PIT 36L. Kto musi go złożyć i do kiedy?
2025-04-07
Rozliczenie dochodów z poprzedniego roku to obowiązek każdego podatnika. Jednym z zeznań składanych przez szerokie grono przedsiębiorców jest PIT-36L. Co to za formularz, jakie przychody należy w nim wykazać i jak poprawnie go wypełnić? Sprawdź!
PIT 36L – dla kogo jest przeznaczony ten formularz?
Zeznanie roczne PIT-36L składają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które w poprzednim roku wybrały opodatkowanie swoich dochodów podatkiem liniowym. Stawka tego podatku wynosi 19% niezależnie, czy prowadzona jest Książka Przychodów i Rozchodów, czy księgi rachunkowe. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców, którzy w minionym roku prowadzili rozliczenia według podatku liniowego.
Przedsiębiorcy wybierający podatek liniowy rozliczają dochody jako:
- właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych;
- wspólnicy spółek jawnych i spółek partnerskich oraz partycypujący w ramach spółki cywilnej;
- osoby rozliczające działy specjalne produkcji rolnej.
Deklaracja PIT-36L – druk – służy wyłącznie do wykazania przychodów opodatkowanych liniowo. Jeśli oprócz nich osiągnąłeś też inne przychody, np. rozliczane ryczałtem lub według skali podatkowej, złóż dla nich osobne zeznania.
Aby zmienić formę opodatkowania na podatek liniowy na przełomie roku, musisz złożyć wniosek o zmianę formy opodatkowania w formie oświadczenia do naczelnika urzedu skarbowego lub poprzez aktualizację wpisu do CEIDG do 20 lutego danego roku. Jeśli dopiero rozpoczynasz działalność to podczas składania wniosku do CEIDG oznacz wybór formy opodatkowania na podatek liniowy.
PIT 36L czy PIT 36 – który formularz wybrać?
Zarówno PIT-36L, jak i PIT-36, służą do wykazania dochodów z działalności gospodarczej. Zasadniczą różnicą jest forma opodatkowania. W PIT-36L rozliczasz dochody opodatkowane podatkiem liniowym 19%. Natomiast w PIT-36 – opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej.
W przypadku założenia zakładania działalności gospodarczej i wykonywania tych samych czynności na rzec byłego pracodawcy to nie można w danym roku skorzystać z podatku liniowego. W takim wypadku należy w danym roku prowadzić rozliczenia według skali podatkowej.
Jak poprawnie wypełnić PIT 36L i uniknąć błędów?
Prawidłowe wypełnienie zeznania rocznego PIT-36L to warunek rzetelnego rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Błędy i braki mogą skutkować wezwaniem do ich poprawy lub uzupełnienia. Jeśli kwoty w deklaracji nie zgadzają się ze stanem rzeczywistym i rodzą zaległości podatkowe, urząd będzie domagać się odsetek za zwłokę. Dlatego to ważne, by skrupulatnie wypełnić wymagany formularz i rzetelnie obliczyć podatek.
Wielu przedsiębiorców korzysta w tym celu z praktycznych narzędzi online. Takie programy automatycznie liczą i prawidłowo zaokrąglają kwoty. Wskazują miejsca, które powinny zostać uzupełnione i przypominają o konieczności przygotowania załącznika. Dzięki stałej aktualizacji są na bieżąco z wytycznymi ustawodawcy, dlatego ułatwiają przedsiębiorcy rozliczenie zgodne z przepisami.
W zeznaniu rocznym PIT-36L nie możesz połączyć innych źródeł przychodu. Jeśli więc w tym samym roku uzyskałeś dochód z działalności opodatkowanej liniowo i np. dochód z umowy o pracę, złóż dwa osobne formularze. W tym wypadku będzie to PIT-36L oraz PIT-37.
Pamiętaj też, że nie wszystkie preferencje dostępne dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych są dla Ciebie dostępne w deklaracji PIT-36L. Poniżej znajdziesz m.in. wykaz ulg i odliczeń, z jakich możesz skorzystać przy podatku liniowym.
Ulgi i odliczenia w PIT-36L
Jako osoba opłacająca podatek liniowy nie możesz skorzystać z większości ulg od dochodu i podatku. Oczywiście nie pozbawia Cię to prawa do wszystkich odliczeń.
W zeznaniu rocznym PIT-36L odliczysz:
- składki ZUS;
- składki na IKZE;
- ulgę na działalność badawczo-rozwojową;
- ulgę termomodernizacyjną;
- składki na ubezpieczenie zdrowotne;
- darowizny na cele nauki zawodowej;
- straty podatkowe
- ulgę IP BOX dla programistów.
W deklaracji uwzględnia się przychody oraz koszty uzyskania przychodu – poniesione w celu jego uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu. Masz też prawo do przekazania 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznej (OPP).
Obowiązuje też limit roczny odliczenia składek zdrowotnych. Każdego roku jest on modyfikowany. W PIT-36L za 2025 r. wynosi 12.900 zł.
Załączniki do PIT-36L – druki PIT/B i PIT/ZG
Wraz z deklaracją PIT-36L złóż następujące załączniki:
- PIT/B służy do wykazania dochodów i strat z pozarolniczej działalności gospodarczej;
- PIT/ZG złóż w przypadku uzyskania przychodów poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Służy on do wykazania dochodu oraz kwot pobranych zaliczek na podatek dochodowy.
Jeśli osiągnąłeś dochody w różnych krajach, dla każdego z nich złóż osobny załącznik PIT/ZG.
Jakie są terminy składania deklaracji PIT 36L?
Terminowe opłacanie zaliczek na podatek dochodowy pozwala uniknąć konsekwencji w postaci odsetek za zwłokę. Deklarację PIT-36L należy złożyć, a wyliczony podatek wynikający z danej deklaracji zapłacić do końca kwietnia roku następującego po danym roku kalendarzowym. Jeśli 30 kwietnia przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin złożenia dokumentów przesuwa się na najbliższy dzień roboczy.
Ważne! PIT-36L za 2024 r. złóż do środy 30 kwietnia 2025 roku.
Dokument wraz z załącznikami przekaż do Urzędu Skarbowego właściwego według zamieszkania. Jeśli w poprzednim roku występowały zmiany w tym zakresie, pod aktualny adres zamieszkania na dzień złożenia deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego. Dokumenty przekaż osobiście, pocztą lub online za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Termin złożenia deklaracji PIT-36L jest jednocześnie terminem zapłaty podatku wynikającego z zeznania.
Plusy i minusy rozliczania podatku liniowego
Wybór podatku liniowego niesie ze sobą wiele korzyści. Podstawowa to brak drugiego progu podatkowego. Dzięki temu przedsiębiorcy uzyskujący stosunkowo wysokie dochody unikają wejścia na wyższą stawkę podatkową (w skali podatkowej wynosi ona 32%). Stawka 19% jest stała niezależnie od zysków firmy.
Rozliczanie podatku liniowego według stawki 19% ma jednak pewne minusy. Wiele z nich przedsiębiorca odczuwa dopiero w momencie składania deklaracji podatkowej.
Deklaracji podatkowej PIT-36L nie można złożyć wspólnie z małżonkiem, nawet jeśli osiąga on dochody opodatkowane w ten sam sposób. Nie ma też możliwości skorzystania z preferencji dla osób samotnie wychowujących dziecko. Między innymi nie odliczysz ulgi na dziecko, ulgi internetowej, ulgi rehabilitacyjnej – są one zarezerwowane dla osób rozliczających się według skali podatkowej.
W podatku liniowym nie ma drugiego progu, ale nie ma też kwoty wolnej od podatku. Oznacza to, że już od pierwszych przychodów naliczany jest podatek. Ta forma rozliczenia nie będzie więc optymalna dla małych firm, osiągających niskie dochody. Oczywiście wszystkie te kwestie trzeba przeanalizować przed wyborem formy opodatkowania. Jeśli w poprzednim roku opłacałeś podatek liniowy, Twoim obowiązkiem jest wypełnienie i złożenie deklaracji PIT-36L.
Podsumowując, wybór podatku liniowego okaże się korzystny dla wielu firmy. Aby rozliczyć opodatkowane w ten sposób dochody, złóż zeznanie roczne PIT-36L. Pamiętaj przy tym, by wykazać w nim tylko dochody opodatkowane liniowo. Zwróć też uwagę na dostępne ulgi i odliczenia. W razie potrzeby skorzystaj ze wsparcia doświadczonego księgowego w usłudze ING Księgowość.
Zespół Ekspertów ING Księgowość