Jak pozyskać UPO dokumentów przesłanych online?
2022-10-31
W ciągu kilku ostatnich lat zmienił się sposób składania wielu urzędowych dokumentów. Platformy urzędów dają możliwość złożenia wniosków lub deklaracji za pośrednictwem internetu. Wiele dokumentów można również przesłać za pośrednictwem swoich aplikacji bankowych. Rozwiązanie jest wygodne i pozwala oszczędzić mnóstwo czasu.
Zamiast osobiście udawać się do urzędu, dokumenty można wypełnić i złożyć w dowolnym momencie w zaciszu własnego domu i z własnego komputera. To nie tylko odciążyło obywateli, ale również urzędników, którzy nie muszą już osobiście odbierać i potwierdzać przekazania dokumentów (deklaracji i wniosków).
Biorąc jednak pod uwagę, że technika i technologia mogą czasami zawieść, a czas na złożenie dokumentów zwykle jest ograniczony, konieczne – dla własnego bezpieczeństwa – jest pozyskanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru.
Urzędowe Poświadczenie Odbioru – co to takiego?
Urzędowe Poświadczenie Odbioru jest dokumentem generowanym automatycznie, cyfrowo. Po prawidłowym złożeniu wniosku lub deklaracji, obywatel otrzymuje na wskazany w dokumencie adres mailowy plik, w którym znajduje się kod złożonego dokumentu, datę i godzinę jego przekazania oraz status (złożone prawidłowo/nieprawidłowo). Takie potwierdzenie jest dla organu, do którego dokumenty były składane wiążące.
Jeżeli w treści UPO otrzymasz informację, że dokumenty zostały złożone prawidłowo, wówczas możesz oczekiwać, że Twoja sprawa będzie procedowana dalej.
W przypadku składania swojej rocznej deklaracji podatkowej, UPO jest potwierdzeniem, że została ona złożona, a Ty prawidłowo wypełniłeś swoje obowiązki.
Jeżeli natomiast drogą elektroniczną składany jest wniosek o jakieś świadczenia, wówczas uzyskanie UPO ze statusem „prawidłowo” powoduje, że wniosek powinien być rozpatrzony w przewidzianym do tego terminie.
Gdy elektroniczny dokument zaginie
Może się jednak zdarzyć tak, że złożony drogą elektroniczną dokument zaginie – z powodu błędu lub innej awarii systemu. Wówczas urząd może wezwać obywatela do złożenia stosownych wyjaśnień. Zamiast nich wystarczy wówczas przedłożyć uzyskane UPO i udowodnić, że ze swojej strony dopełniło się wszelkich formalności.
Jeżeli natomiast zaginie Twój wniosek, a zorientujesz się dopiero po tym, jak upłynie termin na jego złożenie, dzięki UPO możesz wnioskować o ponowne rozpatrzenie Twojej sprawy lub wydłużenie dla Ciebie czasu na ponowne złożenie dokumentów, z uwagi na to, że pierwotnie termin został przez Ciebie dotrzymany, a zagubienie dokumentów nie wynika z Twoich niedociągnięć.
Co zrobić, gdy UPO się nie wygeneruje?
Problem może się pojawić wówczas, gdy Urzędowe Poświadczenie Odbioru się nie wygeneruje i nie zostanie przesłane na Twój adres mailowy.
UPO można pobrać ze strony podatki.gov.pl. Oczywiście dotyczy to poświadczenia związanego z rozliczeniem podatkowym.
Można też pobrać dokument opierając się na numerze referencyjnym deklaracji podatkowej – jeżeli oczywiście posiada się taki numer.
Kolejnym rozwiązaniem jest też zalogowanie się do ePUAP. Jest to portal, za którego pośrednictwem również można uzyskać UPO złożonych przez siebie deklaracji.
UPO – co jeszcze warto wiedzieć?
Zasadniczo Urzędowe Poświadczenie Odbioru generuje się w ciągu kilku chwil po elektronicznym przesłaniu dokumentacji. Trzeba jednak pamiętać, że systemy mogą być czasem przeciążone – szczególnie jeżeli czeka się do ostatniej chwili na złożenie swoich dokumentów.
Wobec takiej sytuacji system nie pracuje tak sprawnie i wydajnie, jak by mógł i na wygenerowanie UPO trzeba trochę poczekać. Zwykle jednak dokumentacja przychodzi na maila w ciągu kilku – kilkunastu minut od przesłania swoich dokumentów.
Jeżeli więc nie dostałeś potwierdzenia natychmiast – zachowaj spokój. Nie ma jeszcze powodów do obaw. Trzeba poczekać. Jeżeli jednak nie dotrze ono wciągu godziny lub dłużej, warto skorzystać z podanych wcześniej sposobów. Zalogować się na wskazane strony i platformy i w zakładce „dokumenty do pobrania” lub „potwierdzenia” poszukać stosownego UPO i pobrać je dla siebie samodzielnie.
Zespół Ekspertów ING Księgowość