Rodzaje kosztów w działalności gospodarczej
2023-07-05
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością ponoszenia różnorodnych kosztów. Część z nich to koszty stałe, inne to koszty zmienne. Zobacz, jakie jeszcze rodzaje kosztów się wyróżnia i jakie wydatki można zaklasyfikować to poszczególnych kategorii.
Koszty uzyskania przychodu
W pierwszej kolejności należałoby ustalić, czym są koszty uzyskania przychodów. To ważne z punktu widzenia dalszych analiz.
I tak, do kosztów uzyskania przychodu zalicza się te wydatki, których poniesienie było niezbędne dla uzyskania dochodu lub zabezpieczenia jego źródła.
Nie zawsze ów koszt musi być bezpośrednio związany z uzyskaniem przychodu czy zachowaniem źródła, może to być związek pośredni. Ważne jednak, by przedsiębiorca był w stanie ten związek jednoznacznie wykazać.
Jeżeli koszty uzyskania przychodu są prawidłowo udokumentowane i zaksięgowane (faktura lub rachunek na dane firmowe), wówczas stanowią koszt podatkowy. Odlicza się je od uzyskanego przychodu, a otrzymana w ten sposób wartość stanowi dochód podatnika, który podlega opodatkowaniu.
Prawidłowa identyfikacja kosztów prowadzonej działalności jest więc istotna z punktu widzenia opłacanych podatków. Może wpłynąć na ich podwyższenie lub obniżenie.
Warto też wiedzieć, że ponoszone koszty powinny być odpowiednio sklasyfikowane. Jedna z tych klasyfikacji dzieli je na koszty stałe i zmienne.
Klasyfikacja kosztów uzyskania przychodu
Poza podziałem na koszty stałe i zmienne, wyróżnia się też podział na koszty bezpośrednie i pośrednie.
Dla przykładu, do kosztów bezpośrednich można wliczyć zakup towarów handlowych czy materiałów. Są to więc koszty, które bezdyskusyjnie i bezpośrednio wiążą się z uzyskiwaniem przychodu (nie da się wygenerować zysków ze sprzedaży bez posiadania towaru do sprzedaży).
Koszty pośrednie natomiast nie wiążą się bezpośrednio ze źródłem dochodu. To koszty niezbędne do utrzymania i prowadzenia firmy, jak np. wynajem biura czy obsługa księgowa.
Podmioty, które są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych muszą dodatkowo klasyfikować ponoszone przez siebie koszty na stałe i zmienne.
Koszty zmienne
Według tej klasyfikacji do kosztów zmiennych zalicza się te, które ponoszone są najczęściej w związku z produkcją. Gdy wolumen produkcji się zmienia, to zmieniają się również związane z nią koszty.
Do zmiennych kosztów zaliczyć również można:
- Roboczogodziny;
- Towary;
- Materiały;
- Energię;
- Nakład na surowce.
Należy tu dodać, że koszty zmienne mają charakter krótkotrwały, ponieważ wiążą się z decyzjami, które dotyczą krótkiego horyzontu czasowego.
Istotne jest również to, że koszty zmienne zostały też podzielone na mniejsze podkategorie. Wśród nich wyróżnia się:
- Koszty proporcjonalne - wzrost jednego czynnika (np. produkcji) pociąga za sobą wzrost kosztów, ale koszt jednostkowy pozostaje stały (np. koszt materiałów, po prostu zużywa się ich więcej);
- Koszty progresywne - wzrost jednego czynnika pociąga wzrost jednostkowego kosztu, np. wynagrodzenie za nadgodziny;
- Degresywne - wraz ze wzrostem jednego czynnika (np. wolumenu produkcji) koszt jednostkowy maleje (np. zakup materiałów w większej ilości może przyczynić się do uzyskania upustu, a więc koszt jednostkowy materiałów będzie niższy);
- Regresywne - gdy wzrost jednego czynnika powoduje, że koszty maleją w szybkim tempie (koszty oświetlenia hali są takie same, gdy pracuje w niej dziesięciu pracowników i gdy pracuje w niej stu, a zyski mogą być znacznie większe, więc ów koszt się rozkłada, a przez to maleje).
Koszty stałe
Koszty stałe są niezależne od wielkości produkcji i nie wiążą się z krótkoterminowymi decyzjami. Oznacza to, że zmiana w obrębie wolumenu produkcji nie wpływa na zmianę kosztów stałych. Co więcej, są one stałe w szerokim horyzoncie czasowym, co jednak nie oznacza, że w ogóle nie mogą ulec zmianie. Ich wartość uzależniona jest bowiem od czynników makroekonomicznych.
Do kosztów stałych można zaliczyć:
- Wynagrodzenie administracji;
- Odpisy amortyzacyjne;
- Ubezpieczenie;
- Czynsz.
Z uwagi na to, że koszty stałe mogą w długim okresie zmienić swoją wartość, taka analiza z szerszym horyzontem czasowym może potraktować je jako koszty zmienne.
W tej grupie wyróżnić należy też:
- Koszty bezwzględnie stałe - ich wartość nie zmienia się w długiej perspektywie czasowej - np. amortyzacja;
- Koszty skokowo stałe - są stałe w obrębie pewnych wartości, a po przekroczeniu wartości granicznych skokowo wzrastają, np. wynajem lokalu dla pracowników - wraz ze wzrostem liczby zatrudnionych konieczny jest większy lokal.
Prawidłowa analiza i klasyfikacja kosztów pozwala nie tylko na ich poprawne rozliczenie, ale również oszacowanie w perspektywie w perspektywie czasu i korzystne zaplanowanie budżetu.
Zespół Ekspertów ING Księgowość