Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Kogo można dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić?

2024-11-18

Kogo można dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić?

Każdy z nas ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Upoważnia do tego ubezpieczenie zdrowotne. Jednak niektórzy mogą nie posiadać takiego zabezpieczenia. W takim przypadku możliwe jest dopisanie takiej osoby do ubezpieczenia członka jej rodziny. W tym artykule dowiesz się, kogo można dopisać do ubezpieczenia i jak to zrobić.

Kogo można dopisać do ubezpieczenia – przewodnik

Ubezpieczenie zdrowotne pozwala na darmowy pobyt w szpitalu i korzystanie z pomocy lekarskiej oraz wielu innych usług medycznych. Każda osoba pracująca lub prowadząca własną działalność gospodarczą opłaca składkę zdrowotną. W jej ramach może dopisać do swojego ubezpieczenia osoby nieubezpieczone, które są członkami jego rodziny.

Warto dodać, że jako ubezpieczony masz obowiązek zgłoszenia swoich bliskich, którzy nie posiadają własnego ubezpieczenia zdrowotnego. Zgłoszenie to jest nie tylko aktem troski, ale również obowiązkiem prawnym.

Do ubezpieczenia zdrowotnego można dopisać następujące osoby:

  • Żona/mąż – osoba będąca w związku małżeńskim z ubezpieczonym i prowadząca wspólne gospodarstwo domowe.
  • Dzieci własne, dzieci przysposobione oraz dzieci małżonka – do osiągnięcia przez nie 18. roku życia, a jeśli kontynuują naukę do 26. roku życia.
  • Dzieci niepełnosprawne – nawet powyżej 26 roku życia, jeżeli nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.
  • Wnuki oraz rodzeństwo – do ukończenia 18. roku życia, a jeśli kontynuują naukę do 26. roku życia, ale pod warunkiem, że są wychowywane przez ubezpieczonego.
  • Rodzice oraz dziadkowie – w przypadkach, gdy pozostają na utrzymaniu ubezpieczonego i nie mają własnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Ubezpieczenie zdrowotne – kogo można dopisać? Warunki i wyjątki

Osoba, która chce dopisać członka rodziny, musi być ubezpieczona, czyli zatrudniona na umowę o pracę. Może też prowadzić własną działalność gospodarczą lub być zarejestrowana jako bezrobotna. Natomiast osoby dopisywane muszą spełnić określone kryteria takie jak brak ubezpieczenia czy też określony wiek.

Przepisy określają także wyjątki, które nie pozwalają na dopisanie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Dzieci w wieku powyżej 26 roku mogą zostać dopisane tylko w przypadku, gdy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności i nie są w stanie samodzielnie funkcjonować to rok, w którym pojawiło się wiele zmian w systemie ubezpieczeń społecznych. Miały one także wpływ na to, kto ma obowiązek, a kto nie musi opłacać składki zdrowotnej. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Jeżeli członek Twojej rodziny objęty jest już własnym ubezpieczeniem zdrowotnym, nie możesz dopisać takiej osoby do Twojego. Jeżeli mąż, żona lub inna bliska osoba pracuje za granicą i tam jest ubezpieczona, to także nie możesz jej dopisać.

Kogo można dopisać do ubezpieczenia ZUS – procedura i dokumentacja

Członka rodziny możesz dopisać do Twojego ubezpieczenia w zaledwie kilku prostych krokach. Przede wszystkim sprawdź, czy spełnia on wszystkie wymagane warunki, a następnie:

  • Poinformuj o swoim zamiarze płatnika – jako ubezpieczony masz obowiązek poinformować płatnika, czyli najczęściej Twojego pracodawcę, o konieczności dopisania członka rodziny. Masz na to 7 dni od momentu pojawienia się takiej sytuacji.
  • Wypełnij formularz – jeżeli sam zgłaszasz osobę, bo na przykład prowadzisz własne biuro rachunkowe, ze strony internetowej ZUS pobierz formularz ZCNA i wypełnij, podając dane osoby dopisywanej do ubezpieczenia. Nie jest konieczne dołączanie dodatkowych dokumentów, takich jak decyzja o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.
  • Złóż formularz w urzędzie – prawidłowo wypełniony formularz prześlij do ZUS. Możesz to zrobić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS) lub osobiście w oddziale ZUS. W ciągu kilku dni roboczych ZUS dokonuje weryfikacji zgłoszenia. W przypadku, gdy wszystko się zgadza, dana osoba zostanie dopisana do Twojego ubezpieczenia zdrowotnego.

Dzięki tym krokom dopisanie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego staje się łatwe i przejrzyste, zapewniając bliskim dostęp do niezbędnej opieki medycznej.

Nowelizacja przepisów wpływa na uproszczenie całego systemu wsparcia państwa. Skupia się na osobach w trudnej sytuacji życiowej, zmniejsza obciążenia finansowe oraz zwiększa dostępność do publicznej opieki zdrowotnej najbardziej jej potrzebującym.

Kogo można dopisać do ubezpieczenia. Zakończenie

Dopisanie bliskiej osoby do ubezpieczenia zdrowotnego to ważny krok w zapewnieniu dostępu do opieki medycznej. Proces ten, choć wymaga spełnienia określonych warunków i złożenia odpowiednich dokumentów, jest stosunkowo prosty i nieskomplikowany. Warto być na bieżąco z aktualnymi przepisami, aby skutecznie i szybko przeprowadzić całą procedurę. Dzięki nowym ułatwieniom takim jak możliwość zgłaszania przez internet, dopisanie członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego staje się coraz prostsze i wygodniejsze.

 

Zespół Ekspertów ING Księgowość