Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

PIT-2 – jak wypełnić go krok po kroku?

2024-04-02

PIT-2 to formularz, który składa pracownik po rozpoczęciu zatrudnienia. Co zawiera PIT-2? Jak wypełnić ten dokument? Tego dowiesz się z naszego poradnika!

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • czym jest formularz PIT-2,
  • kiedy należy wypełnić PIT-2,
  • jak wypełnić druk PIT-2,
  • czy PIT-2 jest obowiązkowy.

PIT-2 – przewodnik po formularzu

Zanim dowiesz się, jak wypełnić PIT-2 musisz wiedzieć, co to za formularz. To narzędzie, za pomocą którego pracownik informuje swojego pracodawcę o czynnikach wpływających na odprowadzanie w jego imieniu zaliczki na podatek dochodowy dla osób fizycznych. PIT-2 używa się najczęściej w celu rozliczenia dochodów osiąganych z tytułu umów cywilnoprawnych, stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście oraz innych źródeł przychodów.

Zaliczka na podatek dochodowy pobierana jest z wynagrodzenia ze stosunku pracy. Każdego miesiąca pracodawca ma obowiązek pobierać 12% dochodu pracownika. Natomiast po przekroczeniu progu podatkowego, który wynosi obecnie 120 tysięcy, pracodawca pobiera 32% zaliczki na podatek dochodowy. Brzmi skomplikowanie? Konsultacje księgowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie do końca rozumieją, jak działa system podatkowy obowiązujący w Polsce.

Druk PIT-2 najczęściej składa się jeszcze przed rozpoczęciem pracy w nowej firmie. Od 2023 roku, czyli po wprowadzeniu Polskiego Ładu, pracownik może złożyć druk PIT-2 w dowolnym momencie roku. Co więcej, raz złożony PIT-2 obowiązuje, aż do odwołania, a to oznacza, że nie musi być wypełniany rokrocznie jak PIT-39. Oczywiście, jeśli następują jakieś ważne zmiany w treści formularza, pracownik musi niezwłocznie poinformować o tym swojego pracodawcę.

Co w przypadku, gdy pracownik wykonuje pracę w kilku firmach? Od stycznia 2023 roku weszły przepisy, z których wynika, że PIT-2 można złożyć nawet w trzech miejscach pracy.

Jak poprawnie wypełnić PIT-2 w 2023 roku?

PIT-2 jak wypełnić 2023? To pytanie, które bardzo często pojawia się w sieci, bowiem formularz PIT-2 w wersji obowiązującej od 2023 roku ma szerszy zakres, niż jeszcze kilka lat temu.

W części A i B należy uzupełnić swoje dane oraz dane płatnika, czyli pracodawcy, któremu składasz oświadczenie. Część C uzupełniasz w przypadku, jeśli jesteś zatrudniony na umowę zlecenie, dzieło lub o pracę w jednej, lub w kilku firmach. Wtedy wybierasz, czy chcesz, żeby kwota zmniejszająca podatek była rozliczana tylko u jednego pracodawcy, u dwóch czy u trzech po równo (100 złotych miesięcznie).

Część D pomijasz, chyba że masz przyznane prawo do renty lub emerytury. W tym przypadku sprawdź, czy możesz skorzystać z PIT-0 dla seniora. To zwolnienie z podatku dochodowego dla osób, które mimo nabycia uprawnień do emerytury pozostały aktywne zawodowo.

Część E zarezerwowana jest dla osób, które uzyskały prawo do rozliczania się wraz ze współmałżonkiem i dla rodziców samotnie wychowujących dziecko. Część F wypełniasz, gdy zakład pracy znajduje się poza miejscowością, w której mieszkasz. Natomiast część G jest obowiązkowa dla osób, które korzystają z ulgi dla rodzin 4+, ulgi dla pracujących seniorów oraz ulgi na powrót.

PIT-2 zawiera również część H. Tę rubrykę wypełniają osoby poniżej 26.roku życia i wycofują się z obliczania zaliczek na podatek dochodowy bez stosowania ulgi dla młodych i/lub rezygnują z pracowniczych kosztów uzyskania przychodów.

Część I wypełniają osoby, które wykonują pracę twórczą z przeniesieniem praw własności i rezygnują ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów. Ostatnią część J należy uzupełnić tylko wtedy, gdy przewidujesz, że suma Twoich dochodów w danym roku podatkowym nie przekroczy kwoty 30 000 zł.

Jak sam widzisz, PIT-2 to bardzo złożony formularz. Jest on prawem, a nie obowiązkiem, a to oznacza, że pracownik nie musi go składać. Czy jeśli nie złożysz druku PIT-2 to kwota zmniejszająca podatek przepadnie? Odpowiedź brzmi: nie. Będziesz mógł ją uwzględnić w rozliczeniu rocznym.

Wypełnianie PIT-2 w 2024 – co się zmienia?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nowy wzór PIT-2 (w wersji 9) nie jest już prostym formularzem, na którym podatnik oświadczył, że ma prawo do ulgi podatkowej. W nowym dokumencie o nazwie „Oświadczenia/Wnioski podatnika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych”, który powstał w 2023 roku i obowiązuje również w 2024 roku, należy umieścić wszystkie informacje wpływające na poprawne ustalenie zaliczki na podatek dochodowy.

Co zmienia się w PIT-2 w 2024 roku i PIT-2 jak wypełnić 2024? Nowelizacja tzw. Polskiego Ładu wskazuje wprost, że wzór PIT-2 jest tylko przykładowym formularzem, a więc może być stosowany, lecz nie musi. Podatnik może złożyć oświadczenie płatnikowi w formie elektronicznej poprzez system kadrowo-płacowy bądź w formie pisemnej. Wszystko zależy od sposobu, jaki został przyjęty w danym zakładzie pracy. Cała odpowiedzialność za prawidłowość danych ciąży na podatniku. Dlatego tak ważne jest, aby przy wypełnianiu PIT-2 w 2024 roku nie popełnić żadnych błędów.

Istotną zmianą w 2023/2024 jest również możliwość rezygnacji ze stosowania PIT-0 dla młodych oraz rezygnacja z rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów przez pracodawcę. Pojawiła się także możliwość ubiegania się o podwyższone koszty uzyskania przychodów w kwocie 300 zł miesięcznie, o ile podatnik nie otrzymuje dodatku za rozłąkę, a zakład pracy mieści się w innej miejscowości, niż miejsce zamieszkania podatnika.

Najczęstsze błędy przy wypełnianiu PIT-2 i jak ich unikać

Wśród najczęściej spotykanych błędów przy wypełnianiu formularza PIT-2 wyróżnia się nieprawidłowo wprowadzone dane. Płatnicy bardzo często mylnie wpisują swój numer PESEL, NIP czy REGON.

W deklaracji PIT-2 znajduje się rubryka, w której płatnik zaznacza, że spełnia warunki do skorzystania z ulgi dla dużych rodzin czy ulgi pracujących seniorów. Nie wszyscy płatnicy wiedzą, czy przysługuje im, któraś z wymienionych ulg i zaznaczają błędną odpowiedź. Przykładowo, ulga dla dużych rodzin to zwolnienie podatkowe dla rodzin wielodzietnych, które wychowują co najmniej czworo dzieci.

Jak unikać błędów przy wypełnianiu PIT-2? Przede wszystkim czytaj formularz ze zrozumieniem, a w razie wątpliwości skontaktuj się ze swoim pracodawcą, bądź jego księgową.


Zespół Ekspertów ING Księgowość