Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Fotowoltaika w firmie - jak ewidencjonować i rozliczać?

2023-01-23

Rosnące nieustannie ceny prądu skłaniają kolejnych przedsiębiorców do szukania alternatywnych rozwiązań, które pomogą wygenerować oszczędności. Na plan pierwszy wysuwają się więc odnawialne źródła energii, z których dominującym jest właśnie fotowoltaika. Panele zamontować można na dachu siedziby przedsiębiorstwa, na dachu magazynu, na wiacie czy też na terenie należącym do firmy. Zabudowanie nawet stosunkowo niedużej powierzchni może przynieść znaczące oszczędności. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób rozliczać i ewidencjonować tego rodzaju rozwiązanie.

Instalacja fotowoltaiczna w firmie

Montaż instalacji fotowoltaicznej należy potraktować jako inwestycję. Koszty poniesione na zakup modułów oraz ich zamontowanie stosunkowo szybko mogą się zwrócić.

Dzięki instancji sprzęty i urządzenia firmowe pracują praktycznie za darmo, a przedsiębiorca dodatkowo nie ponosi też kosztów związanych z poborem energii elektrycznej z sieci.

Takie rozwiązanie uniezależnia przedsiębiorcę od wahających się cen prądu, pozwala uwolnić się od wysokich rachunków, a przy bardzo wydajnej instalacji daje również możliwość wygenerowania dodatkowych korzyści.

Czy firma może stać się prosumentem?

Zgodnie z nowelizacją przepisów dotyczących odnawialnych źródeł energii w tym energii solarnej, prosumentem może być osoba fizyczna oraz prowadząca działalność gospodarczą, pod warunkiem, że wykorzystuje wyprodukowana przez siebie energię na własne potrzeby.

W razie wyprodukowania nadmiaru, który nie zostanie od razu, na bieżąco zużyty, prosument musi oddać go do sieci elektrycznej. Ten nadmiar oczywiście nie przepada. Prosument może z niego skorzystać wtedy, gdy produkcja jest mniejsza, a zapotrzebowanie większe i bieżąca produkcja nie jest w stanie tego zapotrzebowania zaspokoić. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład zimą. Dzień jest wówczas krótszy, co skutkuje zwiększonym zużyciem i zmniejszoną produkcją.

Odbiór energii z sieci odbywa się na zasadzie opustów. Jeżeli przedsiębiorca zainstaluje panele o mocy 10 Wp, wówczas może odebrać z sieci 80% zmagazynowanej energii. Jeżeli moc jego instalacji to 50 Wp, wówczas może odebrać z sieci 70%.

Naturalnie, nie ma obowiązku magazynowania energii. Nadprodukcję można też sprzedać do firmy energetycznej.

Korzystniejszą sytuacją z punktu widzenia zużycia i oszczędności jest jednak magazynowanie nadmiarów i korzystanie z nich w razie zapotrzebowania.

Podatek VAT od instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna jest obciążona podatkiem VAT w dwóch stawkach. Preferencyjna stawka 8% dotyczy wyłącznie osób fizycznych, które instalują moduły na własny użytek, a budynek, na którym się te moduły znajdują spełnia określone w ustawie warunki.

W przypadku montowania instalacji fotowoltaicznej na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej obowiązuje wyższa stawka podatku VAT, a mianowicie 23%.

Podatek ten, po odprowadzeniu może zostać jednak rozliczony w ogólnym rozliczeniu VAT firmy. Zakup jest prowadzony na firmę i wykorzystany zostanie do celów firmowych, więc takie rozliczenie jest jak najbardziej w porządku i fiskus tego nie zakwestionuje.

Warto również dopilnować rozliczeń na bazie podatku dochodowego. Montaż i instalacja modułów fotowoltaicznych dla prosumentów wiąże się z możliwością uzyskania ulgi, której wartość nie może przekroczyć 53 tysiące złotych. W przypadku małżonków rozliczających się wspólnie, wartość tej ulgi nie może przekroczyć 106 tyś. złotych.

Pozostałe formalności, które należy dopełnić

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zużycie energii z generatora o mocy 1 MW wymaga złożenia deklaracji do Urzędu Skarbowego. Należy bowiem zgłosić posiadanie instalacji oraz wykorzystywanie uzyskiwanego z niej prądu.

Jeżeli energia wykorzystywana jest wyłącznie na własne potrzeby nie jest wymagane posiadanie koncesji. Jeżeli jednak przedsiębiorca zamierza zajmować się produkcją energii elektrycznej na większą skalę, wówczas musi zawnioskować o przyznanie mu koncesji.


Zespół Ekspertów ING Księgowość