Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Zmiana formy opodatkowania - kiedy jest możliwa?

2023-02-08

W toku prowadzonej działalności może się okazać, że wybrana forma opodatkowania nie jest korzystna. Co zrobić w takiej sytuacji? Jedynym wyjściem jest zmiana formy opodatkowania. Kiedy jest możliwa i co należy zrobić, by faktycznie doszło do takiej zmiany?

Zmiana formy opodatkowania - podstawowe informacje

Co do zasady zmiana formy opodatkowania możliwa jest wyłącznie wraz z końcem roku podatkowego i przed rozpoczęciem kolejnego. Oznacza to, że podatnik musi zamknąć rok podatkowy, rozliczyć uzyskane dochody bądź stratę i przeprowadzić spis z natury.

Następnie powinien złożyć odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce prowadzonej działalności i poinformować urząd, z jakiej formy opodatkowania rezygnuje i jaką formę opodatkowania chce przyjąć na kolejny rok podatkowy.

Wyjątkiem był w tym zakresie rok 2022, gdzie ustawodawca pozwolił na zmianę formy opodatkowania z końcem 30 czerwca, a nową mógł wdrożyć z dniem 1 lipca.

Było to możliwe z uwagi na wdrożenie nowych przepisów podatkowych (Polski ład 2.0), które zmieniały sytuację przedsiębiorców, co mogło się wiązać z tym, że dotychczasowa forma przestawała być dla nich korzystna.

Z uwagi na to, że na rok 2023 nie są planowane tego rodzaju nowelizacje, przywrócone zostają obowiązujące przepisy i zmiana formy opodatkowania znów możliwa jest wyłącznie z końcem roku podatkowego i przed rozpoczęciem kolejnego.

Co trzeba zrobić, by zmienić formę opodatkowania?

Zmiana formy opodatkowania wymaga zamknięcia dotychczasowego okresu i rozliczenia dochodów i strat zgodnie z obowiązującą dotychczas formą opodatkowania. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca rozliczał się dotychczas na zasadach ogólnych, to tak też musi zamknąć rok, nim przejdzie na rozliczenie np. na podstawie ryczałtu.

Dodatkowo, poza rozliczeniem musi przeprowadzić spis z natury. Muszą się znaleźć na nim wszystkie towary zakupione lub wyprodukowane, pół produkty, odpady oraz braki - wszystko co firma ma lub czego jej brakuje na dzień zamknięcia roku.

W czasie prowadzenia spisu z natury nie wolno dokonywać transakcji, a sam spis powinien być trwały, zamknięty i przeprowadzony z najwyższą starannością.

Zestawienie wykonane w ramach przeprowadzonego spisu z natury należy złożyć w urzędzie skarbowym wraz z wnioskiem o zmianę formy opodatkowania. Tak przygotowana dokumentacja jest analizowana przez pracowników urzędu. Po uzyskaniu odpowiedzi z urzędu przedsiębiorca może korzystać z nowej, wybranej przez siebie formy rozliczeń.


Zespół Ekspertów ING Księgowość