zostanie przyjęta, pracodawca ma nieco inne obowiązki podatkowe. W tym miejscu przyjrzymy się wręczaniu bonom podatkowych.

Bony podarunkowe

Do 2004 roku bony podarunkowe traktowane były jako pomoc rzeczowa i jako takie zwolnione z konieczności ich opodatkowania. Sytuacja się jednak zmieniła i zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie wręczane bony podarunkowe muszą zostać opodatkowane, zgodnie ze stawką podatkową, która obowiązuje danego podatnika.

Bony podarunkowe mogą być ogólne - do wykorzystania w każdym sklepie lub też konkretne - do wykorzystania w konkretnym sklepie.

Można je wymienić na towary i usługi, ale nie można wymienić ich na gotówkę.

W związku z tym, że niezależnie od sytuacji są one obciążone podatkiem, czy zatem zawsze są one obciążone również składkami do ZUS?

Otóż, okazuje się że nie zawsze. Kiedy można skorzystać ze zwolnienia?

Kiedy bony wymagają oskładkowania?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, bony finansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych są zwolnione z oskładkowania, natomiast te finasowane ze środków obrotowych firmy są obciążone składkami.

Ciekawostką jest natomiast fakt, że przy bonach finansowanych z ZFŚS nie ma znaczenia ich wartość - zwolnione są bony w każdej wysokości jeżeli spełniają dwa warunki:

  • Stanowią pomoc socjalną;
  • Są przyznane zgodnie z regulaminem ZFŚS.

Z oskładkowania zwolnione są również bony finansowane funduszu utworzonego na cele socjalno - bytowe w zakładzie, w którym nie funkcjonuje ZFŚS.

Bony a paczki

Warto wiedzieć, że powyżej opisane zasady dotyczą wyłącznie bonów świątecznych, ponieważ paczki traktowane są przez przepisy zupełnie inaczej.

W przypadku paczek znaczenie również ma źródło ich finansowania: ZFŚS czy środki obrotowe firmy, ale dodatkowo występują określone limity zwolnienia oraz kwestia partycypowania pracowników w kosztach przygotowania paczek. Temat limitów i partycypacji nie dotyczy natomiast bonów.


Zespół Ekspertów ING Księgowość