Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

PIT po terminie w 2024 – czy wiąże się z konsekwencjami? Co robić?

2024-03-18

Nie złożyłeś zeznania podatkowego na czas? Z naszego artykułu dowiesz się, co grozi za nierozliczenie PIT-u oraz jak uchronić się przed karą ze strony Urzędu Skarbowego.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • jakie są konsekwencje niewypełnienia deklaracji PIT w terminie,
  • jaka jest wysokość kary pieniężnej za niezłożenie PIT-u w terminie,
  • jak uniknąć kary za niezłożenie PIT-u.

PIT po terminie – jakie są konsekwencje?

Do 2 maja 2023 roku podatnicy mieli czas na to, by zweryfikować i zmodyfikować, a następnie zatwierdzić swoje rozliczenie w usłudze Twój e-PIT. Oczywiście mogli wysłać uzupełnioną deklarację do Urzędu Skarbowego za pośrednictwem poczty polskiej – najlepiej listem poleconym z opcją potwierdzenia odbioru.

W tym roku termin złożenia deklaracji trwa od 15 lutego 2024 roku do 30 kwietnia 2024 roku. Do końca kwietnia podatnicy będą mogli wypełnić formularze, a najpopularniejsze z nich to oczywiście PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39.

W ubiegłym roku bądź jeszcze kilka lat wstecz zapomniałeś złożyć PIT na czas, bądź wcale nie wypełniłeś deklaracji? Możliwe, że zastanawiasz się, jaka kara za nierozliczenie PIT-u Cię czeka. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to nurtujące pytanie zadawane przez wielu podatników.

Bardzo często zdarzają się sytuacje, że podatnik nie złoży deklaracji rocznej w terminie ustawowym, ale podatek jest opłacony w formie zaliczek. Bywa również tak, że podatnik złoży deklarację w ustawowym terminie, ale zapomni zapłacić brakującego podatku. Ostatnią opcją jest, że podatnik wcale nie złoży deklaracji podatkowej i nie uiści podatku w danym roku. Ta ostatnia sytuacja jest karalna.

Jakie są przyczyny tego, że podatnik złożył PIT po terminie? Najczęściej jest to motywowane zapominalstwem oraz przyczynami osobistymi. Bardzo wiele osób nie składa deklaracji PIT w terminie przez wypadki losowe, których doświadczają.

Należy pamiętać, że rozliczenie PIT po terminie jest ważne i Urząd Skarbowy ma obowiązek przyjąć taką deklarację, lecz za spóźnienie grożą karno-skarbowe konsekwencje. Najczęściej jest to kara grzywny za wykroczenie. W szczególnych przypadkach sprawa trafia do sądu zakwalifikowana jako przestępstwo skarbowe.

Kara za nie rozliczenie PIT-u – co musisz wiedzieć?

Wspomnieliśmy, że złożenie zeznania PIT po terminie może mieć różne konsekwencje. Wszystko zależy od indywidualnych okoliczności i przypadku. Bardzo często o złożeniu deklaracji zapominają osoby młode, dopiero rozpoczynające pracę oraz świeżo upieczeni właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Z tego powodu dobrze jest wybrać profesjonalne biuro rachunkowe, które przypomni, kiedy należy złożyć PIT bądź wyślę w naszym imieniu deklaracje do urzędu.

Osoby, które do 2 maja 2023 roku nadal nie złożyły swojego zeznania podatkowego, powinny jak najszybciej sprawdzić, czy Urząd Skarbowy sam je rozliczył. Najlepiej zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i tam spróbować znaleźć swoje rozliczenie. Jeśli go nie ma, to niezwłocznie należy dopełnić obowiązku, składając deklarację za rok 2022 roku.

Bardzo często jest tak, że gdy podatnik nie zaloguje się na konto Twój e-PIT ani nie wyśle elektronicznego bądź papierowego zeznania podatkowego, to Urząd Skarbowy automatycznie rozliczy deklarację. Należy pamiętać, że nie każdy PIT rozliczy skarbówka. Na automatyczne rozliczenie nie mogą liczyć przedsiębiorcy, osoby, które uzyskały przychody z giełdy, akcji czy za sprzedaż nieruchomości lub najmu.

A więc przejdźmy do tematu, jaka kara za nierozliczenie PIT-u może czekać na zapominalskich podatników? Najczęściej jest to kara pieniężna, a jej wysokość uzależniona jest od stopnia zaległości podatkowej. Za każdy dzień zwłoki w przypadku nieterminowego uiszczenia podatku, fiskus może naliczać odsetki. Ich wysokość jest uzależniona od stopy procentowej określonej przez Ministerstwo Finansów. W przypadku przedsiębiorców, nieterminowe złożenie zeznania podatkowego może być powodem do przeprowadzenia kontroli podatkowej w zakładzie pracy. W takim przypadku organ podatkowy dokładnie sprawdzi dokumentację podatkową, np. rachunek zysków i strat.

Ograniczenie prawa do odliczeń to kolejna kara za nierozliczenie PIT-u. W przypadku ujawnienia przez organy podatkowe dużych nieprawidłowości podatnikowi grożą nie tylko sankcje pieniężne, a nawet kara pozbawienia wolności.

Jak uniknąć kar za niezłożenie PITu?

Można ustrzec się odpowiedzialności, jaką jest kara za niezłożenie PIT-u. Aby tak się stało, zastosować środki służące zaniechaniu ukarania sprawcy czynu. Co dokładnie należy zrobić?

Najlepiej zawiadomić Urząd Skarbowy (na piśmie lub ustnie do protokołu) o tym, że nie złożyliśmy deklaracji w terminie. W trakcie składania wyjaśnień należy ujawnić istotne okoliczności tego czynu oraz oświadczyć, że w wyznaczonym przez fiskus terminie opłacimy podatek wraz z odsetkami. Można też złożyć zeznanie po terminie (skarbówka musi go przyjąć) i liczyć się z konsekwencjami wszczęcia postępowania podatkowego, a ostatecznie z poniesieniem kary grzywny.

Wysokość kar pieniężnych uzależniona jest od wysokości obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę. Niezłożenie w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej skutkuje karą grzywny do 120 stawek dziennych (Artykuł 80 §1 k.k.s.). Z kolei zgodnie z art. 80 §3 k.k.s. w przypadku złożenia nieprawdziwej informacji podatkowej grozi kara grzywny do 240 stawek dziennych.

Spóźnialscy podatnicy tracą również prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem, co w niektórych przypadkach jest bardzo korzystne. Nie mają także możliwości przekazania 1,5 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Co zrobić, jeśli nie złożono PIT-u w terminie?

Jak można zapobiec karze od fiskusa? Można złożyć tak zwany czynny żal. Jest to dobrowolne zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa skarbowego podczas wizyty w urzędzie, elektronicznie bądź listownie. Podczas składania wyjaśnień należy poinformować o okolicznościach popełnienia czynu i uiścić w całości zaległe zobowiązania.

Uwaga! Czynny żal składa osoba lub podmiot, który nie dopełnił obowiązku złożenia PIT-u w terminie. Jeśli wina leży po stronie zarządu bądź biura księgowego, zawiadomienie składane do urzędu muszą podpisać wszyscy odpowiedzialni za powstanie uchybienia.


Zespół Ekspertów ING Księgowość