Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Czy trzeba składać PIT-0?

2024-03-11

Jak dobrze znasz zasady obowiązujące w świecie podatków? Czy trzeba składać PIT-0? Szukając odpowiedzi, warto zwrócić na pewne szczegóły. Dla kogo złożenie zeznania podatkowego będzie korzystne? Sprawdź, czy wiesz wszystko na temat PIT-u zerowego.

W tym artykule dowiesz się więcej o tym:

  • kto nie musi składać zeznania podatkowego,
  • do jakiej kwoty obowiązuje PIT zero i jakie są jego korzyści,
  • dla kogo złożenie PIT-0 jest obowiązkiem.

 

Co to jest PIT zerowy?

Raz w roku większość podatników jest zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego do urzędu skarbowego. Jednak osoby, które nie wykazały żadnych przychodów podlegających opodatkowaniu, mogą (lub muszą) złożyć zerową deklarację, czyli tzw. PIT-0. Wówczas w dokumencie wpisują w polach zerowe wartości.

 

Kto jest zwolniony ze składania zeznania podatkowego?

Kto nie musi składać zeznania podatkowego? Do takiej grupy należą m.in.:

  1. osoby bez żadnego dochodu w roku podatkowym, np. będące na utrzymaniu bliskich,
  2. emeryci pobierający świadczenia z ZUS lub KRUS,
  3. osoby uzyskujące przychody zwolnione od podatku, np. studenci korzystający z tzw. ulgi dla młodych,
  4. pracujący poza Polską i nieuzyskujących przychodów w kraju, których obejmuje umowa zwalniająca z opodatkowania zarobków zagranicznych.

PIT zerowy – czy jest obowiązkowy?

W większości przypadków złożenie PIT-u zerowego nie jest wymagane. Jednak zdarzają się wyjątki, w których podatnik zostaje zobligowany do rocznego rozliczenia się z organem skarbowym, nawet jeśli nie uzyskał przychodów. A zatem wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Kiedy PIT-0 staje się obowiązkowy?

 

PIT-0 – ulga dla młodych

W przypadku młodych osób uzyskujących przychody zwolnione od podatku warto zaznaczyć jeszcze kilka kwestii. Po pierwsze, ulga obowiązuje do momentu ukończenia 26. roku życia i dotyczy osób fizycznych – w tym obcokrajowców.

Warto zaznaczyć jeszcze jedną rzecz odnośnie wieku. Ulga dla młodych obowiązuje dokładnie do dnia 26. urodzin włącznie. Dlatego jeśli obchodzisz je na początku miesiąca, a wypłatę dostaniesz dopiero dziesiątego dnia, to wynagrodzenie nie wlicza się już w przychody zwolnione od podatku. A zatem nie liczy się to, że otrzymałeś pensję za okres, w którym miałeś jeszcze 25 lat.

Kluczowa jest też wysokość dochodów w skali roku. Przychody zwolnione od podatku nie mogą przekroczyć kwoty 85 528 zł. Warto zaznaczyć, że taki limit – nazywany kumulatywnym – obejmuje wszystkie źródła podlegające uldze.

Jakie środki temu podlegają? Chodzi o przychody pochodzące z:

  • umowy zlecenie,
  • tytułu odbywania praktyki absolwenckiej lub stażu uczniowskiego,
  • zasiłku macierzyńskiego,
  • stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy.

Jeżeli więc jedyna forma dochodu, jaką osiągniesz jako podatnik, to ta niepodlegająca zwolnieniu podatkowemu, wówczas nie jesteś zobowiązany do składania deklaracji podatkowej. Złożenie PITu zerowego nie jest obowiązkowe.

 

PIT zerowy – czy trzeba składać jako senior?

Z PIT-u zerowego mogą skorzystać również osoby w wieku emerytalnym, przy czym nadal pracują. Senior nie może jednocześnie pobierać emerytury. Natomiast złożenie deklaracji zerowej przynosi korzyść w postaci zwiększonego wynagrodzenia.

Warto przy tym pamiętać, że taki pracownik powinien przekazać swojemu pracodawcy oświadczenie dotyczące zaprzestania pobierania z pensji zaliczek na podatek dochodowy. To jeden z kluczowych warunków skorzystania z ulgi dla seniora. Wówczas złożenie PIT-u zerowego jest obowiązkowe.

 

Działalność gospodarcza – czy trzeba złożyć PIT zerowy?

Możesz się zastanawiać, czy trzeba składać PIT zerowy, nawet kiedy Twoja firma nie przynosi zysków? Jeśli zarejestrowałeś działalność gospodarczą, to jesteś zobligowany do złożenia takiej deklaracji. To zatem obowiązek podatników, którzy nie zlikwidowali przedsiębiorstwa ani nie zawiesiły jego prowadzenia.

Warto zaznaczyć, że ten obowiązek dotyczy także osób w wieku do 26. roku życia posiadających działalność gospodarczą. W tym przypadku ulga dla młodych nie obowiązuje.

Jednak na tym nie koniec. Na barkach przedsiębiorców spoczywa obowiązek składania PIT-u zerowego również w sytuacjach, kiedy:

  • doświadczyli straty wynikającej z braku uzyskaniu dochodu w firmie – dzieje się tak, gdy koszty uzyskania przychodów okazują się wyższe niż przychody,
  • rozliczają się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego i uzyskujące przychody z najmu prywatnego,
  • korzystają z podatku liniowego 19%.

W takich przypadkach deklaracja zerowa stanowi dodatek do innego rodzaju PIT-u, dopasowanego do indywidualnej sytuacji. Staraj się być na bieżąco z wprowadzanymi zmianami w przepisach. Wraz z ustawą dotyczącą KSeF możesz spodziewać się, że w przyszłości zostaną wdrożone nowe systemy, obejmujące też działanie urzędów skarbowych.

 

Kiedy trzeba składać PIT-0?

Jeśli Twoim obowiązkiem jest złożenie PIT-u zerowego, pamiętaj, aby zmieścić się w okresie dotyczącym też deklaracji za poprzedni rok podatkowy. Masz na to czas od 15 lutego br. do końca kwietnia (30 kwietnia wypada we wtorek). Możesz zrobić też to wcześniej, przy czym dopiero rozpatrzenie deklaracji nastąpi dopiero po oficjalnym rozpoczęciu okresu rozliczeniowego.

Nie wiesz, czy złożenie PIT-u zerowego obowiązuje także Ciebie? W razie potrzeby doświadczone biuro rachunkowe powinno rozwiać Twoje wątpliwości. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że unikniesz niepotrzebnych zmartwień i nieporozumień z urzędem skarbowym.

 

Konsekwencje dla różnych grup podatników

Jeśli należysz do grupy podatników, którzy nie są zobowiązani do złożenia zerowej deklaracji, nie musisz się na to decydować. Nie spotkasz się z żadnymi konsekwencjami. W innej sytuacji postawieni są przedsiębiorcy.

W ich przypadku brak złożenia PIT-u zerowego w terminie wiąże się to odpowiedzialnością karno-skarbową. Możesz zostać ukarany na różne sposoby – od otrzymania mandatu, nawet po pozbawienie wolności, przy czym zdarza się to przy poważnych wykroczeniach.

Natomiast w każdym wypadku należy uregulować zobowiązania związane z deklaracją podatkową jak najszybciej, aby uniknąć gromadzenia się odsetek. Jednocześnie warto zdecydować się na złożenie czynnego żalu, gdy urząd skarbowy jeszcze naniósł na Ciebie żadnej kary.

Procedura składania PITu zerowego

Złożenie PIT-0 polega na takiej samej procedurze co inne zeznania podatkowe. A zatem możesz skorzystać:

  • ze specjalnej aplikacji do rozliczeń PIT,
  • wydrukować odpowiedni formularz, wypełnić go i samodzielnie złożyć w urzędzie,
  • a jeśli jest to dla Ciebie wygodniejsza forma, do wyboru pozostaje także przesłanie zeznania pocztą – w takiej sytuacji warto szczególnie pamiętać o terminowości.

Główną różnicę stanowi to, że w przypadku PIT-u 0 wartości w polach będą zerowe. Choć nie powinno to powodować problemów, ponieważ wypełnianie takiego dokumentu jest dosyć intuicyjne, więcej wątpliwości mogą odczuwać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą.

Warto dowiedzieć się choćby, jak zaksięgować odszkodowanie. W każdym przypadku należy wiedzieć, co podlega opodatkowaniu. Przypomnijmy, że w deklaracji zerowej, jak sama nazwa wskazuje, znajdują się zera w miejscach dotyczących wysokości przychodu, dochodu i podatku.

Co musisz wiedzieć o złożeniu PIT-0?

W 2022 roku nastąpiły pewne zmiany w składaniu deklaracji podatkowych. Oprócz emerytów niepobierających świadczenia, na podobny rodzaj ulgi dla młodych mogą liczyć rodzice czworga dzieci oraz osoby, których dotyczy tzw. ulga na powrót.

 

Co zrobić, jeśli nie możesz złożyć PIT-u w terminie?

Nie jesteś w stanie rozliczyć się terminowo? Okazało się, że w otrzymanym od pracodawcy dokumencie są błędne informacje, przez co spóźnisz się ze złożeniem PIT-u? Takie sytuacje nie są rzadkością dla podatników. Zamiast płacić odsetki za zwłokę, możesz skorzystać z innego rozwiązania.

Złóż deklarację zerową w trakcie wyznaczonego okresu rozliczeniowego bez żadnych opóźnień. Wówczas będziesz mógł wprowadzić korektę zeznania podatkowego i zmienić dane w przesłanej deklaracji. Dotrzymując terminu, unikniesz kary. Nie warto jednak nadużywać tej możliwości.

 

Złożenie PIT-0 – korzyści

Choć niektóre osoby nie muszą składać zeznania podatkowego, nie jest im to zabronione. Czasami może to wręcz ułatwić pewne sprawy, o które będziesz chciał zadbać w przyszłości. Warto o tym pamiętać – zwłaszcza w kontekście pewnych sytuacji, które mogą wymagać wystawienia zaświadczenia od organu skarbowego.

Jeśli Twoja sytuacja życiowa nagle się zmieni i będziesz chciał skorzystać ze świadczeń socjalnych, potrzebne okażą się dokumenty poświadczające o braku uzyskania dochodów. Bez wcześniejszego sprawdzenia zeznania podatkowego, nawet w postaci deklaracji zerowej, urząd szybko nie wyda zaświadczenia, na którym Ci zależy.

Złożenie PIT-0 okazuje się przydatne również w innych sytuacjach. Może się zdarzyć, że zostaniesz wezwany do urzędu skarbowego, np. jeśli zarabiasz za granicą. Jakie mogą być powody? Organ ma prawo wymagać wyjaśnienia, dlaczego nie złożyłeś rocznego zeznania podatkowego lub dlaczego wydatki w Polsce przekraczają uzyskane tu dochody.

Mimo że w niektórych sytuacjach podatnicy są zwolnieni z obowiązku składania zeznań podatkowych, nie oznacza to, że jest to całkowicie bezcelowe. Złożenie PIT-0 może okazać się korzystne dla pewnej grupy osób. Natomiast zobligowani do składania zerowej deklaracji zawsze powinni pamiętać o terminowości.


Zespół Ekspertów ING Księgowość