Fakturowanie i Księgowość

Nie jestem klientem ING


Nie musisz nim być, by móc fakturować i księgować.

Zarejestruj się bez konta

Otwórz konto - klienci bankowi mają łatwiej!

Jestem klientem ING


Korzystasz z bankowości internetowej Moje ING
lub ING Business?

Czy jest możliwa amortyzacja strony internetowej?

2023-04-03

Zakup wartości niematerialnych, intelektualnych i prawnych podlega prawu do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że po ustaleniu kosztu początkowego, jest on księgowany w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, a następnie regularnie prowadzone są odpisy amortyzacyjne aż do rozliczenia poniesionych wydatków. Czy zakup domeny oraz stworzenie strony internetowej może zostać również potraktowane jako zakup wartości niematerialnych i prawnych? Jak rozliczyć zakup strony internetowej? Jakie aspekty powinno brać się pod uwagę?

Co podlega amortyzacji?

Amortyzacja to proces rozliczenia, który można zastosować do środków trwałych przedsiębiorstwa oraz wartości niematerialnych i prawnych. Polega na systematycznym i stopniowym rozliczaniu kosztu poniesionego na zakup, aż do całkowitego rozliczenia. Istnieją różne metody amortyzacji. Jedna z nich polega na jednorazowym rozliczeniu całego kosztu, a druga, która opiera się na stawce amortyzacyjnej, polega na rozliczeniu etapowym.

Zakup strony internetowej - jak to interpretować?

Zakup strony internetowej nie jest sytuacją gospodarczo jednoznaczną. Co to oznacza? Sama domena, czyli przestrzeń zajmowana w sieci przez stronę internetową nie jest wartością niematerialną i prawną. Podobnie jak usługa jej stworzenia. Dlatego też te wydatki powinny być zaksięgowane w całości w kosztach i rozliczone w taki sposób, w jaki rozlicza się koszty uzyskania przychodu.

Jeżeli natomiast chodzi o zdjęcia, grafiki, treści na stronie czy rozwiązania informatyczne i funkcjonalności strony internetowej, to mogą być one przedmiotem praw autorskich, a to oznacza, że stanowią wartości niematerialne i prawne.

Innymi słowy: zakup strony internetowej wraz ze zleceniem jej wykonania to zakup, który w części podlega klasycznemu rozliczeniu kosztów, a w części może podlegać amortyzacji.

Formalne rozliczenie strony internetowej dla celów amortyzacji

Żeby możliwe było zamortyzowanie zakupu strony internetowej, należy spełnić istotne warunki formalne. Dotyczą one treści zamówienia i rozliczenia. O co dokładnie chodzi?

Niezależnie od tego, czy zleceniem stworzenia strony zajmuje się agencja czy freelancer istotne jest prawidłowe rozliczenie tego zamówienia. Konieczne jest, by cała wartość pracy została rozpisana na koszt realizacji usługi oraz nabycie autorskich praw majątkowych.

Tylko wtedy część kosztów poniesionych na nabycie autorskich praw majątkowych może zostać wliczona do wartości niematerialnych i prawnych i poddana amortyzacji. Pozostałe koszty należy zaksięgować klasycznie i potraktować jako koszt uzyskania przychodu.

Ważne jednak, że koszt autorskich praw majątkowych nie może być tożsamy z jej wykonaniem, ponieważ jest to nieprawidłowe podejście do tematu. Samo wykonanie strony to usługa i wymaga rozliczenia odrębnego. Autorskie prawa majątkowe nie są więc tym samym co przygotowanie strony.

Dla prawidłowych rozliczeń i przeprowadzenia amortyzacji konieczne jest, by w rozliczeniu jednoznacznie określić, jaka część wynagrodzenia stanowi zapłatę za wykonaną usługę, a jaka część tego wynagrodzenia jest to opłata za zakup autorskich praw majątkowych. Tylko wtedy rozliczenie nie będzie budziło wątpliwości.


Zespół Ekspertów ING Księgowość