Nie jestem klientem ING
Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.
Zarejestruj się bez kontaJestem klientem ING
Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?
Jak obliczyć, ile dostanę zwrotu podatku? Poradnik
2024-12-23
W pierwszym kwartale każdego roku wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak obliczyć, ile dostanę zwrotu podatku. Czynność ta jest dość skomplikowana, choć istnieją narzędzia, które znacznie ją upraszczają.
W tym artykule dowiesz się:
- jak obliczyć zwrot podatku na podstawie PIT-11,
- czy warto korzystać z gotowych narzędzi,
- jakie są warunki niezbędne, aby zaistniał zwrot podatku,
- kiedy możesz spodziewać się pieniędzy na koncie.
Jak obliczyć zwrot podatku? Wprowadzenie i podstawy
Najprostszym sposobem na to, jak obliczyć zwrot podatku, jest oczywiście skorzystanie z gotowych narzędzi. Od pewnego czasu na stronie Ministerstwa Finansów znajduje się kalkulator PIT. Po wprowadzeniu wszystkich danych na podstawie otrzymanych PIT-11, a także wprowadzeniu ulg i zwolnień, możesz otrzymać kwotę, która stanowi zwrot podatku.
Jak obliczyć to, gdy nie wiesz, jakie ulgi mają zastosowanie? W takiej sytuacji nawet korzystanie z gotowych narzędzi nie jest rozwiązaniem. Jeśli źle wprowadzisz koszty uzyskania przychodów, może się okazać, że zwrot podatku będzie mniejszy albo większy – to w szczęśliwej sytuacji – niż prognozowany według kalkulatora. Warto bowiem pamiętać, że przychód a dochód to dwie inne kwestie. Pierwsza kwota oznacza wszystkie środki, które są wypłacane od pracodawcy. Druga to realny zarobek po odjęciu wszystkich kosztów.
Jakie dokumenty są potrzebne do obliczenia zwrotu podatku? Procedura i wymagane dane
Podstawą do tego, jak obliczyć zwrot z podatku, jest PIT-11. Jest to dokument, który musi otrzymać każda osoba uzyskująca dochód lub przychód za konkretny rok. Wystawia go pracodawca i jest zobowiązany przekazać go bezpośrednio w ręce pracownika lub w formie zabezpieczonej – internetowo – do końca lutego. Dokumenty te muszą być złożone w urzędzie skarbowym do końca stycznia roku kolejnego po tym, za który przysługuje rozliczenie.
Dopiero na podstawie otrzymanych PIT-ów jesteś w stanie wypełnić deklarację podatkową. Zastanawiasz się, jak obliczysz, ile dostanę zwrot podatku? Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z prostego programu. Jest ich bardzo dużo, część jest darmowa, a część płatna w symbolicznej wysokości. W przypadku osób pracujących wyłącznie w jednym miejscu pracy czy kilku, ale na podobnych zasadach, nie ma potrzeby angażowania specjalisty. To rozwiązanie będzie jednak dobrym wyborem dla osób, które chcą rozliczyć się, prowadząc przy tym działalność gospodarczą. Zwykle zajmuje się tym biuro rachunkowe.
W programach do rozliczania podatków wystarczy wprowadzić wszystkie dane z PIT-11, które masz pod ręką. W efekcie od razu po dokonaniu rozliczenia i wypełnieniu wszystkich rubryk będziesz wiedzieć, jaki zwrot podatku Ci przysługuje. To wygodne rozwiązanie, gdy chcesz zaplanować wydanie tych pieniędzy z wyprzedzeniem i potrzebujesz wiedzy, ile konkretnie ich jest.
Gdzie w rozliczeniu znajduje się zwrot podatku?
Warto wiedzieć, gdzie konkretnie zobaczysz, jaki przysługuje Ci zwrot podatku. W przypadku rozliczenia na druku PIT-36 będzie pole 426 o nazwie ŁĄCZNY ZWROT, w rubryce N. Z kolei druk PIT-37 kwotę nadpłaty ma zapisaną w rubryce I, w polu numer 139 o nazwie OBLICZENIE ZOBOWIĄZANIA PODATKOWEGO.
Inne opcje rozliczania podatku
Przy okazji rozliczania podatku możesz również przekazać 1,5% na organizacje pozarządowe i inne cele charytatywne. W takim przypadku możesz ofiarować odpowiednią sumę na rzecz takiej organizacji, która ma status OPP, czyli Organizacji Pożytku Publicznego. Warto to zrobić, bo w przeciwnym razie środki te trafią do skarbu państwa.
Niektóre organizacje oferują w ramach takiej pomocy dodatkowe rozliczenie, np. za pomocą dedykowanego programu. Część z nich zapewnia też w zamian za drobny datek usługi księgowych, którzy samodzielnie przygotują rozliczenie i od razu odprowadzają 1,5% podatku na rzecz danej organizacji.
Zwrot podatku a PIT – kluczowe informacje
Warto wiedzieć nie tylko to, jak obliczyć, ile dostanę zwrotu podatku, ale również, co wpływa na to, że zwrot w ogóle zaistnieje. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą:
- ulg podatkowych i odliczeń,
- zwiększonych kosztów uzyskania przychodu,
- nadpłaconych zaliczek w ciągu roku, które okazały się wyższe niż rzeczywisty podatek.
Warto przeanalizować każdą z tych sytuacji.
Zwrot podatku a ulgi
Ulga to specjalne warunki zawarte w ustawie, po których spełnieniu możemy odliczyć sobie część podatku. Istnieje ich wiele, jednak do ciekawszych i częściej stosowanych należą:
- ulga prorodzinna na dzieci,
- ulga abolicyjna za pracę za granicą,
- ulga termomodernizacyjna,
- ulga na IKZE,
- składki ZUS,
- składki zdrowotne,
- ulga na leki,
- ulga z tytułu przekazanych darowizn,
- ulga dla krwiodawców,
- ulga na internet.
Istnieje też kilka rodzajów zwolnień, które uznawane są na rozmaitych warunkach. Należą do nich:
- zwolnienie 4+ – przysługuje dla rodzin z liczbą dzieci większą niż 4,
- zwolnienie dla nierezydentów – to tak naprawdę przeniesienie rezydencji podatkowej do innego kraju,
- zwolnienie dla młodych do 26. roku życia,
- zwolnienie dla pracujących seniorów, przy zastrzeżeniu rezygnacji ze świadczenia emerytalnego.
Warto uważać, bo nie wszystkie ulgi i zwolnienia działają tak samo. Niektóre z nich można wykorzystać jednokrotnie albo raz na kilka okresów rozliczeniowych. Inne z kolei mają jako warunki progi dochodowe albo rodzaje rozliczeń, do których są stosowane. Część z nich może wykorzystać tylko jedna osoba w gospodarstwie domowym, na przykład rodzic, który sprawuje wyłączną albo główną opiekę nad dzieckiem.
Wprowadzenie do rozliczenia podatkowego nieprawidłowych ulg może sprawić, że zafałszowana zostanie wysokość ewentualnego zwrotu. Wówczas urząd skarbowy zwróci się z wnioskiem o korektę zeznania, co jest niezbędne, aby środki zostały rozliczone w prawidłowy sposób. Warto tego unikać, bo wydłuża okres wypłaty zwrotu podatku, a dodatkowo może nieść za sobą inne konsekwencje.
Kiedy otrzymasz zwrot podatku?
Wiele zależy od tego, jak szybko się rozliczysz i zrobisz to poprawnie. Jeśli wiesz, jak obliczyć zwrot podatku z PIT-11, jest duża szansa, że Twoja deklaracja będzie poprawna, a urząd nie wezwie Cię do przygotowania korekty. Wówczas zwrot podatku otrzymasz w terminie:
- do 90 dni, jeśli złożyłeś deklarację podatkową w formie papierowej bezpośrednio do urzędu skarbowego,
- do 45 dni, jeśli deklaracja została złożona internetowo,
- do 30 dni, jeśli jesteś posiadaczem Karty Dużej Rodziny.
Urzędy skarbowe zaczynają wysyłać zwroty podatku już od 16 lutego. Im szybciej złożysz deklarację, tym szybciej otrzymasz też środki. Najpóźniejszy możliwy termin to 31 lipca. Jeśli po tym czasie nie masz zwrotu na koncie i nie dostałeś żadnego pisma, skontaktuj się z urzędem skarbowym. Jest możliwość, że zwrot utknął np. z powodu braku podanego do zwrotu konta.
Tempo zwrotu zależy również od kwoty, która Ci przysługuje. Wszystkie nadpłaty w kwocie do 5000 zł są wypłacane automatycznie. Te powyżej mogą być procesowane dłużej, bo wymagają ręcznego zatwierdzenia.
Co grozi za PIT złożony po terminie?
Jeśli nie złożysz terminowo deklaracji podatkowej, urząd skarbowy nadal musi ją przyjąć. Możesz jednak spotkać się z rozmaitymi konsekwencjami, przede wszystkim karno-skarbowymi. Najczęściej spotykana jest grzywna za nieterminowe złożenie PIT-u – wynosi ona do 720 stawek dziennych, przy czym stawka dzienna nie jest niższa niż 1/30 minimalnego wynagrodzenia i wyższa niż jej 400-krotność. Kara może być niższa, jeśli złożysz tak zwany czynny żal i w sposób rozsądny określisz, dlaczego nie dotrzymałeś terminu rozliczenia. Złożenie PIT po terminie oznacza też, że ewentualny zwrot podatku będzie wypłacony z opóźnieniem.
Rozliczenie podatku nie jest obecnie bardzo złożoną kwestią, o ile otrzymujesz jeden PIT-11 i wiesz, jak skorzystać z gotowych programów do rozliczeń. Możesz też wypełnić osobiście dokumenty dostępne w urzędach skarbowych, jednak to rozwiązanie często wydłuża czas, w trakcie którego wypłacany jest ewentualny zwrot podatku. Jak obliczyć jego wysokość, wiesz już z narzędzi i dostępnego, choć nie wolnego od błędów, kalkulatora PIT.
Zespół Ekspertów ING Księgowość