Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Wycofanie samochodu osobowego z działalności firmowej – jak rozliczyć PIT i VAT?

2023-11-27

Z samochodu osobowego do celów firmowych korzysta wielu przedsiębiorców – wiąże się to bowiem z wieloma korzyściami. Pojazd może jednak zostać w dowolnym momencie wycofany z firmowej działalności. W jaki sposób rozliczyć podatki VAT i PIT, decydując się na przeznaczenie pojazdu wyłącznie na cele prywatne? Sprawdźmy!

 

Wycofanie samochodu osobowego z działalności firmowej – na czym polega?

Samochód to podstawowy środek transportu wykorzystywany w przedsiębiorstwach. Nie tylko ułatwia on dojazdy na spotkania biznesowe i służy do celów reprezentacyjnych, ale również stanowi środek trwały. Auto będące częścią majątku przedsiębiorstwa umożliwia też rozliczanie wydatków związanych z jego eksploatacją oraz tzw. amortyzacji. Kupno pojazdu na firmę niesie za sobą wiele korzyści – przedsiębiorca, który wykorzystuje samochód osobowy do celów firmowych, może jednak w każdej chwili wycofać go z działalności i przeznaczyć wyłącznie do celów osobistych. Decydując się na taki krok, należy przede wszystkim sporządzić protokół przekazania środka trwałego na potrzeby własne.

 

Wycofanie samochodu osobowego na cele prywatne a podatek PIT

Wycofanie samochodu osobowego z firmy nie powoduje żadnych skutków związanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nieumorzona część wartości początkowej pojazdu nie może być jednak wówczas zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Jeśli natomiast dojdzie do sprzedaży auta przed upływem sześciu lat od daty jego wycofania, sprzedaż staje się przychodem z działalności – przedsiębiorca musi go więc wykazać i opodatkować.

Co więcej, w przypadku gdy w dniu wycofania auto nie jest w pełni zamortyzowane, nieumorzona część może być uznana za koszt w chwili sprzedaży środka trwałego. Decydując się na korzystanie z samochodu wyłącznie w celach prywatnych, przedsiębiorca musi ponadto usunąć go z ewidencji środków trwałych. Potwierdza się to dokumentem LT – protokołem likwidacji środka trwałego. Ostatni odpis amortyzacyjny można ująć w kosztach podatkowych w miesiącu, w którym nastąpiło wycofanie pojazdu z działalności firmowej.

 

Wycofanie pojazdu z firmowej działalności a podatek VAT

Wycofanie samochodu osobowego z działalności na cele prywatne wiąże się z pewnymi konsekwencjami w związku z podatkiem od towarów i usług. W przypadku pojazdu, przy zakupie którego istniało prawo do pełnego bądź częściowego odliczenia podatku VAT, podatnik ma obowiązek jego naliczenia. Informacja ta widnieje w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. W takiej sytuacji niezbędne jest sporządzenie dokumentu wewnętrznego, stanowiącego podstawę zapisów w rejestrze sprzedaży VAT. W korekcie podatku VAT – a konkretnie w części ewidencyjnej nowego pliku JPK_V7 – musi też znaleźć się oznaczenie WEW. W sytuacji, w której przedsiębiorca nie posiadał prawa do częściowego lub pełnego odliczenia VAT od nabycia samochodu, nie ma natomiast konieczności opodatkowania wycofania pojazdu podatkiem od towarów i usług. Nie dochodzi wówczas także do korekty VAT. Przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia podatku m.in. w przypadku, gdy podczas zakupu nie należał do czynnych podatników VAT lub gdy kupno zostało udokumentowane:

  • fakturą VAT marża;
  • rachunkiem;
  • umową kupna-sprzedaży.

Jeśli natomiast przy zakupie podatnik otrzymał fakturę VAT i miał prawo do pełnego lub częściowego odliczenia podatku VAT, ma on obowiązek opodatkowania czynności wycofania środka trwałego z działalności firmowej.


Zespół Ekspertów ING Księgowość