Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Jak rozliczyć PIT-8C? Kompendium wiedzy

2024-07-03

Druk PIT-8C umożliwia rozliczenie się z fiskusem z takich źródeł jak na przykład dochody z inwestowania na giełdzie. Jeżeli zastanawiasz się, jak rozliczyć się za jego pomocą, to zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to takiego jest PIT-8C.
  • W jakim terminie należy się z niego rozliczyć.
  • Kto może taki druk wystawić.
  • Jakie kary grożą za brak rozliczenia się za pomocą druku PIT-8C.

PIT 8C– co to jest i dla kogo jest przeznaczony?

Jest to formularz, jaki otrzymują osoby, które w danym roku osiągnęły tak zwany przychód kapitałowy. Czyli taki, który pochodzi ze sprzedaży papierów wartościowych, udziałów w spółkach czy udziału w stypendiach. Od dochodów tych nie pobiera się zaliczki na podatek dochodowy. Dlatego też za prawidłowe obliczenie i opłacenie należności odpowiedzialny jest sam podatnik. Druk PIT-8C zawiera wszystkie niezbędne do twego informacje.

Pit 8C – dla kogo jest przeznaczony?

Formularz ten otrzymujesz niezależnie od tego, czy rozliczasz się za pomocą druku PIT-37, PIT-39, czy też jesteś zatrudniony na innych warunkach. Jest to informacja dla Ciebie o osiągniętym przychodzie niezwiązanym z Twoim podstawowym sposobem zarobkowania. Dane zawarte w druku PIT-8C powinny znaleźć się w odpowiednich rubrykach Twojego PIT-u.

PIT 8C – kto wystawia formularz?

Formularz PIT-8C wystawiany jest przez płatnika, czyli firmę lub podmiot dokonujący wypłat na Twoją korzyść na przykład za sprzedane papiery wartościowe lub dywidendy. Są to środki, od których powinien zostać odprowadzony podatek dochodowy.

Do grupy tej można zaliczyć:

  • spółki wypłacające dywidendy,
  • banki,
  • fundusze inwestycyjne,
  • inne podmioty wypłacające świadczenia podlegające opodatkowaniu.

To oni mają obowiązek wyliczyć wysokość podatku, pobrać należne zaliczki na rzecz podatku dochodowego, poinformować o tym Ciebie oraz urząd skarbowy. Do tego celu stosuje się formularz PIT-8C.

PIT 8C – do kiedy należy rozliczyć?

Płatnik, za pośrednictwem którego osiągnąłeś dochód, na przykład handlując papierami wartościowymi, ma obowiązek wysłać druk PIT-8C do Ciebie, jak i do właściwego urzędu skarbowego. Ty powinieneś otrzymać go końca lutego kolejnego roku, a fiskus do 31 stycznia. Co ważne, wysłanie formularza możliwe jest tylko za pomocą drogi elektronicznej.

Pit 8C – jak rozliczyć?

Jako podatnik masz obowiązek rozliczenia rocznego wraz z danymi z druku PIT-8C do 30 kwietnia roku, który następuje, po tym, którego dotyczy rozliczenie. Czyli jeśli zarobiłeś na giełdzie w 2024 roku, to podatek zapłacisz dopiero w 2025. Do swojego rocznego rozliczenie przenosisz dane z druku PIT-8C. Wzór, jak poprawnie tego dokonać znajdziesz w sieci. Możesz także wybrać biuro rachunkowe, gdzie otrzymasz profesjonalną pomoc.

Jak wypełnić formularz PIT-8C?

Wypełnieniem formularza zajmuje się płatnik. Pierwszym krokiem jest podanie danych identyfikacyjnych zarówno płatnika, jak i podatnika. Najczęściej jest to NIP w przypadku podmiotu oraz PESEL, gdy chodzi o osobę prywatną. Ważne są także dane dotyczące miejsca zamieszkania podatnika i właściwego dla tego adresu urzędu skarbowego. Płatnik w druku zaznacza także, czy druk PIT-8C składany jest po raz pierwszy, czy też po raz kolejny.

Następnie zaczyna się część merytoryczna formularza. Przedstawione są tam wszystkie przychody, oraz koszty ich uzyskania. Czyli kwoty, które Ty jako podatnik powinieneś uwzględnić w swoim zeznaniu podatkowym. Ostatnim elementem jest podpis płatnika lub osoby działającej w jego imieniu, np. księgowego.

Jakie są konsekwencje niewłaściwego rozliczenia PIT-8C?

Jeżeli w sposób niewłaściwy lub niezgodnie z prawdą przeniesiesz dane z druku PIT-8C do Twojego zeznania podatkowego, narażasz się na przykre konsekwencje. To samo dotyczy sytuacji, gdy złożysz pit po terminie. Najczęściej są to odsetki karne naliczane od dnia po terminie płatności, aż do momentu uregulowania należności. W szczególnych przypadkach Urząd Skarbowy może przeprowadzić postępowanie kontrolne lub audyt podatkowy. W jego ramach urzędnicy skarbówki mogą odkryć inne nieprawidłowości. A to z kolei może prowadzić do poważnych zarzutów karnych.

Jeżeli sprawa trafi do sądu, nieuczciwemu podatnikowi grożą nie tylko wysokie kary finansowe, ale także pozbawienie wolności. Z tego powodu nie warto ukrywać dochodów, o których informacje znajdują się na druku PIT-8C. Jeżeli masz obawy, że nie jesteś w stanie samodzielnie prawidłowo wypełnić i złożyć rocznego zeznania podatkowego, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Jak rozliczyć PIT-8C. Kilka słów na koniec

Uwzględnienie w zeznaniu podatkowym, informacji znajdujących się w druku PIT-8C, to obowiązkowy element, o którym powinieneś pamiętać, jeśli osiągasz dochód, na przykład sprzedając papiery wartościowe. Z naszego poradnika dowiedziałeś się, czym jest ten druk, jakie ma znaczenie i kiedy powinieneś, taki dokument otrzymać.

Pamiętaj, że pomoc w rozliczeniu podatku dochodowego oferują profesjonalne firmy. Jeżeli nie masz czasu, lub nie jesteś pewien, że poradzisz sobie z wypełnieniem pita, zgłoś się do nich. Zajmą się Twoją sprawą, prawidłowo obliczą Twoje zobowiązania i przekażą je do Urzędu Skarbowego.


Zespół Ekspertów ING Księgowość