PIT-28. Co to za rozliczenie?
2025-04-14
Rozliczenie PIT-28 jest przeznaczone dla podatników korzystających z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Co warto wiedzieć o PIT-28 - jak go wypełnić, do kiedy złożyć i czym różni się od PIT-28S?
PIT-28 – kto może skorzystać z tego rozliczenia?
Zeznanie podatkowe PIT-28 to formularz, który wypełniają podatnicy rozliczający się z fiskusem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, osiągający dochody (przychody) z:
- pozarolniczej działalności gospodarczej (np. jednoosobowa działalność gospodarcza, członkostwo w spółce cywilnej lub spółce jawnej),
- umowy najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy albo innych kontraktów o podobnym charakterze, które nie są zawierane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (np. wynajmujesz prywatne mieszkanie w celu osiągania dochodu pasywnego),
- ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu (np. prowadzisz własne gospodarstwo rolne lub sad i przetwarzasz zbiory, a następnie je sprzedajesz),
- rolniczego handlu detalicznego.
Jeśli zakładasz działalność gospodarczą i chcesz wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub już prowadzisz własny biznes, ale chciałbyś zmienić formę opodatkowania na ryczałt, pamiętaj, że zawsze możesz to zrobić. Wystarczy złożyć oświadczenie naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego w terminie do:
- 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskasz pierwszy w danym roku przychód z działalności gospodarczej,
- końca roku, jeżeli pierwszy przychód uzyskasz w grudniu danego roku.
W praktyce ze zmianą formy opodatkowania najlepiej zaczekać do nowego roku, niż decydować się na to na ostatnią chwilę w grudniu. Zanim zdecydujesz się jednak na ryczałt, upewnij się, że taka forma będzie dla Ciebie opłacalna. Wiele branż może liczyć na atrakcyjne opodatkowanie ryczałtowe (np. roboty budowlane 5,5%, wybrane usługi IT 8,5%), ale nie wszystkie.
Dowiedz się więcej o zmianie formy opodatkowania.
PIT-28 vs. PIT-28S – na czym polega różnica?
Od PIT-28 należy odróżnić PIT-28S. Ten drugi typ rozliczenia należy złożyć w związku ze śmiercią przedsiębiorcy, który korzystał z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. PIT-28S składa:
- zarządca sukcesyjny przedsiębiorstwa,
- osoba wykonująca za przedsiębiorcę czynności zachowawcze do momentu ustanowienia zarządcy sukcesyjnego.
PIT-28 ryczałt – jakie działalności mogą z niego korzystać?
Prawo do rozliczania się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przysługuje przez cały rok podatkowy, chyba że w odpowiednim terminie podatnik zadecyduje o zmianie formy opodatkowania. Jeśli w danym roku podatkowym przychód podatnika przekroczy równowartość kwoty 2 milionów euro wyrażonej w złotówkach (w przeliczeniu po kursie ogłoszonym przez NBP na dzień 1 października)w kolejnym roku podatkowym nie ma możliwości wyboru opodatkowania ryczałtem. Jeśli do przekroczenia limitu dojdzie w trakcie trwania roku podatkowego, do czasu jego zakończenia podatnik rozlicza się w formie ryczałtu oraz składa PIT-28 za dany rok podatkowy.
Należy pamiętać, że wybrane rodzaje działalności gospodarczej nie mają dostępu do opodatkowania ryczałtem. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (więcej),dotyczy to m.in.:
- prowadzenia apteki, kantoru lub punktu sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych,
- wytwarzanie wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (np. papierosy, alkohol).
Szczególna sytuacja została opisana w art. 8 ust.2 wskazanej wyżej ustawy. Mowa o sprzedaży towarów lub świadczeniu usług na rzecz byłego pracodawcy w danym, lub poprzednim roku podatkowym, jeżeli miałyby one pokrywać się z zakresem współpracy B2B.
Poszerzenie zakresu działalności gospodarczej lub świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy we wskazanym okresie będzie skutkowało utratą prawa do ryczałtu.
Utrata prawa do ryczałtu powoduje, że do końca roku podatkowego podatnik ma obowiązek rozliczać się z fiskusem na zasadach ogólnych. Oznacza to, że do dnia 30 kwietnia konieczne będzie złożenie dwóch deklaracji podatkowych – PIT-28 za okres od początku roku do dnia utraty prawa do ryczałtu oraz PIT-36 za czas od utraty prawa do ryczałtu do końca roku podatkowego.
Warto wskazać, że często osoby przechodzące na samozatrudnienie (np. w branży IT lub marketingu) kierują się wizją wyższego wynagrodzenia i niższych podatków. Jeśli jednak chcą współpracować z poprzednim pracodawcą, wybór ryczałtu nie będzie możliwy od razu. Wspomniane ograniczenie nie obowiązuje, jeśli zdecydowałeś się na współpracę z firmą na podstawie umowy cywilnoprawnej, jak np. dzieło lub zlecenie.
Przeczytaj więcej o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Gdzie znaleźć formularz PIT-28 i jak go poprawnie wypełnić?
Deklarację podatkową PIT-28 pobierzesz na biurze podawczym w każdym urzędzie skarbowym. Do celów rozliczenia możesz też wykorzystać serwis rządowy e-Urząd Skarbowy. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się jednak na powierzenie rozliczeń podatkowych profesjonalnym biurom księgowym. W ten sposób oszczędzasz czas i masz pewność, że zeznanie zostanie prawidłowo wypełnione i złożone w terminie.
Instrukcja wypełniania PIT-28 – najważniejsze informacje
Formularz PIT-28 składa się z ponad 200 pól, więc jego wypełnianie może być czasochłonne. Przyjrzyjmy się jednak najważniejszym elementom.
W polu numer 1 należy wskazać identyfikator podatkowy podatnika. W przypadku przedsiębiorców będzie nim numer NIP. Jeżeli jesteś wspólnikiem spółki jawnej lub cywilnej, podajesz swój indywidualny NIP, nie zaś numer spółki.
Pole 4 służy do wskazania roku podatkowego, za który jest składana deklaracja, nie zaś roku składania deklaracji. Okresem rozliczeniowym jest zasadniczo ubiegły rok podatkowy. W polu 5 podatnik wskazuje właściwy urząd skarbowy – odpowiedni dla miejsca zamieszkania podatnika.
Pola 6 i 6a to cel złożenia deklaracji. Zaznacz pierwsze, jeśli składasz zeznanie podatkowe po raz pierwszy lub drugie, jeżeli dokonujesz jego korekty.
Pola od 7 do 18 dotyczą szczegółów personalnych i miejsca zamieszkania podatnika. Pola 19-24 służą do wypełnienia informacji o ulgach podatkowych, jak ulga na powrót do kraju, ulga 4+ lub ulga dla osób w wieku emerytalnym.
Szczególnie istotne są pola od 25 do 62. To w nich wskazuje się przychody opodatkowane według poszczególnych stawek oraz osiągnięte łącznie.
Podatnicy powinni zwrócić także uwagę na pola 97 i 104. Pole 97 zawiera informacje o składkach zapłaconych na ubezpieczenie społeczne. Ich odliczenie jest możliwe po spełnieniu określonych warunków, faktycznym zapłaceniu składki i nieodliczeniu jej na innej podstawie. Z kolei pole 104 służy wykazaniu odliczonych od przychodu składek na ubezpieczenia zdrowotne. Kwota ta może stanowić maksymalnie 50% składek faktycznie zapłaconych w danym roku podatkowym.
Składając formularz PIT-28, pamiętaj, że niekiedy konieczne będzie dołączenie do niego załączników. Może być to np. PIT/O, który zawiera informacje o ulgach i odliczeniach. Załączniki nie są samodzielnymi deklaracjami, ale zawsze składa się je w związku z konkretną deklaracją roczną, gdzie należy je wyszczególnić.
Terminy składania PIT-28 – jak nie przegapić ważnej daty?
Podatnicy korzystający z rozliczenia ryczałtowego składają deklarację podatkową za rok 2024 do 30 kwietnia 2025 r. Trzeba jednak pamiętać, aby podatek ryczałtowy za ostatni miesiąc lub kwartał ubiegłego roku podatkowego zapłacić do 20 stycznia kolejnego roku podatkowego.
Zastanawiasz się, jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-28? Skorzystaj z usług księgowości ING! Doświadczeni profesjonaliści pomogą Ci rozliczyć Twoją działalność gospodarczą.
Zespół Ekspertów ING Księgowość