Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy w KPiR
2023-05-08
Jednym ze sposobów odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy jest skorzystanie z rozwiązania, jakim jest uproszczona zaliczka na podatek dochodowy. Kto może skorzystać z tej opcji? Dla kogo jest dostępna? Co trzeba zrobić, by móc wykorzystać tę formę rozliczeń?
Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy - dotychczasowe regulacje prawne
Do końca roku 2018 skorzystanie z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy było możliwe tylko wtedy, gdy zainteresowany tym rozwiązaniem podatnik złożył w urzędzie skarbowym stosowny wniosek. Termin jego złożenia upływał 20. lutego roku, za który podatnik chciał odprowadzać uproszczone zaliczki.
W roku 2019 zmienią tę procedurę. Właściwie to można powiedzieć, że została ona uproszczona. Podatnik, który jest zainteresowany odprowadzaniem uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy, nie musi już zgłaszać tego faktu naczelnikowi urzędu skarbowego. Po prostu przez cały rok odprowadza uproszczone zaliczki, a na koniec roku, w swoim zeznaniu rocznym zawiera informację o tym, że rozliczał się za pomocą zaliczek uproszczonych.
Taka procedura obowiązuje do dziś, jeżeli więc podatnik chce rozliczać się w ten sposób, to po prostu wdraża ten system, a na koniec, w zeznaniu rocznym dodaje stosowaną informację do swojego rozliczenia.
Kto może skorzystać z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy?
Zgodnie z regulacjami, które znajdą się w art. 44 ustęp 6b ustawy o PIT z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy korzystać mogą wyłącznie ci podatnicy, którzy uzyskują dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, zdefiniowanej przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Są tu jednak wyjątki. Podatnicy, którzy zdecydowali się na rozliczanie swoich dochodów na zasadzie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych nie mogą skorzystać z opcji uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy.
Jeżeli natomiast chodzi o podatników, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych (skala podatkowa) lub podatkiem liniowym, mogą skorzystać z tej formy odprowadzania zaliczek na podatek.
Ustawodawca dookreślił też, że zaliczki na podatek dochodowy odprowadzane w formie uproszczonej mogą być regulowane wyłącznie w cyklach miesięcznych. Wyłączone zostało rozliczenie kwartalne, jako niedopuszczalne w tym rozwiązaniu.
Ważna uwaga! Z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy nie mogą korzystać również ci przedsiębiorcy, którzy swoją działalność gospodarczą rozpoczęli w bieżącym lub ubiegłym roku podatkowym. Rozwiązanie jest więc dostępne wyłącznie dla tych, którzy prowadzą swoją działalność od ponad roku.
W jaki sposób wyliczyć uproszczoną zaliczkę na podatek dochodowy?
Jeżeli chodzi o rozliczenie na zasadach ogólnych lub za pośrednictwem podatku liniowego, to uproszczoną zaliczkę na podatek dochodowy rozlicza się od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu złożonym w roku podatkowym, który poprzedza rok rozliczeniowy (rok bieżący). Druga opcja to rozliczenie na podstawie dochodu uzyskanego w roku poprzedzającym bieżący rok podatkowy o dwa lata.
Taka możliwość stosowana jest, gdy w roku ubiegłym podatnik nie wykazał dochodu lub dochód ten nie przekroczył kwoty będącej ilorazem kwoty zmniejszającej podatek oraz najniższej stawki podatku, które określone są w pierwszym przedziale skali podatkowej.
Jeżeli dochód z roku podatkowego poprzedzającego bieżący rok podatkowy o dwa lata również nie spełnia powyższych kryteriów (nie wykazał dochodu lub uzyskany dochód nie spełnił powyższych warunków), korzystanie z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy nie jest możliwe.
Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy za 2023 rozlicza się na podstawie zeznania z 2022 (czyli za rok 2021). Jeżeli ono nie spełnia warunków, to rozlicza się na podstawie zeznania z 2021 roku czyli za rok 2020. Jeżeli tu również nie są spełnione kryteria, to nie ma możliwość skorzystania z tej formy.
Jeżeli warunki są spełnione, wówczas podatnik wylicza podatek według wzoru:
Dochód x stawka podatkowa - kwota zmniejszająca podatek = Y
Y/12 miesięcy = uproszczona zaliczka na podatek.
Podstawmy kwoty pod ten wzór:
Dochód: 50.000 zł
Stawka podatkowa: 12%
Kwota zmniejszająca podatek 3600 zł
50.000 zł x 12% - 3600 = 2400 zł
2 400 /12 = 200 zł <— Jest to wartość uproszczonej zaliczki na podatek
Powyższe obliczenia dotyczą podatnika, który rozlicza się według skali podatkowej. W przypadku rozliczenia liniowego zasada jest taka sama, z tym, że stawka podatkowa wynosi wówczas 19%, zamiast 12%.
Uproszczona zaliczka musi być opłacona do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym (za styczeń do 20. lutego i tak dalej). Natomiast zaliczkę za grudzień odprowadza się do 20. stycznia roku następnego.
Zespół Ekspertów ING Księgowość